Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


М'язові тканини

Основна функція м'язових тканин - скорочення.

Класифікація

1.Генетична класифікація (за походженням)

А) соматичний тип розвивається з міотомів дорзальної мезодерми – це скелетні м'язи.

Б) целомічний тип розвивається з вентральної мезодерми – це серцева м'язова тканина.

В) невральний тип розвивається з нервової трубки –це м'язи райдужки.

Г)епідермальний тип розвивається з ектодерми –це міоепітеліальні клітини залоз.

Д)вісцеральний тип розвивається з мезенхіми – це гладка м'язова тканина внутрішніх органів і судин.

М’язові тканини

 

       
 
Гладкі
 
Посмуговані


Види

       
   

 

 


Джерело

розвитку

                   
         

 

 


Структурні

елементи

 

                   
         

 


Функція

 

 

 

2.Морфо-функціональна класифікація

а) гладка м'язова тканина

б) поперечно-посмугована м'язова тканина:

-скелетна;

-серцева.

Гладка м'язова тканина знаходиться в стінках трубчасто-порожнистих внутрішніх органів (шлунок, кишечник, сечовий міхур, бронхи і т.п.). Розвивається вона з мезенхіми. Гладка м'язова тканина складається з клітин – гладких міоцитів. Це клітини веретеноподібної форми. Ядра розташовані в центрі, мають паличкоподібну форму. Клітини мають мітохондрії, що розташовуються поблизу ядра (для скорочення необхідна енергія). Містять тонкі актинові міофіламенти і товсті міозинові. Зміна положення міофіламентів приводить до скорочення клітин.

Скорочення гладкої м'язової тканини повільне, ритмічне, тривале, не залежить від нашої свідомості (мимовільне).

 

Скелетна м'язова тканина розвивається з міотомів дорзальної мезодерми. Структурно-функціональна одиниця - м'язове волокно, що складається з міосимпласта і міосателітоцитів. Волокно оточене оболонкою - сарколемою. Сарколема складається з базальної мембрани і плазмолеми. Між базальною мембраною і плазмолемою знаходяться клітини міосателітоцити. Вони забезпечують ріст і регенерацію м'язового волокна.

Міосимпласт – це неклітинна структура, що утворюється в результаті злиття великої кількості клітин ( міобластів), складається з цитоплазми і великої кількості ядер. Цитоплазма м'язового волокна називається саркоплазмою. Ядра розташовані поблизу плазмолеми. Цитоплазма містить органели спеціального призначення (міофібрили), органели загального призначення (мітохондрії, ендоплазматична сітка, лізосоми й ін.) і включення. Гладка ендоплазматична сітка в скелетній м'язовій тканині називається саркоплазматичною сіткою, вона накопичує іони кальцію, необхідні для скорочення м'язової тканини.

Міофібрили розташовані уздовж м'язового волокна. Міофібрили виконують основну функцію м'язових волокон - скорочення. Вони мають поперечну посмугованість (чергування темних і світлих смуг). Темні смуги називаються анізотропними (А-диски), світлі - ізотропними (І-диски). У центрі кожної І-смуги знаходиться тонка темна лінія; вона називається телофрагмою або Z-лінією. У центрі А-диска знаходиться більш світла Н-зона. Структурна одиниця міофібрили - саркомер. Саркомер – це ділянка міофібрили, що знаходиться між двома Z-лініями.

Міофібрили складаються з тонких актинових філаментів і товстих міозинових. Актинові філаменти прикріплюються до Z-мембрани і частково розташовуються між міозиновими. Диск-І утворений тільки тонкими (актиновими) філаментами. Диск-А складається з товстих міозинових філаментів, між якими частково розташовані тонкі актинові філаменти. Центральна частина диска А більш світла, не містить актинових філаментів і називається Н-зоною.

Від плазмолеми м'язового волокна усередину волокна йдуть вузькі канальні - Т-трубочки і розгалужуються усередині м'язового волокна. Функція Т-трубочок –проведення нервового імпульсу всередину м'язового волокна.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток кістки на місці хрящового зачатка | Скорочення скелетного м'язового волокна

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.