Зміст і структура політичної сфери життєдіяльності людей. Сутність та функції соціально-політичної структури суспільства. Особа – основа формування соціальних спільностей. Поняття "політична людина" (концепція С.Ліпсета). Політичні інтереси та потреби людини. Політична соціалізація особи як процес входження людини в політику. Рівні політичної соціалізації у сучасному політичному житті українського суспільства.
Соціальні групи як основні суб'єкти і об'єкти політики. Сім’я, нація, народ, суспільство. Класи, прошарки, соціальні страти. Сутність і політична значимість поняття "середній клас". Класи і стани України у контексті її політичної історії. Соціальна орієнтація українського суспільства. Особові, групові та корпоративні інтереси у політичному житті. Конфесійні групи та їх політичні інтереси. Механізм впливу соціальних спільнот на політику в умовах посттоталітарного суспільства України. Інституційний рівень взаємодії соціальної диференціації і політичної влади. Соціальне представництво як засіб політичного впливу. Механізм функціонування системи соціального представництва. Молодь у соціальній структурі та її вплив на політико-владні відносини.
Економічні основи політичних відносин. Співвідношення і взаємовплив економіки і політики у суспільному житті. Поняття економічної політики держави. Економічна могутність і економічна безпека як найважливіші чинники політичної незалежності України. Економічна політика та економічна стратегія. Багатоукладність економіки, ринкове господарство, подолання енергетичної кризи, ефективне управління – основні важелі піднесення економічної могутності України. Соціально-політичні передумови подолання колоніального характеру економіки. Створення основ незалежності Української держави: формування законодавчих, виконавчих і судових органів. Розробка конституційних і правових документів реформування економіки України як основи суспільно-політичних відносин.