Автономнеіснування людини вимагає від неї особової психологічної і фізичної підготовки, оскільки «в опинитися в екстремальних для неї умовах така ситуація гарно висвітлена у відомому іу творі англійського письменника Даніеля «РобінзонКрузо".
Причини, що призводять до автономного існування людини в природних умовах, можуть бути і добровільні, і вимушені. Наприклад, російський художник і мандрівник Федір Конюхов на яхті за 224 дні проплив довкола світу, не заходячи в порти. Він здійснив три походи на лижах до Північного полюсу, в тому числі один з них був здійснений самостійно. Це — добровільне автономне існування людини в природі.
Вимушена автономія може бути пов'язана з аварією транспортних засобів або помилками в поведінці людини, що перебуває в природних умовах.
У всіх випадках вимушеної автономії людина намагається знайти правильний вихід, тобто повернутись до звичних умов існування. Щасливий вихід із ситуації завжди залежатиме від ступеня підготовленості людини. Тобто потрібні конкретні знання і певні навички поведінки у природних умовах (уміння забезпечити себе водою, організувати ночівлю, орієнтуватись на місцевості і пересуватись у тому чи іншому напрямку).
Якщо заблукав у лісі
Перш за все, якщо ви це зрозуміли, потрібно зупинитися, заспокоїтися і продумати свої дії. Загалом план дій повинен бути таким:
— згадати останню прикмету і намагатися віднайти до неї дорогу. Встановити загублений напрямок руху (по сонцю);
— якщо це не вдалося, треба згадати знайомі орієнтири: річку, просіку, дорогу. Прислухатися. Вийти до людей допоможуть звуки або запахи — працює трактор, гавкає собака, чути запах диму (рухатися треба проти вітру);
— при відсутності знайомих орієнтирів — рухатися за течією води. Струмок виведе до річки, річка до людей;
— залізти на саме високе дерево, звідки, можливо, побачити труби, антени, дим;
— лісова дорога приведе до житла; сліди машин, як правило, приведуть до населеного пункту.
Обов'язковим є правило — перш, ніж увійти в ліс, визначити сторони горизонту. Рухаючись, уявно проведіть пряму лінію від одного видимого орієнтиру (велика сосна) до другого (галявина лісу). Без орієнтирів людина в лісі починає кружляти, так як права нога робить крок більший, ніж ліва.