Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Коноплі

Коноплі — однорічна, дво­домна, лубоволокниста рослина. Належить до ботаніч­ного виду, який ділиться на два під­види: культурний і дикий.

Волокно, одержуване із стебел конопель, називають прядивом; використовують його в текстильній промисловості для виготовлення кручених виробів (канатів, мотузок, шпагату) і тканин технічного призначення.

На території нашої країни культивують коноплі (з урахуванням місцевих сортів) середньоросійські і південні.

Середньоросійські коноплі вирощують в Чернігівській і Сумській областях. Висота рослин - 0,75-2 м, діаметр стебел - від 2,5 до 10 мм. Вегетаційний період – 80-120 днів. Кількість селекційних сортів конопель порівняно невелика, але вони дуже відрізняються за тривалістю вегетаційного періоду, врожайністю волокон і насіння, стійкістю до шкідників.

Південні коноплі вирощують на півдні України в Дніпропетровській, Миколаївській і Херсонській областях. Висота стебла рослини - 1,75-4 м, діаметр стебла - 10 мм. Вегетаційний період – 120-165 днів. Південні коноплі за зовнішніми морфологічними ознаками легко відрізнити від середньоросійських (за кольором і формою листя, висотою і діаметром стебел, стійкістю до різних хвороб). Деякі сорти південних конопель культивуються в середньоросійській зоні коноплярства на зеленець, спеціально для отримання волокна. Насіння ж для сівби одержують з південної зони коноплярства.

Північні коноплі вирощують найчастіше в північних районах Росії. Це низькорослі (висота стебла 50-80 см) і найскоростигліші (вегетаційний період 60-80 днів).

Дикі коноплі виділені в самостійний підвид, який не має певної зони поширення. Вони зустрічаються як бу­р'ян серед зернових культур в заплавах річок, біля ка­налів, на узліссях і в гірській місцевості. Ве­гетаційний період залежить від зони поширення.

На відміну від льону, коноплі є дводомною рослиною: чоловічі та жіночі квіти розвиваються на окремих рослинах (чоловічі рослини називають плоскінню, а жіночі — матіркою). Вегетаційний період розвитку плосконі і матірки різний. Для отримання насіння і волокна збирання цих рослин здійснюють окремо, що пов'язано з великими витратами ручної праці. Дана обставина є причиною того, що зараз проводяться роботи з виведення сортів однодомних конопель. Проте вже виведені сорти однодомних конопель поки нестійкі в ознаці однодомності; тому коноплі доводиться висівати на відстані 2-4 км від звичайних конопель, а сорт оновлювати через кожні 2-3 роки.

З конопель одержують волокно і насіння. З волокна виготовляють канати для морського і річкового флотів, сердечники для сталевих канатів, снопов'язальний шпа­гат, господарську й технічну вірьовку, пожежні рукави, брезент, різні технічні тканини.

Волокно конопель використовується у нафтовій про­мисловості, будівництві, для виготовлення цінного папе­ру. Із насіння одержують олію, кормову макуху, а також лікарські препарати. Макуха містить до 28% білка, 9-11% жиру і використовується як цінний корм для сіль­ськогосподарських тварин.

Відходи первинної переробки конопель (костриця) — цінна сировина для виготовлення костроплит, які вико­ристовують у мебльовій промисловості та в будівництві.

 

Кенаф — однорічна тепло- і вологолюбна рослина, висота якої досягає 4-5 м, а діаметр стебел становить 0,8-2,5 см. Волокно, виділене із стебел кенафу, використовують в текстильній промисловості для виготовлення тарних, меблевих і декоративних тканин. Відмітною особливістю цього волокна є його висока гігроскопічність.

Кенаф обробляють в Узбекистані, Туркменістані, Китаї, Бразилії, США. Врожайність (у перерахунку на масу стебла) досягає 20 і більше тонн з 1 га. Слід зазначити, що врожайність льону становить 10 центнерів з 1 га.

Джут — як і кенаф, однорічна рослина, але належить до іншого сімейства (мальвових), висота якого досягає до 3,5 м. Вегетаційний період -120-150 днів. За властивостями волокна джуту подібні до волокон кенафу, однак вони більш тонкі та гнучкі (тобто мають підвищену прядильну здатність). Досвід вирощування джуту свідчить, що врожайність його нижче, ніж кенафу, а первинна обробка набагато складніша і не виправдовує значного підвищення витрат на його обробку.

Рамівідноситься до багаторічних рослин. Висота його становить 0,9 -2,5 м. середній діаметр стебла -1,5 см. Обробляється в районах з теплим і вологим кліматом (країни Південно-Східної Азії, Китаї, Японії, Індії). Волокно рамі використовують для виготовлення деяких тканин, риболовних сітей, канатів і паперу вищих сортів.

 


Читайте також:

  1. Профілактика вживання препаратів коноплі.




Переглядів: 608

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОСНОВНІ ВИДИ ЛУБ’янИХ КУЛЬТУР та ЇХ ВИКОРИСТАННЯ | Лекція №2

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.