Тепер спробуємо створити запит з обчисленнями. Для цього знову додамо поля в таблиці Вчителі. Перейдемо на вкладку Таблиціі відкриємо таблицю Вчителів режимі конструктора. Додамо поле Оклад, формат грошовий. У режимі таблиці введемо в це поле дані.
Тепер побудуємо запит «Оплата за викладання». Запит можна створювати як в режимі конструктора, так і за допомогою майстра. У запит включаємо такі поля:
Прізвище, Класне_керівництвоі Окладз таблиці Вчителі. Відкриваємо цей запит в режимі конструктора (якщо ви його створювали майстром). У рядку Поле першого вільного стовпця після стовпця Окладпишемо слово Податок (рис. 4.14):
Рис. 4.14
і натискуємо кнопку Конструктор(чарівну паличку) на вкладці Конструктор у групі Настроювання запиту (рис. 4.15).
Рис. 4.15
Відкриється вікно Побудовника виразів.У цьому вікні в полі об'єктів БД розкриваємо об'єкт Таблиці, в них вибираємо Вчителі, в сусідньому полі вибираємо Оклад. У верхньому полі Побудовника виразівз'явитися напис Податок: «Вираз» [Вчителі]![Оклад](рис.4.16):
Рис. 4.16
Слово «Вираз»потрібно видалити і дописати *0,12- розмір податкової ставки, яку ви можете самі придумати так само, як і розмір окладу, - адже це навчальна БД! Повинно вийти наступне:
Податок: [Вчителі]![Оклад] * 0,12
Запис [Вчителі]![Оклад]означає, що поле Окладузято з таблиці Вчителі. Якби в назвах цих полів були пропуски або інші недопустимі знаки, то Access не став би обчислювати цей вираз і прийшлося б дуже довго шукати причину помилки.
Натискуємо ОК.
Запустивши запит, можна перевірити, чи правильно складено вираження для обчислення податку.
Потім формуємо поле Зарплата. У будівнику виразів записуємо наступне:
Зарплата: [Вчителі]![Оклад] - Податок
Після цього запускаємо запит на виконання і він повинен мати вигляд як на рис.4.17.