Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підприємство як суб'єкт ринку і виробничо-ринкова система.

У загальноекономічному змісті виробництво можна охарактеризувати як визначену систему організаційно-економічних і соціально-економічних відносин між людьми. У цьому розумінні воно вивчається в курсі політичної економії (основ економічної теорії), У мікроекономічному аналізі виробництво вивчається як продуктивна система, здатна поставляти на ринок визначена кількість товару, витрачаючи при цьому визначена кількість ресурсів.

Поняття "виробництво" звичайно асоціюється з процесом виготовлення, створення визначених матеріальних, благ. Однак в економічній науці воно має більш широкий, універсальний зміст. Економісти називають виробництвом будь-яку діяльність по використанню природних ресурсів, включаючи ресурси самої людини, для одержання як матеріальних, так і нематеріальних благ. У цілому, процес виробництва можна розглядати як перетворення одних благ в інші, тобто ресурсів у готову продукцію, за допомогою чого задовольняються потреби суспільства.

Теорія виробництва вивчає співвідношення між кількістю застосовуваних ресурсів і обсягом випуску Методологічно теорія виробництва багато в чому симетрична теорії споживання, з тим, однак, відмінністю, що основні її категорії мають об'єктивну природу і можуть бути обмірювані вже у визначених одиницях.

Виробництво здійснюється безліччю підприємств. Підприємство - це сукупність визначених засобів виробництва; сукупність працівників, об'єднаних загальним процесом праці. Єдність цих ознак і додає визначеність і цілісність підприємству як окремій ланці господарської системи. У рамках підприємства відбувається організація і з'єднання ресурсів, необхідних для створення товарів і послуг, що задовольняють суспільні потреби, з кінцевою метою реалізації власних інтересів підприємця. Таке поняття підприємства відповідає його визначенню як суб'єкта ринкових відносин.

Виходячи з цього, основні види вибору підприємства аналогічні головним питанням економіки: що, як і для кого робити. У цьому і складається винятково ринкова мотивація його діяльності.

Якщо розглядати мікроекономічну систему, у якій діє підприємство, з погляду змісту економічних відносин, що складаються в ній, то вона є ринковою системою. По визначенню ринок - це спосіб взаємодії економічних суб'єктів, що ґрунтується на системі цін і конкуренції, особливий механізм координації економічних дій.

Головною метою і спонукальним мотивом діяльності підприємства є одержання доходів, що утворяться внаслідок застосування різних факторів виробництва) здатних приносити доход.

Фактори виробництва - це виробничі послуги таких ресурсів:

1) Природні ресурси, чи узагальнено, земля. Природні ресурси -групи предметів праці, що безпосередньо не обробляються у виробництві, тобто це сили природи, використовувані у виробничому процесі. Доход, принесений цим фактором виробництва, називається рентою.

2) Ресурси людської праці. Праця - це цілеспрямована діяльність людини, здатна видозмінити природна речовина, щоб додати йому необхідну для споживання форму. Доход, що приносить цей фактор виробництва, - заробітна плата.

3) Підприємницька здатність - це особливі якості окремих людей із приводу мобілізації й організації ресурсів у виробничому процесі, а також їхнього ефективного використання для одержання прибутку. Вони створюють підприємницький прибуток.

4) Капітальні блага (будинку, засобу виробництва). Капітал - це всі засоби виробництва, створені людиною в попередніх виробничих процесах. Доходом на капітал є процентна ставка.

Фактори виробництва можна групувати інакше - робоча сила, предмети праці і засобу праці, чи особистий і речовинний фактори виробництва

Таким чином, фактори виробництва - економічна категорія, що позначає вже реально залучені в процес виробництва ресурси (поняття "ресурси" у цьому відношенні ширше, тому що вони мають на увазі всі блага, що можуть бути використані у виробництві). Саме в результаті з'єднання факторів виробництва створюються продукти праці.




Переглядів: 4160

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Еластичність попиту я пропозиції | Параметри підприємства як мікроекономічної моделі.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.