Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості обліку будівельних матеріалів.

Основні положення обліку матеріальних цінностей в підряд­них будівельних організаціях регламентовані П(С)БО 9 «Запаси» та Планом рахунків бухгалтерського обліку, якими визначено саме поняття запасів, їх склад, принципи оцін­ки, облікова одиниця, рахунки обліку запасів та їх кореспонден­ція. Ці положення є загальними для підприємств усіх галузей економіки. У той же час у будівельних організаціях є деякі особ­ливості документального оформлення та організації обліку ви­користання виробничих запасів, а саме:

1. Для будівельних організацій використовуються форми документів, затверджені наказом Міністерства статистики України від 21.06.96 р. № 193 «Про затвердження типових форм первинних облікових доку­ментів з обліку сировини і матеріалів».

2. По-друге, будівельні матеріали для спеціалізованих підряд­них будівельних організацій є сировиною для основного вироб­ництва, і тому в обліку їх наявність та рух відображають не на субрахунку 205 «Будівельні матеріали», а на субрахунку 201 «Си­ровина й матеріали».

Будівельні організації можуть отримувати матеріа­ли, конструкції і деталі як від постачальників на умовах купівлі-продажу, так і від замовника, або ж виготовляти деякі конструкції у своїх допоміжних виробництвах. При надходженні матеріалів від замовника розрахунки можуть здійснюватися по-різному:

- матеріали можуть бути куплені підрядником у замовника, і тоді розрахунки та їх облік аналогічні обліку матеріалів, одер­жаних від постачальників;

- матеріали можуть бути передані замовником в рахунок оплати послуг підрядника, і тоді виникають ознаки товарообмі­нної (бартерної) операції, а вартість таких матеріалів відобража­ють в обліку як аванс замовника;

- матеріали можуть бути передані замовником підряднику для цільового використання згідно з договором підряду. У тако­му випадку право власності на матеріали залишається у замов­ника. Матеріали приймаються підрядником на підставі акта (або рахунка) комплектно відповідно до вимог стандартів та техніч­них умов і в обумовлені контрактом терміни. Підрядник для прий­мання матеріальних ресурсів за кількістю і якістю може залучати зацікавлені субпідрядні організації. Він зобов'язаний після ви­користання матеріалів за призначенням надати замовнику Звіт про використання матеріалів та повернути залишки невикорис­таних матеріалів. У бухгалтерському обліку підрядника такі ма­теріали, конструкції і деталі відображають на забалансовому ра­хунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні» (у розрізі за­мовників, видів матеріалів, місць зберігання і т. ін.). Фактичне витрачання матеріалів замовника оформлюють «Актом про вит­рачання давальницьких матеріалів» (т. ф. № М-23), який скла­дається у терміни, зазначені сторонами у договорі.

На великих будовах масові будівельні матеріали (цегла, пісок, щебінь тощо), конструкції і деталі, обладнання для монтажу, як правило, завозяться безпосередньо на об'єкт будівництва (буді­вельний майданчик) з бази постачальника (виробника) без їх розвантаження на центральному складі підрядника, тобто тран­зитом. Перелік матеріалів, які можуть завозитися транзитом без­посередньо на виробничі дільниці, повинен бути визначений і оформлений наказом по підприємству.

Порядок документального оформлення транзитних поста­вок матеріалів визначають на самому підприємстві. З цією ме­тою працівником будівельної дільниці можуть виписуватися «При­буткові ордери» (т.ф. № М-4) або використовуватися «Товарно-транспортні накладні» (т.ф. № 1-ТН), виписані постачальником. Періодично ці документи обмінюють на складі на «Накладну-вимогу на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів» (т. ф. № М-11).

Відпуск сировини, матеріалів, конструкцій, деталей, пали­ва з центральних складів у виробництво на будовах має свої особливості. Відпуск цінностей у комори цехів, дільниць, на будівельні майданчики відображають не як витра­ти виробництва, а як внутрішньогосподарське переміщення мате­ріальних цінностей (від однієї до іншої матеріально відповідаль­ної особи).

Відпуск матеріалів у виробництво, як правило, повинен здійснюватися на підставі попередньо встановлених лімітів. Ос­новними документами, якими оформлюють видачу матеріалів зі складу в будівництві є «Лімітно-забірні картки» (т. ф. № М-28 та М-28а).

Лімітно-забірна картка т. ф. № М-28 ведеться протягом всього періоду будівництва конкретного об'єкта і знаходиться у вико­навця робіт. Одночасно складається щомісячна лімітно-забірна картка за т. ф. № М-28а, яка знаходиться на складі. При відпус­ку матеріалів зі складу комірник розписується у лімітно-забірній картці ф. № М-28, а отримувач матеріалів — у лімітно-забірній картці ф. № М-28а. У кінці місяця оформлені лімітно-забірні картки разом з іншими первинними документами і матеріальни­ми звітами передаються комірником і виконавцем робіт у бух­галтерію, де перевіряють правильність списання матеріалів на виробництво по кожному об'єкту та дільниці в цілому. Лімітно-забірні картки т. ф. № М-28 з незакінчених об'єктів, що перехо­дять на наступний місяць, повертають виконавцю робіт. Таким чином, лімітно-забірні картки використовуються як для доку­ментального оформлення відпуску матеріалів, так і для система­тичного контролю за дотриманням ліміту витрачання матеріалів у виробництві.

Для списання матеріалів та контролю за дотриманням норма­тивів їх витрачання керівник будівельного підрозділу щомісяця скла­дає «Звіт про витрати основних матеріалів у будівництві в зістав­ленні з виробничими нормами» (т. ф. № М-29). На підставі даних ф. № М-29 керівник будівельної організації приймає рішення про списання матеріалів та порядок регулювання відхилень від норм (кошторису). Кількісні дані про фактичні витрати матеріалів з ф. № М-29 переносять у «Матеріальний звіт» (т. ф. № М-19).

Кількість відпущених у виробництво масових однорідних матеріалів (пісок, щебінь, галька тощо) у великих кількостях при неможливості їх відпуску за фактичною вагою (масою) або обся­гом (зважуванням або вимірюванням) дозволяється визначати на підставі проведення періодичних (не рідше одного разу на місяць) інвентаризацій залишків цих матеріалів. Результати інвен­таризації оформлюють відповідним актом. Витрати матеріалів визначають розрахунково, використовуючи метод періодичного списання:

Залишок на початок місяця + Надходження — Залишок на кінець місяця =

= Витрати на виробництво (при відсутності інших каналів вибуття матеріалів).

Фактичні витрати таких матеріалів згідно з розрахунком оформлюють спеціальним актом довільної форми.

Якщо виконавець робіт (виконроб) є одночасно і матеріаль­но відповідальною особою, то списання матеріалів, конструкцій, деталей, твердого і рідкого палива з приоб'єктного складу на витрати виробництва відображається у матеріальному звіті (з ура­хуванням обсягів виконаних робіт) без складання спеціальних первинних документів.

Облік наявності та руху матеріалів на складах ведуть у «Карт­ках складського обліку матеріалів» (т. ф. № М-12) у загально­прийнятому порядку. Після закінчення місяця завідувач складу подає у бухгалтерію «Матеріальний звіт» (т. ф. № М-19), до яко­го додає всі документи про рух матеріалів за звітний період. У невеликих будівельних підприємствах матеріально відповідальні особи можуть здавати документи в бухгалтерію на підставі «Реєст­ру приймання-здавання документів» (т. ф. № М-13), а в кінці місяця складати відомість залишків матеріальних цінностей (саль­дову відомість).

Аналітичний і синтетичний облік матеріалів у бухгалтерії бу­дівельних організацій ведеться за загальноприйнятою методикою.

Питання для самоконтролю:

1. Розкрийте поняття «будівельна діяльність», «об'єкт будівництва», «суб'єкти будівництва».

2. Перелічіть особливості будівельної діяльності та вкажіть характер їх впливу на організацію бухгалтерського обліку.

3. Види будіве6льних контрактів, їх характеристика

4. Обґрунтуйте методи обліку витрат за контрактами.

5. Який порядок ліцензування будівельної діяльності ?

6. Перелічіть нормативні документи, що визначають мето­дичні основи організації обліку у будівництві.

7. Який порядок укладення договору підряду на капітальне будівництво ?

8. Способи виконання будівельно-монтажних робіт, їх характеристика.

9. Охарактеризуйте порядок оформлення первинними доку­ментами та контролю за витрачанням матеріалів і сировини у будівництві.

10. Які особливості обліку будівельних матеріалів у підрядчика?

11. Вкажіть кореспонденцію рахунків з обліку будівельних матеріалів у підрядчика.

 

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. IV. ДІЯ ЦЬОГО ЗАКОНУ І ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ
  3. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  4. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  5. L2.T4/1.2. Засоби безперервного транспортування матеріалів. Транспортери.
  6. L2.T4/1.3. Засоби дозування сипучих матеріалів.
  7. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  8. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  9. VIIІ. Особливості написання та оформлення звіту про проходження виробничої практики
  10. VІ. Особливості написання та оформлення магістерської дипломної роботи
  11. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  12. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США




Переглядів: 2541

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи виконання будівельно-монтажних робіт | Лекція 2.2.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.