Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Особливості обліку кредитних операцій в іноземній валюті

В умовах економічної ситуації в Україні грошових коштів для ведення бізнесу вітчизняним підприємствам постійно не вистачає, у зв’язку з чим доводиться шукати різні способи зменшення дефіциту фінансування. Іноді це вдається шляхом отримання відстрочки платежу, іноді – шляхом застосування різних видів взаємозаліків, здійснення бартерних поставок, використання лізингу, векселів тощо. Але якщо підприємству потрібні грошові кошти, то найоптимальнішим варіантом є отримання кредиту в будь-якій іноземній валюті, яка є стабільнішою, ніж національна валюта у фінансовій установі.

Кредити в іноземній валюті можуть отримувати тільки юридичні особи-резиденти України для проведення діяльності, передбаченої їх статутом, для чого до банку необхідно подати заяву, документи, що підтверджують обґрунтованість отримання кредиту (копія зовнішньоекономічного договору) і документи, що підтверджують фінансовий стан підприємства. При цьому уповноваженим банкам надається інформація щодо строків погашення кредиту і сплати відсотків по ньому.

Нарахування та сплата відсотків по кредиту в іноземній валюті практично нічим не відрізняється від нарахування та сплати відсотків по гривневому кредиту.

При отриманні валютного кредиту підприємству необхідно врахувати переваги та недоліки такого кредитування. Перевага в тому, що, оскільки іноземна валюта набагато стабільніша, ніж національна, а звідси, і процентні ставки по таких кредитах набагато нижчі, ніж по кредитах в національній валюті, то це дозволяє підприємству-позичальнику здійснювати більш рентабельну діяльність в період відносно стабільного курсу національної валюти.

Крім того, перевага будь-якого кредиту, в тому числі і валютного, - у можливості відкриття кредитної лінії, загальний строк і сума якої обумовлюються кредитним договором. В цьому випадку підприємство зможе використати кредитні ресурси ефективніше, оскільки самостійно плануватиме суму і строк використання кожного траншу. Окрім того, що таким чином скорочується час на документальне оформлення кожної суми кредиту, у випадку використання кредитної лінії досягається і економічна ефективність за рахунок того, що відсотки за користування кредитом виплачуються тільки за фактично використані кошти і фактичний строк заборгованості.

Основний недолік валютного кредиту - значний ризик девальвації національної валюти в період кредитування, в результаті чого (у випадку, якщо джерелом погашення кредиту є не валютні надходження, а грошові кошти в національній валюті) вартість кредиту за рахунок курсових різниць може бути навіть вища, ніж у випадку гривневогокредитування.

Слід також враховувати, що будь-який кредит в національній або іноземній валюті повинен мати забезпечення у вигляді застави або поруки (гарантії) як мінімум на суму кредиту і запропонованих відсотків по ньому. З найбільшим бажанням комерційні банки беруть у заставу депозитні вклади. В якості об'єкту застави може виступати і нерухомість, але її оформлення є відносно трудомісткою процедурою, що дорого коштує підприємству (плата за нотаріальне оформлення складає - 0,15 % - 0,2% від суми договору застави). За відсутності нерухомості в якості застави банки приймають будь-яке інше майно (основні засоби, товари в обороті), а також векселі - заставу, яка найвигідніша для підприємства, оскільки не потребує обов'язкового нотаріального засвідчення і, отже, підприємство не несе витрат по оформленню.

Для забезпечення повернення позики банку (іншої установи чи підприємства) з врахуванням основного боргу, відсотків та інших витрат, може бути оформлена гарантія в забезпечення позики. Відшкодування за даною гарантією здійснюється після звернення кредитора, оформленого належним чином та відправленого поштою, телексом, телеграмою тощо. Сума встановлюється за домовленістю і зменшується пропорційно до погашення позики і відсотків. Гарантія дійсна до зазначеної в ній дати або до повного виконання своїх зобов'язань боржником.

Принципами кредитування є: цільовий характер позик, їх забезпеченість, строковість і обов'язковість повернення, а також застосування санкцій до порушників кредитної дисципліни.

В якості забезпечення кредитів можуть застосовуватися активи, що мають валютну цінність. Плата за кредит іноземними кредиторами стягується в іноземній валюті за ставками світового грошового ринку. Проценти за кредити, отримані в уповноваженому банку України, стягуються в національній валюті України.

Кредитування зовнішньої торгівлі включає кредитування експорту та кредитування імпорту.

Експортний кредит- це кредит, що надається іноземним покупцям чи їхнім банкам з метою фінансування продажу товарів та послуг, тобто засіб стимулювання експорту.

Отриманий кредит може бути довгостроковим і короткостроковим.

Для синтетичного обліку довгострокових та короткострокових позик використовують рахунки:

502 – “Довгострокові кредити банків в іноземній валюті”;

504 – “Відстрочені довгострокові кредити банків в іноземній валюті”;

506 – “Інші довгострокові позики в іноземній валюті”;

602 – “Короткострокові кредити банків в іноземній валюті”;

604 – “Відстрочені короткострокові кредити банків в іноземній валюті”.

Всі вони пасивні, по кредиту відображається збільшення заборгованості по позиках, а по дебету – зменшення (погашення) заборгованості. Сальдо по цих рахунках показує суму залишку заборгованості клієнтів по позиках. Так як позики надаються на певний строк, в аналітичному обліку необхідно контролювати своєчасність їх погашення.

Аналітичний облік ведеться по кожному отриманому кредиту в іноземній валюті. Перерахунок заборгованості в іноземній валюті по кредитах відбувається на останню дату звітного періоду і на дату погашення кредиту. Курсові різниці за результатами переоцінки в бухгалтерському обліку відображаються у складі доходів (витрат) від неопераційної курсової різниці (субрахунки 744 та 974 відповідно).

Відсотки по кредитах, одержаних в іноземній валюті відносять до фінансових витрат і обліковують на рахунках 85 “Інші витрати”, 95 “Фінансові витрати” – субрахунок 951 “Відсотки за кредит”). Це залежить від того, яким класом рахунків користується підприємство.

В табл.6.3 розглянемо основні операції щодо кредитування в іноземній валюті.

Таблиця 6.3

Типові кореспонденції рахунків по обліку кредитів банку в іноземній валюті

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
       
Виписка банку, кредитний договір Одержано на поточний рахунок: Довгострокову позику банку в іноземній валюті Короткострокову позику банку в іноземній валюті          
Розрахунок бухгалтерії Нараховано відсотки банку за користування кредитом: Підприємств, що застосовують для обліку витрат 8 клас рахунків. Підприємств, що застосовують для обліку витрат 9 клас рахунків.            
Розрахунок бухгалтерії Визначено курсову різницю по валютному кредиту на дату погашення заборгованості а) при зменшенні валютного курсу б) при збільшення валютного курсу - підприємства, що застосовують для обліку витрат 8 клас рахунків. - підприємства, що застосовують для обліку витрат 9 клас рахунків.   (602)         (602) (602)
Виписка банку Сплачено відсотки за кредит
       

Кредит в іноземній валюті може бути отриманий як від банківської установи (найчастіше), так і від іноземного контрагента.

Юридичні особи-резиденти мають право отримувати кредити в іноземній валюті від іноземних кредиторів через уповноважені банки України тільки в безготівковій формі при наявності індивідуальної ліцензії. Кредити видаються тільки для цільового фінансування конкретного проекту і на інші цілі не можуть бути використані.

Індивідуальні ліцензії видаються управлінням валютного контролю і ліцензування НБУ. При відсутності ліцензії резидент штрафується на суму отриманого ним кредиту. Індивідуальна ліцензія є дійсною протягом всього часу користування кредитом, якщо протягом 60-ти днів з дня видачі позичальник отримав позику повністю або частково. Погашення кредиту відбувається за рахунок валютних надходжень від зовнішньоекономічної діяльності, а також за рахунок валюти, що придбана на Міжбанківському валютному ринку України. Контроль за погашенням кредиту покладається на уповноважений банк, що обслуговує клієнта. Уповноважені банки, яких приваблюють кредитні ресурси від іноземних банків-кореспондентів на строк, більший одного року, повинні мати індивідуальну ліцензію НБУ. Для отримання індивідуальної ліцензії резиденту-позичальнику необхідно подати до НБУ пакет наступних документів:

1. Клопотання позичальника з зазначенням всіх його реквізитів.

2. Лист уповноваженого банку України зі згодою на обслуговування кредиту, із зазначенням реквізитів рахунку, на який буде здійснюватися перерахування валютних коштів, і з експертною оцінкою банку окупності проекту, що проведений на підставі ретельного аналізу.

3. Копії документів про державну реєстрацію.

4. Кредитна угода.

5. Інші документи, що стосуються кредитного проекту.

Кредити в іноземній валюті від іноземних кредиторів можуть отримувати юридичні особи-резиденти України для проведення діяльності, передбаченої їх установчими документами.

Для отримання резидентом кредитів в іноземній валюті від нерезидента вимагається обов'язкова реєстрація шляхом одержання реєстраційного свідоцтва. Одержати це свідоцтво резидент зобов'язаний після підписання кредитної угоди з нерезидентом, але до фактичного одержання цього кредиту.

Для одержання реєстраційного свідоцтва резиденту-позичальнику необхідно зареєструватись в регіональному Правлінні Національного банку України. З цієї метою туди повинен бути наданий лист встановленої форми, в якому повинна міститись наступна інформація:

1) назва позичальника (реквізити, вид підприємства);

2) юридична адреса;

3) поштова адреса;

4) прізвище, ім'я і по батькові, номер телефону керівника підприємства (організації) і головного бухгалтера;

5) дата реєстрації резидента, назва і місце знаходження органу, який її проводив, номера телефонів цього органу;

6) назва і адреса обслуговуючого банку позичальника, в якому відкриті рахунки: в іноземній валюті; в грошових одиницях України;

7) назва і адреса уповноваженого банку, який буде обслуговувати кредит;

8) номер і дата кредитної угоди;

9) назва кредитора і його юридична адреса;

10) сума і валюта кредиту;

11) термін використання кредиту;

12) термін погашення кредиту;

13) напрям (цілі) використання кредиту;

14) тип процентної ставки (безпроцентна, плаваюча, фіксована) і розмір ставки з урахуванням маржі;

15) графік одержання і сплати кредиту.

Реєстраційне свідоцтво видається позичальнику для реалізації тільки одного кредитного проекту і не може бути підставою для збільшення суми кредиту чи здійснення інших валютних операцій. Крім того, реєстраційне свідоцтво видається без права його передачі. У випадку необхідності внесення змін до кредитної угоди вони оформлюються як додаток, який є невід'ємною частиною одержаного реєстраційного свідоцтва. Для оформлення такого додатку необхідно звернутися до установи Національного банку, який видав реєстраційне свідоцтво.

Щоб оптимізувати оподаткування, пов'язане з одержанням передоплати від нерезидента, резиденту-продавцю можна запропонувати одержати таку передоплату у вигляді кредиту. Після того, як кредит буде використаний на виготовлення продукції, сплаченої нерезидентом і доставленої останньому, резидент може укласти з нерезидентами угоду до експортного контракту, в якому необхідно визначити, що кредит з моменту укладання такої угоди є оплатою за продукцію, яка поставлена чи буде поставлена нерезиденту як оплата за надання кредиту.

При здійсненні операцій із зобов'язаннями в іноземній валюті їх вартість, відображена в іноземній валюті, підлягає перерахунку в грошову одиницю України за курсом НБУ. Перерахунок в гривню для відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється за курсом НБУ на день здійснення операцій в іноземній валюті. Датами здійснення операцій в іноземній валюті, на які для цілей бухгалтерського обліку здійснюється перерахунок в гривню, є:

- дата надходження суми кредиту на валютний рахунок резидента;

- дата нарахування процентів, що підлягають оплаті нерезиденту-кредитору;

- дата оплати процентів;

- дата повернення суми кредиту, тобто дата погашення кредиту;

- останній день звітного періоду, в якому існували відносини, пов'язані з кредитом, між резидентом-позичальником і нерезидентом-кредитором.

При здійсненні зовнішньоекономічної діяльності розрізняють різні види комерційних і банківських кредитів:

Комерційний кредит зазвичай надається експортером іноземному імпортеру у вигляді відстрочки платежу, оформлюється попереднім векселем чи видається по відкритому рахунку.

В табл. 6.4 розглянемо основні операції щодо комерційних кредитів в іноземній валюті.

Таблиця 6.4

Типові кореспонденції рахунків по обліку комерційного кредиту

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
Виставлено рахунок іноземному покупцю за відвантажені товари
Відображено відсоток по комерційному кредиту
Одержано на поточний валютний рахунок виручку від покупця та відсотки за наданий комерційний кредит
       

Надання вексельного кредиту також супроводжується нарахуванням відсотка по ньому. В табл. 6.5 розглянемо основні операції щодо вексельних кредитів.

Таблиця 6.5

Типові кореспонденції рахунків по обліку вексельного кредиту

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
Виставлено рахунок іноземному покупцю за відвантажені товари
Одержано простий вексель від іноземного покупця Нараховано відсоток по векселю Одержано на поточний валютний рахунок кошти в погашення векселя ті відсотків по ньому        

Кредит по відкритому рахунку, як правило, надається постійному клієнту або за багаторазові поставки однорідних товарів одному покупцю. В бухгалтерському обліку організації-експортера робляться проводки, аналогічні до надання комерційного кредиту. Для забезпечення розрахунків по відкритому рахунку може виставлятись гарантія платежу. При цьому можливі різні варіанти.

Так, гарантія може бути виставлена в забезпечення повної оплати поставки товару та послуг. Пред'явлення вимоги бенефіціаром проводиться шляхом письмової заяви, що товар поставлений, але оплата при настанні строку не отримана.

Інша можливість застосування гарантії платежу полягає в частковому забезпеченні договору тривалої дії, що укладається між продавцем та покупцем на поставку споживчих товарів або надання послуг. В такому договорі узгоджуються щомісячні поставки, що сплачуються по відкритому рахунку. Це зобов'язання банку лишається в силі до повного здійснення поставок по річному договору, а вимога може бути пред'явлена, якщо покупець товарів або послуг не сплатить будь-якої суми, що стала терміновою в межах цього періоду.

Умови факторингових угод полягають в тому, що при викупі рахунків посередник оплачує приблизно 4/5 вартості поставки, а іншу суму (за мінусом відсотку) оплачує після настання назначеного строку (незалежно від перерахування грошей покупцем).

В табл. 6.6 розглянемо основні операції щодо факторингових операцій.

Таблиця 6.6

Типові кореспонденції рахунків по обліку факторингових операцій

в іноземній валюті

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
Відвантажено товар іноземному покупцю
Отримано на валютний рахунок частину коштів в рахунок оплати експортної поставки за мінусом дисконту банку і певної частини вартості рахунку Надійшла на валютний рахунок надійшла валютна виручка від покупців Оплачено заборгованість по кредиту за рахунок отриманої валютної виручки        

При здійсненні форфейтингових угод банку, що називається форфейтером, купує у експортера вексель за мінусом певної суми (дисконту).

В табл. 6.7 розглянемо основні операції щодо форфейтингових операцій.

Таблиця 6.7

Типові кореспонденції рахунків по обліку форфейтингових операцій

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
Виставлено рахунок іноземному покупцю за відвантажені товари
Отримано виручку від продажу векселя за вирахуванням дисконту Відображена суму дисконту по векселю        

При укладанні акцептного кредиту угода оформлюється з використанням переказного векселя. В цьому документі векселедавець зазначає платника, який повинен акцептувати вексель, тобто дати згоду провести платіж. Клієнт виставляє на банк переказний вексель. Банк його акцептує з умовою, що до настання строку платежу по векселю, клієнт внесе в банк суму, необхідну для погашення векселя. Позичальник (векселедавець) може використати акцептований банком вексель як платіжний засіб для купівлі товарів, оплати своїх зобов'язань перед іншими кредиторами, обліку у другому банку. Проводки при відображенні в бухгалтерському обліку таких операцій аналогічні до надання вексельного кредиту.

Для банківських кореспондентських рахунків з використанням овердрафту застосовують бланкові кредити. Кредит за овердрафтом визначається під час відкриття - рахунку і не може перевищувати наперед визначеної суми.

Овердрафт надають особливо надійним клієнтам. З від'ємного залишку на рахунках стягують відсотки, як і за звичайні кредити.

В табл. 6.8 розглянемо основні операції щодо обліку овердрафта.

Таблиця 6.8

Типові кореспонденції рахунків по обліку овердрафту в іноземній валюті

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
  Д-т К-т
Оприбутковано імпортний товар
Перераховано з валютного рахунку кошти постачальникам за товар Оплачена частина вартості товару за рахунок овердрафту        

Операції з отримання та погашення довгострокових і короткострокових позик в іноземній валюті відображаються в Журналі 2. В частині І та II цього Журналу відображаються кредитові обороти по рахунках 50, 60 в розрізі кореспондуючих рахунків на підставі виписок банку. В розділі III відображаються аналітичні дані до рахунків 50 і 60 із зазначенням позикодавців та строків погашення кредитів. В цьому розділі Журналу окремо також наводиться інформація про нараховані відсотки за користування кредитами.

Сьогодні досить розповсюдженою формою оформлення отримання , підприємством кредиту в іноземній валюті є договір валютного фіксингу, який укладається додатково до кредитного договору. Кредит видається банком в українських гривнях, але з прив'язкою до курсу іноземної валюти (наприклад, до ЄВРО або до долару США). Повертати основну суму кредиту по закінченню строку кредитного договору підприємство повинно також в гривнях, але в перерахунку на курс іноземної валюти, в якій зафіксовано кредит (в ЄВРО або в доларах США) на дату повернення кредиту. При цьому сума кредиту, отримана в гривнях, повертається з формулюванням „Повернення кредиту”, а різниця між сумою до повернення, яка була перерахована по курсу іноземної валюти (ЄВРО або долар США), і сумою, яка була видана в гривнях, повертається з формулюванням “Платіж по договору фіксингу”.

Фіксинг, а також договір фіксингу чинним законодавством не передбачений.

Підводячи підсумок вищесказаному, можна зробити ряд висновків:

- кредитування як грошове джерело фінансування має ряд переваг перед іншими способами фінансування;

- в період стабілізованого валютного курсу валютний кредит – найбільш вигідне джерело короткострокового позикового фінансування для українських підприємств, оскільки його вартість нижче вартості кредиту, в національній валюті;

- використання валютного кредиту дозволено всім суб'єктам підприємницької діяльності - юридичним особам і можливо для фінансування не тільки експортно-імпортних операцій, але і поточної господарської діяльності підприємств (шляхом продажу валюти на міжбанківському валютному ринку України і зарахування гривні на поточний рахунок позичальника);

- найбільший економічний ефект від використання валютного кредиту отримують підприємства-експортери, оскільки майбутня валютна виручка дозволяє компенсувати суму кредиту взагалі без курсових втрат.

В період стабільного курсу національної валюти використання валютних кредитів підприємством є одним з найбільш привабливих інструментів фінансового ринку України, сприяє зменшенню дефіциту фінансування і загальному оздоровленню фінансового стану українських підприємств.


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  3. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  4. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  5. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  6. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  7. Автоматизація касових операцій
  8. Автоматизовані форми та системи обліку.
  9. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  10. Аграрне виробництво і його особливості
  11. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  12. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.




Переглядів: 2191

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік операцій по придбанню та реалізації іноземної валюти | Правила ввезення (вивезення) готівкової іноземної валюти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.