МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Механізми росту кристалів.
Ріст зародків відбувається в результаті переходу до них атомів з рідини. Розглянемо існуючі механізми росту кристалів .
2.3.1. Зародковий механізм росту ( рис.2.3.). Атом А, що належить рідини, потрапляючи на щільноупаковану грань кристала не обов'язково залишається на ній через слабкий взаємозв'язок, тому існує імовірність повернення його в розплав від сил взаємодії із сусідніми атомами. Подібної може бути і доля угруповання АА. Міцніше буде утримуватися атом у положенні Б, ще краще – у положенні В. На плоскій поверхні атоми можуть закріплюватися в тому випадку, якщо утворять скупчення визначеної величини, що називають двомірними зародками. Приєднуючи до їхніх крайок, у позиціях типу Б и В , атоми міцніше утримуються на поверхні кристала, рідше повертаються в рідину і шар росте швидше. На поверхні нового шару знову утвориться двомірний зародок і т.д. У такий спосіб переміщення фронту кристалізації відбувається з паузами, необхідними для утворення двомірного зародка.
2.3.2. Дислокаційний механізм росту кристалів (рис. 2.4.) Рисунок 2.4 Схема механізму дислокаційного росту кристалів: 1) розвиток спіралі росту навкруги гвинтової дислокації або тріщини; 2) послідовні стадії утворення сходів навкруги точки виходу на поверхню кристала гвинтової дислокації;
Необхідність в утворенні двомірного зародка відпадає , якщо на поверхні кристала маються дислокації, що є постійним джерелом сходинок, зручних для закріплення атомів. У цих випадках ріст кристалів стає можливим і при малих ступенях переохолодження. Приєднання атомів до сходинки гвинтової дислокації веде до її спірального росту. Ділянки поблизу дислокацій будуть мати велику кутову швидкість росту кристала, чим далі віддалені. У випадку виходу на поверхню кристала крайових дислокацій на ній утворяться одиничні чи сходинки їхні скупчення. Швидкість росту їх також різна. У випадку дислокаційного механізму росту кристалів переміщення фронту кристалізації відбувається безупинно.
Нормальний механізм росту кристалів( Рис. 2.5). Такий механізм росту реалізується при великих ступенях переохолодження. Виграш вільної енергії нової фази в цих умовах затвердіння настільки великий, що кристал покривається шорсткуватими і східчастими гранями, на яких мається багато зручних місць для закріплення атомів.
Рисунок 2.5Схема механізму нормального росту кристалів 2.4. Форма кристалів.
Форма, що утворяться в розплаві кристалів залежить від умов їхнього росту і природи металу. В умовах близьких до рівноваги утворяться з правильною огранкою кристали поліедричної форми. На гладких поверхнях граней таких кристалів маються сходинки, необхідні для забудови. Кристал росте по гранях з найбільшим упакуванням атомів ( Рис.2.6, а).
Зі збільшенням переохолодження рідини міжфазна поверхня стає нерівної, зморшкуватої. На поверхні кристала виявляється безліч осередків, середня частина яких злегка висувається при рості в розплав. Кристал здобуває стовпчасту витягнуту в напрямку відводу тепла форму ( рис. 2.6, б) Зі збільшенням швидкості росту кристалів розміри осередків зменшуються. При інтенсивному відводі тепла через затверділий метал замість осередків з'являються отвори, що свідчать про початок дендритної кристалізації, а такі кристаліти називаються дендритами ( рис.2.6, в). Оскільки вони є нерівновагою формою кристалів з погляду термодинаміки, утворення дендритів ( рис. 2.7.) виправдано тільки кінетикою. При великих ступенях переохолодження, коли дифузійна рухливість атомів подавлена, галузі дендрита легко одержують «будівельний матеріал» з навколишньої рідини, а рідина, що омиває їх швидко відводять теплоту, що виділяється в результаті кристалізації. Утворенню дендритів сприяє наявність на його галузях виступів і дефектів (дислокацій ), а також, присутність у розплаві домішок, скупчення яких відбувається в увігнутих ділянках.
Читайте також:
|
||||||||
|