За державним устроєм Україна є унітарною децентралізованою державою. Унітарна форма державного устрою для України є найбільш виправданою, оскільки вона відповідає її етнічному складу, історичному минулому, економічним і культурним реаліям. Де централізованість пояснюється наявністю адміністративно-територіальної одиниці з ознаками суверенітету – Автономна республіка Крим.
Поняття та особливості конфедерації, їх ознаки та відмінності від федерацій
Конфедерація – тимчасовий союз суверенних держав, які об'єдналися для досягнення певних цілей і спільно здійснюють низку напрямків державної діяльності (оборона країни, зовнішня торгівля, митна справа, грошово-кредитна система тощо) при збереженні в інших питаннях повної самостійності.
Основні ознаки конфедерації (через етап конфедерації пройшли США, Нідерланди, Швейцарія, остання конфедерація - Сенегамбія, 1981-1989 pp.):
Ø відсутність спільної для всієї конфедерації єдиної території і державного кордону;
Ø відсутність загальних законодавчих органів і системи управління;
Ø відсутність загальних для всієї конфедерації конституції, системи законодавства, громадянства, судової та фінансової систем;
Ø відсутність суверенітету конфедерації, збереження суверенітету і міжнародно-правового статусу учасників конфедерації;
Ø наявність загального конфедеративного органу, що складається з делегатів суверенних держав;
Ø рішення загальних конфедеративних органів, прийняте за принципом консенсусу; у разі незгоди з ним членів конфедерації не є обов'язковим і не спричиняє ніяких санкцій (право ну-ліфікації, тобто відхилення);
Ø наявність права виходу зі складу конфедерації у кожного з її суб'єктів.
Ø Конфедерації мають нестійкий, перехідний характер: вони або розпадаються, або еволюціонують у федерацію.