Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Полтава - 2012

ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «УКООПСПІЛКИ»

ПОЛТАВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЕКОНОМІКИ І ТОРГІВЛІ

Кафедра правознавства

Навчально-методичний посібник

Для самостійного вивчення навчальної дисципліни

За КМСОНП

«Фінансове право»

для студентів

напрямів підготовки

6.030508і «Фінанси і кредит» (програма професійного спрямування «Фінанси» (і)),

6.030508 «Фінанси і кредит» (програма професійного спрямування «Фінанси»),

6.030508.і «Фінанси і кредит» (програма професійного спрямування «Банківська справа»(і)),

6.030508. «Фінанси і кредит» (програма професійного спрямування «Банківська справа»)

Полтава - 2012


Укладач: Терела Г. В., к.і.н., доцент кафедри правознавства
Вищого навчального закладу Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

 

Рецензенти:

 

Обговорено та схвалено на засіданні кафедри правознавства

___ жовтня 2012 р., протокол № 3

Зав. кафедрою _______проф. Лаврик Г. В.

 

 

«УЗГОДЖЕНО»

Декан факультету фінансів і обліку

«___» _________________ 2012 р.

__________ доц. Педченко Н. С.

 

«УЗГОДЖЕНО»

Директор навчального центру

«___» _________________ 2012 р.

_____________ доц. Герман Н. В.

 

© Терела Г.В., 2012 р. © ПУЕТ, 2012 р.

 

І. ВСТУП

Для сталого розвитку держава, органи місцевого самоврядування повинні постійно управляти фінансовою діяльністю, мобілізувати, розподіляти і використовувати кошти, які є частиною національного доходу. Держава, здійснюючи через систему відповідних органів господарсько-організаційну функцію, забезпечує нормальне функціонування фінансової діяльності підприємств різних форм власності. При цьому вся фінансова діяльність держави здійснюється лише на правовій підставі та регулюється нормами фінансового права.

В Україні триває проведення соціальної, економічної, політичної та правової реформ. В умовах широкомасштабних змін життєдіяльності нашої країни суттєво змінюється зміст фінансових відносин, удосконалюється їх правове регулювання, а отже, істотно підвищується роль фінансового права, зростає значущість розробок учених-фінансистів для процесу державотворення та вдосконалення правової системи України.

Фінансово-правові норми охоплюють різні види суспільних відносин: податкові, бюджетні, в галузі публічного кредиту та публічного боргу, банківської та страхової діяльності, грошового обігу, ціноутворення, валютного регулювання та контролю. Саме тому глибоке вивчення норм фінансового права, розуміння механізму їх дії є необхідними для фахівців економічних спеціальностей, незалежно від сфери майбутньої діяльності. Відповідно «Фінансове право» є однією з юридичних дисциплін, які вивчаються у профільних вищих навчальних закладах економічного спрямування.

У сучасній юридичній літературі поняття «фінансове право» вживається в трьох значеннях: по-перше, як окрема галузь права в національній правовій системі; по-друге, як одна з юридичних наук; по-третє, як навчальна дисципліна в системі юридичної освіти.

Фінансове право як галузь права – це система правових норм, які регулюють суспільні відносини, що виникають в процесі утворення, розподілу та використання централізованих і децентралізованих фондів коштів держави, органів місцевого самоврядування, необхідних для реалізації їх завдань і функцій.

Фінансове право як наука становить систему об’єктивних знань про поняття, розвиток, закономірності, принципи самостійної галузі права.

Фінансове право як навчальна дисципліна – це систематизовані відповідно до типової програми знання щодо предмета правового регулювання норм цієї галузі права, їх особливостей. Предметом цієї навчальної дисципліни є фінансове право у всіх своїх виявах: як галузь права, як система законодавства, як наука, що вивчає фінансове право.

Навчальна програма навчальної дисципліни «Фiнансове право» визначає можливiсть системного вивчення норм права, якi регулюють фiнансову дiяльність держави i фiнансову систему України, фiнансовий контроль, бюджетний устрiй i бюджетний процес, податковi, кредитнi, cтpaxoвi, банкiвськi i валютнi правовiдносини, що виникають мiж суб’єктами господарювання.

Навчальну програму навчальної дисципліни «Фінансове право» розроблено на основі чинного законодавства України з урахуванням змін, обумовлених становленням ринкової економіки та формуванням правової Української держави. До програми включено всі основні теми курсу, які охоплюють як теоретичні проблеми науки фінансового права, так і положення чинного законодавства та практики його застосування. Навчальна програма складається із двох модулів, що змістовно відповідають Загальній та Особливій частинам фінансового права, а також списку джерел, основної та додаткової навчально-методичної літератури.

Мета дисциплiни: опанування механiзму виникнення, змiни та припинення фiнансово-правових вiдносин, а також нормативно-правового забезпечення у сферi публічних фiнансiв, формування у майбутнiх спецiалiстiв правової свiдомостi та правової культури, вдосконалення навичок використання теоретичного і нормативно-правового матеріалу при вирішенні практичних завдань забезпечення необхiдних умов функцiонування пiдприємств, установ та органiзацiй рiзних форм власностi та господарювання.

Завданнями курсу є:

– визначення та обґрунтування необхідності поглибленого вивчення фінансово-правових понять і категорій, засобів правового регулювання різноманітних процесів у сфері фінансів;

– вивчення студентами теоретичного змісту предмета та методології фінансового права, його норм, принципів, системи, особливостей виникнення та розвитку фінансово-правових відносин;

– засвоєння студентами економiко-правових знань щодо фiнансової дiяльностi держави, пов’язаної з мобiлізацією, розподілом, перерозподілом та використанням централiзованих i децентралiзованих фондiв грошових коштiв держави та органів місцевого самоврядування;

– аналіз джерел фінансового права та практики їх застосування;

– формування вмiння забезпечити суворе дотримання i виконання правових приписів, правильно застосовувати нормативно-правові акти у практичній професійній діяльності.

У результатi вивчення дисциплiни «Фiнансове право» студенти повинні знати:

– базовi поняття фiнансового права;

– систему джерел фiнансового права;

– органiзацiйно-правовi засади дiяльностi фiнансових opгaнiв держави;

– сучаснi тенденції в розвитку фiнансових правовiдносин;

умiти:

– знаходити i добирати необхiдну фiнансово-правову iнформацію;

– користуватися першоджерелами фiнансового права;

– аналiзувати нормативно-правовi акти з фiнансового права;

– правильно i доцiльно застосовувати нормативну базу на практиці;

– квалiфiкувати фiнансово-правовi ситуацiї.

Підсумкове оцінювання знань та умінь студентів здійснюється на основі двох поточних модульних контролів.

Структура навчальної дисципліни включає в себе два змістові модулі. І змістовий модуль – Загальна частина – включає у себе теми, які містять навчальний матеріал щодо основних положень фінансової діяльності, акумулює інститути, що закріплюють загальні підходи до регулювання фінансової системи в цілому.

ІІ Змістовий модуль – Особлива частина фінансового права як навчальної дисципліни містить матеріал, що регулює відносини у сфері державного та місцевих бюджетів; державних і місцевих доходів; державного і місцевого кредиту; державного страхування; державних і місцевих видатків; банківського кредитування; грошового обігу і розрахунків; валютного регулювання тощо.

Фінансове право не ізольоване від інших юридичних дисциплін. Вивчення навчальної дисципліни ґрунтується на знаннях, отриманих студентами під час опанування положень загального курсу «Правознавство» та галузевої дисципліни «Господарське право». Водночас вивчення фінансового права сприятиме глибшому засвоєнню студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» програми професійного спрямування «Банківська справа» такої дисципліни, як «Банківське право».

Пропонований навчально-методичний посібник розроблений для полегшення роботи з навчальним матеріалом і найбільш раціональної організації самостійної роботи. Він містить навчальну програму і тематичний план курсу, методичні рекомендації до кожної теми (вказівки, поради, логічні схеми розгляду питань; навчально-пізнавальні завдання для самопідготовки до семінарських та індивідуальних занять студента під керівництвом викладача із зазначенням проблемних питань курсу, питань для самостійного опрацювання, ситуаційних задач, тем рефератів; завдання для самоконтролю знань; список джерел, основної та додаткової навчально-методичної літератури), індивідуальні завдання для самостійної роботи та методичні рекомендації до їх виконання, порядок і критерії оцінювання знань, перелік питань до проміжного (модульного) та підсумкового контролю.


Читайте також:

  1. Полтава
  2. Полтава - 2011
  3. Полтава 2004
  4. Полтава 2006
  5. Полтава 2008 ВСТУП
  6. Полтава 2010
  7. Полтава 2012
  8. Полтава 2013
  9. Полтава 2013
  10. Полтава 2013
  11. Тарасевич Н.М. Основи конфліктології: Діяльність менеджера з попередження та розв’язання конфліктів у закладах освіти: Навчальний посібник. - Полтава: ІОЦ ПДПУ, 2006.- 112 с.




Переглядів: 539

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Процесс разложения органических веществ, преимущественно углеводов, на более простые соединения под влиянием микроорганизмов или выделенных ими ферментов - | НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.