Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок товарів та платних послуг

Ринок товарів та платних послуг (благ) являє собою систему економічних відносин між продавцями та покупцями з приводу руху товарів та послуг, які задовольняють споживчий та інвестиційнийпопит макроекономічних суб'єктів.

Рівновага на ринку товарів та платних послуг у закритій моделі економіки, в якій не враховується діяльність держави досягається за умови, коли пропозиція заощаджень дорівнює інвестиційному попиту.

Крива IS відображує всі можливі зв’язки (комбінації) між процентною ставкою (r) та доходом (Y), за яких забезпечується рівновага на товарному ринку, тобто тотожність між величиною запланованих сукупних витрат (сукупним попитом) і доходом. У системі цих зв’язків процентна ставка є незалежною змінною, а дохід - залежною. Отже, крива IS має дати відповідь на питання, як зміна рівня процентної ставки впливає на зміну рівня доходу.

У пошуку відповіді на це питання слід враховувати, що між процентною ставкою і доходом не існує безпосереднього зв’язку. Але крива IS здатна пов’язувати їх між собою опосередковано через інвестиції, які, з одного боку, залежать від процентної ставки, з іншого - впливають на дохiд. Тому криву IS можна побудувати лише на основі синтезу двох графіків: інвестиційна функція та «кейнсіанській хрест» (рис. 5.2).

На горизонтальній осі графіка «кейнсіанській хрест», як відомо, вимірюється ВВП, а на вертикальній - заплановані сукупні витрати. Бісектриса показує всі точки, в яких фактичні і заплановані сукупні витрати збігаються і забезпечується рівноважний ВВП. Лінія E - це лінія фактичних сукупних витрат, які можуть дорівнювати запланованій величині або відхилятися від неї у той чи той бік.

 

Рис. 5.2. Побудова кривої IS

 

На рис. 5.2 наведено три графіки. Так, рис. 5.1а - це графік інвестиційної функції, згідно з якою інвестиції є оберненою функцією від процентної ставки. На ньому процентна ставка зменшилася від r1 до r2. Внаслідок цього величина інвестицій збільшується від І1 до І2 за формулою DI = –b × Dr.

Зростання інвестицій збільшує сукупні витрати. Тому на рис. 5.1б крива запланованих витрат переміщується вгору від положення E1 в положення E2. Це збільшує рівень доходу від Y1 до Y2 за формулою DI = –b × Dr × me.

Проведений аналіз показує, що попит на інвестиції залежить від чинників, які впливають на прибутковість інвестованого капіталу. Серед усіх них особливе місце посідає процентна ставка. Це пояснюється двома обставинами.

По-перше, процентна ставка є спільним чинником для всіх компонентів інвестиційних витрат - інвестицій в основний капітал, у житлове будівництво, у запаси. Попит на кожний з них знаходиться в оберненій залежності від реальної процентної ставки, оскільки у разі її зростання збільшуються витрати, пов’язані з інвестуванням, і зменшується прибутковість інвестованого капіталу. По-друге, процентна ставка є тим чинником інвестиційного попиту, на який держава може впливати, використовуючи заходи монетарної (грошової) політики.

Зважаючи на це, в макроекономічному моделюванні використовується проста інвестиційна функція, в якій базовою змінною інвестиційного попиту є лише процентна ставка. Вплив інших чинників на інвестиційний попит враховується в автономній складовій інвестиційної функції. Виходячи з цього проста інвестиційна функція записується так:

,

де І - попит на інвестиції, - автономні інвестиції (інвестиції, що не залежать від процентної ставки і перебувають під впливом інших чинників), b - чутливість інвестицій до зміни рівня реальної процентної ставки (показує, на скільки грошових одиниць обернено змінюються інвестиції при зміни процентної ставки на один пункт, тобто b = DI / Dr).

Наприклад, r1 =12 %, r2 =10 %, I1 = 1000 грн, I2 = 1100 грн. Отже, процентна ставка зменшилася на два пункти, а інвестиції збільшилися на 100 грн. Звідси b = 100 : 2 = 50(грн).

Зі зростанням процентної ставки збільшуються витрати, пов’язані з інвестуванням, і знижується рівень прибутковості, що знижує кількість прибуткових інвестиційних проектів. Це зменшує сукупний попит на інвестиції. Чим вищою є процентна ставка (вартість інвестицій), тим менша кількість інвестиційних проектів може бути привабливою для підприємців і тим меншим є сукупний попит на інвестиції. І навпаки.

Отже, між процентною ставкою і доходом існує обернений зв’язок: чим нижчою є процентна ставка тим більшим є рівень доходу в економіці і навпаки. На рис. 5.2в крива IS підсумовує обернений зв’язок між процентною ставкою та доходом і тому має від’ємний нахил.

Крива IS є графічною інтерпретацією рівноваги на товарному ринку. Вона охоплює всі точки, в яких забезпечується тотожність між реальним ВВП і сукупним попитом. Оскільки крива IS відображує рівновагу на товарному ринку, то її функції можна описати такими рівняннями:

.

З наведених рівнянь можна отримати алгебраїчний вираз для кривої IS. Для цього рівняння рівноваги товарного ринку (Y = C + I + G) подамо у розгорнутому вигляді:

(5.1)

Далі перенесемо всі члени рівняння (5.1), що містять Y, у ліву частину:

(5.2)

Розв’язавши рівняння (5.2) відносно Y, отримаємо

(5.3)

Це рівняння характеризує криву IS у розгорнутій алгебраїчної формі. Для його спрощення суму автономних витрат позначимо як і врахуємо, що вираз є мультиплікатором витрат me. Звідси випливає уніфіковане рівняння функції кривої ІS:

(5.4)

Як зазначалося, крива IS має від’ємний нахил, оскільки чим нижчою є процентна ставка, тим більшими є інвестиції, сукупний попит і дохід. Але ступінь впливу процентної ставки на дохід може бути різним. Від цього залежить крутизна нахилу кривої IS.

Нахил будь-якої кривої залежить від співвідношення між зміною ендогенної (залежної) змінної та зміною екзогенної (незалежної) змінної. Як видно з рівняння (5.4) ендогенною змінною функції кривої IS є дохід, а екзогенною - процентна ставка. Співвідношення між ними відображує ступінь впливу процентної ставки на дохід. Чим більше процентна ставка впливає на дохід, тим пологішою є крива IS, і навпаки, чим слабшим є цей вплив, тим крутішою є крива IS.

Вплив процентної ставки на дохід опосередковується її впливом на інвестиції і впливом інвестицій на дохід Ступінь впливу процентної ставки на інвестиції залежить від чутливості інвестицій до змін рівня процентної ставки, тобто від величини b. Якщо b велике, то навіть незначне зниження процентної ставки спричинює суттєве зростання інвестицій і доходу. За цих умов на графіку кривої IS відрізок Y1Y2 буде набагато більшим за відрізок r1r2, а крива IS тяжітиме до горизонтальної лінії.Якщо b мале, то навіть значне зниження процентної ставки не викличе суттєвого зростання інвестицій і доходу. За цих умов на графіку кривої IS відрізок Y1Y2 буде набагато меншим за відрізок r1r2, а крива IS тяжіє до вертикальної лінії.

Ступінь впливу інвестицій на дохід залежить від величини мультиплікатора.

Чим більшим me, тим більше зростає дохід за даного зниження процентної ставки і зростання інвестицій, тим пологішою є крива IS. І навпаки, чим меншим є me, тим менше зростає дохід за даного зниження процентної ставки і зростання інвестицій, тим крутішою є крива IS.


Читайте також:

  1. IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
  2. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  3. VII. За видами товарів і послуг
  4. Автомати для продажу штучних товарів
  5. Автоматизація туристичних послуг
  6. Аналіз вимог та динаміки попиту на міжнародному та внутрішньому ринку туристичних послуг (за видами туризму, за категоріями туристів, цілей та об’єктів відвідування)
  7. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  8. Аналіз обсягу пропозиції і реалізації послуг туристського підприємства
  9. Аналіз ринку послуг ресторанного господарства району
  10. Аналізцін і товарівконкурентів
  11. Аналітичний облік послуг
  12. Аристотель розглядав дві форми грошей — гроші як простий засіб обігу товарів і як засіб обігу грошового капіталу.




Переглядів: 1782

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Національний ринок: суть, суб'єкти, об'єкти, структура | Ринок грошей та цінних паперів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.