Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Національний ринок: суть, суб'єкти, об'єкти, структура

Ринок формується у ході становлення товарного виробництва і с його неодмінним та найважливішим елементом. Отже, причини існування ринку криються у причинах товарного виробництва. Ринок, насамперед, виступає як обмін товарів, організований за законами руху товарно-грошових відносин і водночас як важливий елемент господарського механізму.

Ринок виконує ряд функцій.

1. Ринок є важливою формою суспільного відтворення, що забезпечує його безпосередність і опосередковує зв'язок між виробництвом та споживанням. Цю функцію ринку розкриває формула економічних відносин за умов товарного виробництва «виробництво – обмін – розподіл - споживання».

2. Ринкові відносини пов'язують економічну систему суспільства в єдине ціле.

3. За допомогою ринку здійснюється контроль споживачів за виробництвом. Саме акт реалізації товарів означає, що вироблено не тільки споживчу вартість, а й що зроблені затрати праці визнані суспільством.

4. Ринок справляє стимулюючий вплив на економіку, оскільки спонукає виробників до прискорення науково-технічного прогресу та економії часу.

5. Ринок виконує регулюючий вплив на економіку, оскільки сигналізує про порушення необхідних пропорцій між обсягом суспільних потреб у певних товарах та обсягом їхнього виробництва, а отже, про необхідність перерозподілу ресурсів і праці між галузями та видами виробництва Таким чином, економічна роль ринку полягає не лише у забезпеченні грошового та товарного обігів, а й у забезпеченні життєдіяльності сучасної економічної системи. Ринок є важливим елементом організації господарської о механізму, забезпечує практичну перевірку економічних рішень держави, дає оцінку результатів господарювання.

Національний ринок- це сукупність соціально-економічних відносин у сфері обміну, за посередництвом яких здійснюється реалізація товарів та послуг, обіг капіталу, купівля-продаж робочої сили.

Основними складовими національного ринку є:

- ринок товарів та платних послуг (благ);

- ринок грошей та цінних паперів;

- ринок робочої сили.

Суб'єктаминаціонального ринку виступають всі макроекономічні суб'єкти: держава, підприємства, домашні господар­ства, закордон.

Сучасний національний ринок характеризується складною структурою (рис. 5.1).

Рис. 5.1. Структура національного ринку

 

Елементами сучасного національного ринку є такі ринки: предметів споживання: засобів виробництва; платних послуг; робочої сили; капіталів; валюти, грошей, цінних паперів; науково-технічних розробок та інформації: нерухомості.

Деякі з названих основних структурних елементів ринку можуть бути об'єднанні у більші підсистеми, наприклад, ринки предметів споживання та послуг формують споживчий ринок. Останній разом з ринками засобів виробництва, а також науково-технічних розробок та інформації утворюють товарний ринок. Фінансовий ринок складається з ринку капіталів, цінних паперів, грошей, валюти, кредитів.

Рівновагу національного ринку дослідимо на основі кейнсіанської моделі.

 




Переглядів: 790

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЧАСТИНА ІІ | Ринок товарів та платних послуг

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.