Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методика аудиту операцій на рахунках в банку

У практичній діяльності при проведенні розрахунків часто допус­каються порушення та зловживання. Операції на рахунках в банку підлягають суцільній перевірці аудиторська перевірка операцій на рахун­ках в банках спрямована на виявлення порушень і зловживань, їх попе­редження та відображення в аудиторському висновку.

Метоюперевірки розрахунків на поточному рахунку є:

1) правильність відкриття поточних рахунків;

2) своєчасність, законність, достовірність та доцільність відображення здійснених розрахункових операцій із надходження та списання коштів;

3) обґрунтованість отримання кредитів та позик, цільовою їх використання, своєчасність погашення;

4) дотримання стану платіжно - розрахункової дисципліни щодо укладених договорів та ін.; Джереламиінформації для перевірки є:

1) виписки банків із відповідних рахунків, що є підставою прибутково - видаткових операцій (копії платіжних доручень, корінці грошових і розрахункових чеків тощо);

2) облікові регістри за рахунками 311 та 312 та інші, в яких відображаються операції, пов'язані з використанням готівкових коштів на рахунках банку;

3) форми фінансової звітності.

Перш за все, аудитор звіряє залишки коштів, що відображені у виписках банку із обліковими даними. Однак рівність залишків не гарантує тотожності оборотів за виписками банку і за балансовим рахунком, оскі­льки при обробці виписок може бути допущено навмисне зменшення оборотів за дебетом і кредитом рахунка на однакову суму з метою при­ховання зловживань. Тому слід перевірити відповідність оборотів за де­бетом і кредитом рахунка за виписками банку за кожний місяць із дани­ми оборотів за обліковими регістрами. Важливо також перевірити повноту і достовірність банківських виписок і прикладених до них доку­ментів. Правильність виписки визначають шляхом перевірки всіх її рек­візитів. Якщо у виписці буде встановлено необумовлені виправлення або підчищення, закреслення, то необхідно провести зустрічну перевірку даних виписки із записами у першому примірнику особового рахунка, що знаходиться в установі банку. У випадку відсутності окремих випи­сок слід також звернутися до установи банку Результати перевірки ау­дитор відображає у своїх робочих документах.

Крім того, слід впевнитися, що всі здійснені через банк розрахун­кові операції є реальними і підтверджені відповідними справжніми до­кументами. Інколи їх підробляють або прикладають не повністю, що дає можливість, застосовуючи неправильну кореспонденцію рахунків, при­ховувати в обліку зловживання на значні суми. У разі виникнення сумнівів у наявності та достовірності документів (відсутність банківського штампу, виправлення перерахованих сум, найменування одержувача, дати здійснення операцій тощо), необхідно провести зустрічну перевірку платіжних документів, що зберігаються у справах підприємства, із пла­тіжними документами банку одночасно з'ясовують правильність коре­спонденції рахунків записів у облікових регістрах, бо деколи зловжи­вання можуть бути приховані шляхом складання неправильних бухгал­терських записів, не підтверджених документами, а також сторнувальних записів без документальних підтверджень і без дійсної потреби, або неправильним підрахунком чи перенесенням підсумків з однієї сторінки регістру на іншу.

Обов'язком аудитора є також перевірка правильності та обґрунтованості перерахування коштів за товарно-матеріальні цінності, для чого порівнюють суми, вказані у платіжних документах із даними виписки банку і записами на рахунку 63 або 37. Якщо є сумніви у справжності документів чи достовірності операцій, то необхідно провести зустрічну перевірку їх у постачальників ТМЦ.

Перевіряючи видаткові банківські документи, необхідно групувати в окремій відомості всі оплачені штрафи, неустойки та інші платежі, пов'язані з порушенням договірних умов, що дасть змогу потім перевірити повноту їх відображення на відповідних рахунках і вжиті підприємством заходи щодо відшкодування за рахунок винних осіб суми заподіяної шкоди.

Перевіркою правильності банківських документів встановлюють, чи не допускалося неправильне перерахування авансів і платежів за безтоварними рахунками або оплата інших організацій, які не мають від­ношення до підприємства, що перевіряється.

Під час аудиту операцій за акредитивами слід звірити залишки сум і обороти за виписками банку із записами в регістрах обліку. З'ясувати причини, які зумовили розрахунки за акредитивною формою, чи передбачена ця форма розрахунків договором чиможе вона застосовується як санкція з боку постачальників за несвоєчасні платежі.

Операції з лімітованими і не лімітованими чековими книжками пе­ревіряються з погляду їх правильності, характеру і повноти оплати. З'ясовують, чи не проводилась оплата лімітованими чеками видатків, які не включаються в авансові звіти підзвітних осіб як здійснені готівкою.

Після встановлення подібних фактів потрібно визначити розмір завданого підприємству збитку і винних осіб. Слід також перевірити, чи збігається залишок за книжкою лімітованих чеків, відображений на ко­рінці останнього використаного чека, із залишком на дату перевірки за рахунком 313, а також із залишком за випискою банку. Якщо є розбіжності то це може бути викликане тим, що чеки не були пред'явлені до кінця місяця одержувачами в банк до оплати.

Об'єктом аудиту можуть бути також операції з переказами готівки з рахунка в банку на рахунки в Ощадбанк, тому що вони можуть бути пов'язані з передачею готівки підставним особам.

При перевірці розрахункових операцій на рахунку 312 слід вста­новити, чи відповідають залишки коштів, відображені у виписці банку даним обліку, повноту і достовірність банківських виписок, справжність первинних документів, правильність кореспонденції рахунків і записів у облікових регістрах, особливу увагу звертають на повноту зарахування на транзитні валютні рахунки валютної виручки, що надійшла підприєм­ству.

Аудитором ретельно вивчається обґрунтованість списання коштів з рахунків підприємства на рахунки доходів і витрат тощо.

Кожний випадок порушення кореспонденції рахунків обліку пере­віряється за первинними документами для того, щоб з'ясувати, чи не призвело це до навмисного перекручення облікових І звітних даних.

За встановленими порушеннями аудитор складає робочі докумен­ти.


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  3. Автоматизація касових операцій
  4. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  5. Алгоритм проведення внутрішнього аудиту.
  6. Алгоритм формування статутного фонду банку
  7. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  8. Аналіз активів банку
  9. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
  10. Аналіз динаміки та структури валютних операцій
  11. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  12. Аналіз ефективності діяльності працівників банку




Переглядів: 2088

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Організація і методика проведення аудиту касових операцій | Методика аудиту готівкових документів і коштів в дорозі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.