Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття договору оренди. Об'єкти оренди

Одним із напрямів підвищення ефективності використання майна державних підприємств і організацій у сучасних умовах є передача його в оренду фізичним та юридичним особам. За допомогою оренди реалізуються як інтереси власника щодо отримання доходу з наявних у нього виробничих фондів, так і інтереси орендаря, який, не обтяжуючи себе щоразу придбан­ням необхідного обладнання, устаткування тощо у власність, має -змогу ефективно використовувати найняте ним майно для здійснення своєї статутної діяльності.

Загальне поняття договору оренди сформульовано в ч. 1 ст. 283 ГК, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення госпо­дарської діяльності.

З цього визначення випливає, що:

- по-перше, орендні відносини мають виключно договір­ний характер і не можуть виникати на підставі планових зав­дань або інших адміністративно-управлінських актів;

- по-друге, оренда передбачає передачу майна у користу­вання (без надання права орендареві розпоряджатися орендо­ваним майном);

- по-третє, таке користування є платним, що забезпечуєть­ся внесенням орендарем орендодавцеві орендної плати у виз­начених розмірах;

- по-четверте, оренда передбачає передачу майна у строкове (тимчасове) користування. У разі закінчення строку, на який було укладено договір оренди, цей договір припиняється.

 

 

Визначення оренди, що його містить ч. 1 ст. 283 ГК, відрізняється від визначення оренди, вміщеного в ст. 2 Зако­ну України від 14 березня 1995 р. «Про оренду державного та комунального майна»1. Відповідно до цієї статті орендою виз­нається засноване на договорі строкове платне користування майном, що необхідне орендареві для здійснення підприєм­ницької та іншої діяльності. Ця відмінність полягає в тому, що згідно з ГК майно, що передається в оренду, може вико­ристовуватися орендарем лише для здійснення господарської діяльності (як підприємництва, так і некомерційної господарської діяльності). Якщо ж майно передається у користування не для здійснення господарської діяльності, а для задоволення інших потреб, до таких відносин, на нашу думку, мають застосовува­тися відповідні положення Глави 58 «Найм (оренда)» Цивіль­ного кодексу України.

Законодавство про оренду є одним з правових інститутів господарського законодавства України. Відносини щодо орен­ди майна, крім ГК і ЦК (відповідні положення якого застосо­вуються з урахуванням особливостей, передбачених ГК), ре­гулює, насамперед, Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Його особливість полягає в регулю­ванні двох груп відносин: організаційних, пов'язаних з пере­дачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів; майнових між орендодавцями та орен­дарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебу­ває у комунальній власності.

Зазначений закон, незважаючи на його назву, має універ­сальний характер, оскільки його положеннями (якщо інше не передбачено законодавством та договором оренди) може регу­люватися оренда майна інших форм власності (приватної та колективної).

Важливе значення для регулювання орендних відносин мають й інші акти законодавства України:

Декрети Кабіне­ту Міністрів України від 29 грудня 1992 р. № 20-92 «Про укладення договорів оренди приміщень підприємствами й організаціями торгівлі, громадського харчування та сфери послуг»1; від 31 грудня 1992 р. № 26-92 «Про перелік майно­вих комплексів державних підприємств, організацій, їх струк­турних підрозділів основного виробництва, приватизація або передача в оренду яких не

 

1 Цей закон є новою редакцією Закону України від 10 квітня 1992 р. «Про оренду майна державних підприємств та організацій».

допускається»2; від 11 січня 1993 р. № 5-93 «Про впорядкування використання адміністративних будинків і нежитлових приміщень, що перебувають у дер­жавній власності»3; від 20 травня 1993 р. № 57-93 «Про прива­тизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їх структурних підрозділів, зданих в оренду»4; Закони Ук­раїни від 4 березня 1992 р. «Про приватизацію державного майна», від 21 вересня 1999 р. «Про господарську діяльність у Збройних Силах України»5та від 7 лютого 2002 р. «Про особ­ливості правового режиму майнового комплексу Національної академії наук України»6; постанова Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 р. № 629 «Про затвердження Методики оцінки вартості об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів»7; Типові договори орен­ди, затверджені наказом Фонду державного майна України від 23 серпня 2000 р. № 17748, та ряд інших нормативних актів.

Законодавством визначено, яке саме майно може бути об'єк­том оренди. Насамперед, у користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-техніч­ного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (не-споживна річ).

Об'єктами оренди згідно з ч. З ст. 283 ГК можуть бути: а) державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розмі­щений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання;

 

________________________________________________________

1 Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 11. — Ст. 90.

2 Там само. — 1993. — № 11. — Ст. 96.

3 Там само. - 1993. - № 12. - Ст. 108.

4 Там само. - 1993. - № 30. - Ст. 337.

5 Там само. - 1999. - № 48. - Ст. 408.

6 Там само. — 2002. —№ 30. — Ст. 205.

7 ЗПУ України. — 1995. № 12. — Ст. 276. Сьогодні діє Методика в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2003 р.

8 Офіційний вісник України. — 2000. — № 52. — Ст. 2281.

б) нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення);

в) інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарю­вання.

Оскільки майно підприємства крім основних фондів скла­дають також оборотні кошти та інші цінності, законодавством встановлений спеціальний порядок передачі їх орендареві. Так, грошові кошти та цінні папери з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості орендодавець надає орендареві на умовах кредиту за ставкою рефінансування Національного банку України. Надання орендареві в кредит коштів та цінних паперів здійснюється на підставі кредитного договору, який укладається одночасно з договором оренди. Строк надання кре­диту не повинен перевищувати строку дії договору оренди. У разі розірвання кредитного договору, закінчення строку його дії або припинення договору оренди орендар зобов'язаний по­вернути орендодавцеві надані йому кошти та цінні папери.

Інші оборотні матеріальні засоби (тобто не грошові кошти і не цінні папери) викуповуються орендарем згідно з догово­ром купівлі-продажу, який укладається одночасно з догово­ром оренди. Плата за придбані оборотні матеріальні засоби вноситься орендарем протягом 30 календарних днів з момен­ту укладання договору. Створеному членами трудового ко­лективу господарському товариству орендодавець може про­дати оборотні матеріальні засоби в кредит за умови оплати ним не менш як 30% їхньої вартості. При цьому термін оплати оборотних матеріальних засобів не повинен перевищувати одного року з дати укладення договору купівлі-продажу. Роз­міри чергових внесків та строки їх сплати визначаються у договорі купівлі-продажу.

Законом може бути встановлено перелік державних та ко­мунальних підприємств, цілісні майнові комплекси яких не можуть бути об'єктами оренди. Так, згідно з Декретом Кабі­нету Міністрів України від 31 грудня 1992 р. № 26-92 «Про перелік майнових комплексів державних підприємств, органі­зацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, при­ватизація або передача в оренду яких не допускається» не до­пускається, зокрема, передача в оренду радіотелевізійних пе­редавальних центрів та об'єктів, що становлять загальнодер­жавну систему зв'язку; магістральних ліній електропередачі, магістральних трубопроводів; магістральних залізниць, авто­мобільних шляхів державного значення, метрополітенів; гідро і атомних електростанцій; протирадіаційних споруд тощо. Дек­ретом також встановлено, що передача в оренду майнових ком­плексів чи відокремленого майна, які забезпечують діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, може провадитися тільки з дозволу зазна­чених органів.

 




Переглядів: 421

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГЛАВА 19 | Сторони в договорі оренди

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.