Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фонетика. Фонологія

План

Фонетика, фонологія. Система голосних фонем

 

1. Фонетика, фонологія. Предмет і завдання фонетики та фонології як мовознавчих дисципліни.

2. Поняття про звуковий склад української літературної мови.

3. Поняття фонеми.

4. Система голосних фонем.

Звукові одиниці, які служать засобом передачі думки, досліджує спеціальна наука — фонетика.

Фонетика (від гр. phonetikos звуковий) — га­лузь мовознавства, у якій вивчається звукова система мови у зв'язку з її смисловою роллю та різноманітні зву­кові зміни, що виступають у мовленні при сполученні звукових елементів між собою.

Фонологія – це функційне, власне лінгвістичне вивчення тих же звуків, один із наймолодших розділів мовознавства, що вивчає структуру звукового складу мови (мовленнєві одиниці та засоби) та його функціювання в мовній системі.

Залежно від завдань, які ставляться при дослідженні звукової системи будь-якої конкретної мови, фонетика поділяється на описову та історичну.

Описова фонетика займається вивченням звукової системи даної мови на певному етапі її роз­витку. Історична фонетикавивчає розвиток зву­кової сторони мови протягом ряду епох, зокрема вста­новлює виникнення або занепад певних звуків, еволю­цію певних звукових явищ та процес становлення су­часної фонетичної системи конкретної мови.

У лінгвістиці сформувалося два погляди на фонетику як науку: 1.Фонетика вивчає артикуляційні та акустичні особливості звуків мовлення, а суспільну функцію мовних звуків вивчає інша дисципліна – фонологія. 2. Фонетика вивчає не тільки природу звуків, а й функцію їх.

Ідея І. О. Бодуена де Куртене про дві сторони фоне­тики дістала широке визнання в лінгвістиці. Вона знайш­ла продовження у працях ряду вітчизняних фонетистів і поклала початок формуванню двох фонологічних шкіл: ленінградської, або щербівської (її основоположник — Л. В. Щерба), і московської (її зачина­телі — Р. І. Аванесов, П.С.Кузнецов, О.О. Реформат­ський, В. Н. Сидоров). Лише після цього теорія фонеми набула широкого розповсюдження і в зарубіжному мово­знавстві, де також виділилося ряд фонологічних шкіл. Найбільш поширені з них: празька, копенгагенська, лондонська та американська лінгвістичні школи. Само собою зрозуміло, що зміст терміна «фонема» неоднаковий у представників різних фонологічних шкіл.

Предметом нашого вивчення є фонетика сучасної ук­раїнської літературної мови, тобто передусім фонетика описова. Разом з тим для розуміння сучасної фонетичної системи української мови, зокрема для з'ясування при­чин ряду фонетичних змін, а також для з'ясування ба­гатьох рис, що визначають самобутність української літературної мови, необхідне звернення до історичних фактів, що й буде робитися в міру потреби.

Одиниці та засоби фонетичної підсистеми фонетичної системи мови:


Читайте також:

  1. Вступ. Фонетика і фонологія. Орфоепія. Графіка й орфографія. Лексикологія. Фразеологія. Лексикографія.




Переглядів: 5419

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Українська літературна мова як вища форма існування української загальнонародної національної мови | Поняття про звуковий склад української літературної мови

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.