Історична ґенеза політичних ідей у прадавніх і ранньослов'янських спільностях часів Київської Русі. Особливості формування суспільства і державності в Київській Русі. Родоплемінні форми, федерації та конфедерації племен. Ранні форми держави та зародження і розвиток політичних думок у древніх русичів-українців. "Слова", "повчання", "проповіді" як першоджерела про політичну думку в Київській Русі.
Державно-політичні погляди мислителів княжої доби. Військова демократія та її роль у становленні державних структур. Князь, віче і особа у політичній думці. Прийняття християнства і формування державної ідеології. Сутність політичних доктрин у Галицько-Волинському князівстві та Литовсько-Польському князівстві.
Українська політична думка козацько-гетьманської доби.Державотворча діяльність Б.Хмельницького. Політичний зміст та історична оцінка українсько-московської угода 1654 р. Проблема незалежності та автономії у політичній думці періоду гетьманської держави. Обґрунтування І.Мазепою та П.Орликом концепції незалежної самостійної української держави. Сутність просвітництва в Україні. Формування політичних ідей в умовах українського національного відродження. Роль братських шкіл Острозької та Києво-Могилянської академії у суспільно-політичному житті.
Особливості політичної думки в Україні з середини ХVII до початку XX століття. Національна державність у політичній думці України XVIII-XIX ст. Ліберально-демократичні, радикально-національні та народницькі течії українофільства: українська ідея, народ, нація, держава у поглядах М.Костомарова, М.Гулака, В.Білозерського. Т.Шевченко про шляхи відродження України. Пошуки шляхів розв'язання національної проблеми: В.Антонович, М.Драгоманов, І.Франко, Л.Українка, В.Липинський, Д.Донцов, М.Міхновський, С.Дністрянський, С.Рудницький, М.Сціборський. Роль М.Грушевського у формуванні національного державного будівництва. Національна державність – стрижнева проблема української політичної думки у 20-30 pp. XX ст. Антирадянські та антиімперські засади українського руху опору.
Політична думка в Україні ХХ - початку ХХІ століття. Проблеми формування історії української політичної думки. Політичні погляди Д.Чижевського, Ю.Охримовича, І.Мірчука, І.Лисяка-Рудницького. Політична історія української конституції. Українська національна ідея та етапи її формування.