Склад, повноваження, сфера діяльності, та процедури ухвалення рішень Європейської Комісії.
Європейська Комісія — незалежний орган, що представляє європейські інтереси, спільні для всіх держав-членів ЄС, діє на засадах колегіальності, збирається раз на тиждень і приймає рішення простою більшістю голосів.
штаб-квартира м. Брюссель (Бельгія)
Згідно Ніццького Договору до складу Європейської Комісії має входити лише 1 представник від однієї держави. Лісабонський Договір пропонує з 2014 р. зменшити кількість членів Європейської Комісії до 2/3 від загальної кількості держав-членів. За новим порядком передбачається система ротації, за якою всі держави-члени матимуть рівні права. Члени Європейської Комісії призначаються на п'ятирічний строк, але їх повноваження можуть бути продовжені на новий строк (ст. 214 Договору про Співтовариство).
Європейська Комісія має виключне право ініціювати прийняття рішень у Співтоваристві (ст. 201 Договору про Співтовариство). Вона може подавати свої пропозиції щодо будь-якого питання, що входить до компетенції Співтовариства.
Європейська Комісія є гарантом дотримання законодавства Співтовариства державами-членами, інститутами ЄС, іншими фізичними та юридичними особами. У разі, якщо Європейська Комісія дійде висновку, що держава-член порушує законодавство Співтовариства, Європейська Комісія може звернутися до відповідної держави з вимогою припинити порушення своїх зобов'язань
Європейська Комісія є головним виконавчим органом Співтовариства, який забезпечує виконання рішень, затверджених Радою Міністрів.
Європейська Комісія представляє Співтовариство — як міжнародну організацію — у міжнародних відносинах. Вона бере участь в обговоренні міжнародних угод, підтримує стосунки з міжнародними організаціями (насамперед з ООН та Радою Європи), має дипломатичні представництва в інших країнах.
Європейська Комісія:
• має право ініціативи щодо внесення пропозиції;
• є охоронцем договорів;
• виконавчий орган ЄС;
• представницька функція;
• інформаційна функція.
Склад, повноваження, сфера діяльності, та процедури ухвалення рішень Європейської Ради.