Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вплив інвалідності на психічний стан людини

Перш за все слід згадати здавалось би прості, але дуже важливі наукові висновки про те, що живий організм - це цілісна саморегулююча система. Головними складовими цієї системи є психіка і сома, або простіше - душа і тіло, які тісно пов’язані між собою і взаємодіють. Звідси походить мудре народне ствердження: в здоровому тілі - здоровий дух, здоровий духом не буває кволий тілом. Наукові дослідження підтверджують таке ствердження. Зокрема, доведено, що нормальна життєдіяльність організму обумовлена оптимальною роботою всіх складових організму, разом з тим, вирішальна роль у координації діяльності належить нервово-психічній сфері.

Керуючись принципом цілісності організму, лікарі при обстеженні хворого мають вивчити не тільки патологію певних внутрішніх органів, а людину як особистість в цілому, з характерним складом її психіки, іншими індивідуальними особливостями.

Виявляється, що порушення в діяльності внутрішніх органів і систем закономірно викликає певні зміни в психічній сфері людини. Особливо це характерно для тяжких хронічних захворювань та тілесних вад, які часто-густо бувають пов’язані з інвалідністю.

Діапазон можливих варіантів переживання людиною свого захворювання дуже широкий. Як кажуть, скільки на світі людей, стільки і можливих варіантів реакції на захворювання. Академік М.О.Скворцов писав, що хворий здатний по-різному реагувати на своє захворювання, зокрема, може:

- не звертати уваги на хворобу, триматися вище її;

- активно боротися з хворобою і перемагати її;

- боятися хвороби, трагічно її переживати;

- підкорятися хворобі і ставати її рабом;

- звикати до хвороби, навіть любити її, шукати через неї вигоду

та полегшення;

- бачити увесь білий світ через призму своєї хвороби.

Індивідуальні особливості реакції на захворювання, інвалідність зумовлені рядом факторів; перш за все, вона залежить від:

а) преморбідних (тобто до настання хвороби) особливостей психіки людини, складу особистості;

б) етапу у розвитку захворювання;

в) виду і тяжкості патологічного процесу.

Зрозуміло, відмінним буде відношення до хвороби в осіб з різним складом особистості. Один варіант реагування буде спостерігатися у людей з сильним, врівноваженим типом нервової системи, цілісних і вольових, і зовсім інший - в осіб з тривожно-помисливим складом особистості, слабких та неврівноважених.

Навіть при оптимальному варіанті реагування, його фабула і яскравість змінюється з часом, залежно від стадії розвитку захворювання, успішності лікування. Прийнято розрізняти такі послідовні етапи в переживанні тяжкого захворювання:

1) гостра психічна реакція, пов’язана з стресом, яскравими негативними переживаннями;

2) етап дестабілізації, “ломки” життєвого стереотипу, пошуку виходу з критичної ситуації;

3) етап компенсації, з поступовим пристосуванням до нової життєвої ситуації;

4) етап реадаптації, з відновленням життєвого стереотипу або формуван­ням нового, з роллю немічної людини, інваліда.

Безумовно, існують певні особливості реагування на захворювання, можливих змін психіки в залежності від виду патології, якою страждає хворий, інвалід. Так, наприклад, в осіб, які тривалий час хворіють на захворювання печінки, жовчовивідних протоків з часом може сформуватися так званий “жовчний характер”, для якого притаманні дратівливість, похмурість, озлобленість.

Особливу увагу приділяють випадкам, коли розвивається надмірна психічна реакція на соматичне захворювання з такими її патологічними варіантами, як:

- астено-депресивний - з характерними тривожністю, неврівноваженістю, пригніченим настроєм;

- психастенічний - при якому у хворого виникають замисленість, нав’язливі страхи, фіксація на хворобі;

- істеричний - коли спостерігається занурення у хворобу, з прагненням бути об’єктом опіки, турботи у оточуючих;

- іпохондричний - коли хворий “зациклюється” на своїх хворобливих відчуттях, причому не стільки реальних, скільки надуманих, з переоцінкою тяжкості свого стану.

Найбільш помітними бувають негативні зміни, пов’язані з особливостями перебігання емоційно-вольових процесів. Так, в інвалідів нерідко спостерігаються емоційна лабільність, неврівноваженість, дратівливість, тривожність поведінки, схильність до конфліктування. Настрій у таких людей буває похмурий, пригнічений, з нахилом до розвитку депресивного синдрому. Що стосується вольових якостей, то на жаль, характерним є ослаблення волі, пригнічення бажань і мотивації до діяльності, зустрічається навіть абулія з паралічем волі. Таким інвалідам буває важко мобілізувати себе не тільки на виконання складних завдань, що потребує значних зусиль, напруження волі, а навіть на здійснення елементарних побутових справ.

Як відомо, особистість людини характеризується певною стабільністю, стійкістю. Разом з тим, з плином часу, під впливом хворобливих страждань вона не рідко змінюється у негативному напрямку. Так, спостерігається переорієнтація спрямованості й життєвих цінностей, акцентуація характеру і навіть психопатизація особистості. Це створює додаткові проблеми, адже про психопатів говорять, що вони і самі не здатні до нормальної життєдіяльності, і своїм близьким(родині, друзям) не дають спокійно жити. Іноді виникає егоцентризація особистості, коли хворий „зациклюється” на своїх проблемах, а інтересами оточуючих людей нехтує.

Увесь білий світ такий інвалід бачить тільки через призму своєї недуги. Дуже небезпечно, коли він стає рабом своєї хвороби, тим більше, коли з нього формується тип немічного, безпорадного утриманця, з вираженими рентними установками, що прагне одержати зі своєї недуги певні вигоди. З цього приводу доцільно навести думку відомого психолога Миколи Козлова, який стверджує, що інвалідом слід вважати не того, в кого є певна недуга чи вада, а того, хто, дивлячись на свою болячку, скиглить і чекає, що його почнуть ублажати. То інвалідність – це не стільки ураження тіла, скільки слабкість духу.

Таким чином, тяжка хронічна хвороба і викликані нею переживання зумовлюють негативний вплив на центральну нервову систему, на психіку людини. У свою чергу це викликає гальмуючий вплив на діяльність внутрішніх органів і систем, внаслідок чого потяжчується перебігання наявних захворювань, ускладнюється процес одужання.

 

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. I Група інвалідності
  3. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  4. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  5. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  6. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  7. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  8. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  9. Автономне існування людини в екстремальних умовах
  10. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  11. Адекватним фізичним критерієм оцінки її впливу на організм люди1
  12. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу




Переглядів: 667

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ №14 | Поняття психологічної реабілітації, її завдання і значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.