МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ПУХЛИНИПУХЛИНОЮ називається патологічне утворення внаслідок невпинного росту і розмноження клітин організму.
Причинні фактори росту пухлин невідомі, хоча існує деякі етіологічні теорії. Одна з них - поліетіологічна теорія, яка пояснює виникнення пухлин дією різних місцевих і загальних факторів фізичного, хімічного або біологічного порядку: - фізичні фактори (ультрафіолетове опромінення, космічна радіація, ультразвук, іонізуюче випромінення, травми); - хімічні фактори (поліциклічні ароматичні вуглеводи, хромати, бензпірен); - біологічні фактори (онкогенні віруси, гриби, гормони, жовчні кислоти); - спадкові фактори (генетична сімейна схильність); - ендокринні порушення (розлади гормональної рівноваги в організмі); - хронічні /передракові/ захворювання (виразкова хвороба шлунку, гіпо- і анацидний гастрит, хронічна пневмонія і бронхіт, мастопатія). Канцерогенні фактори спричиняють до утворення первинного ракового зачатку, який може себе клінічно не проявляти протягом п’яти років і при певних обставинах (ослаблення імунної системи, гормонального балансу, накопичення канцерогенів) розпочинаються інтенсивні мутації в клітинах, що стає поштовхом до невпинного і патологічного росту тканин.
Класифікація пухлин: 1). Доброякісні 2). Злоякісні Доброякісні: 1 - з епітеліальної тканини (папіломи, аденоми, кісти), 2 - з сполучної тканини (фіброми), з жирової тканини (ліпома), з м’язевої тканини (міоми), з судин (ангіоми), з нервової тканини (невриноми, гліоми, гангліоневриноми), з кісткової тканини (остеома, хондрома). Злоякісні: 1 - з епітеліальної тканини (рак), 2 - з сполучної тканини (саркома), назва залежить від тканини, з якої росте пухлина (остеосаркома, ліпосаркома...) За ростом злоякісні пухлини поділяються: - екзофітний ріст - в просвіт порожнистого органа, - ендофітний ріст - в стінки органа, - інфільтративний ріст - ніби просочують орган, - ріст в клітині - на початкових стадіях. За тканевою організованістю: - високодиференційовані (чітко видно, з якої тканини), - низькодиференційовані (важко встановити, з якої тканини). Чим нижча диференціація пухлини, тим вона злоякісніша. Якщо злоякісна пухлина виникає в молодому організмі, то росте більш швидко і злоякісно.
Класифікація пухлин за перебігом хвороби (TNMP): T (tumor) - пухлина, її розміри, локалізація, проростання - 0, is, 1, 2, 3, 4; N (nodulus) - стан регіональних лімфовузлів - 0, 1, 2, 3; M (metastasis) - метастази у віддалені органи - 0, 1; P - гістологічні критерії проростання - 1, 2, 3, 4.
І стадія - процес локалізований лише в одному місці органу; ІІ стадія - пухлина збільшена, є метастази в оточуючі орган лімфовузли; ІІІ стадія - пухлина великих розмірів, може звираз-ковуватись, є регіонарні метастази; ІV стадія - незалежно від розміру пухлини є метастази у віддалені органи.
Клінічні групи хворих по відношенню до злоякісних пухлин: І а група – хворі з підозрою на злоякісну пухлину; І б група - відносяться пацієнти з передраковими станами, доброякісними пухлинами; ІІ група - відносяться хворі з пухлинами, які піддаються лікуванню; ІІІ група - практично здорові люди після радикального лікування пухлин; ІV група - хворі з запущеними випадками, коли пухлини вже не піддаються ефективному лікуванню.
Клінічні особливості доброякісних пухлин: - ростуть повільно, - оточені капсулою і чітко відмежовуються від оточуючих тканин, - гладенькі, рухомі, - не болючі, - не проростають в оточуючі тканини, а розсувають їх, - не дають метастазів, - не впливають на загальний стан пацієнта, - після радикального лікування (як правило, оперативного видалення) наступає видужання без рецидивів.
Клінічні особливості злоякісних пухлин: - мають швидкий інфільтративний ріст, - не обмежені капсулою, - горбисті, малорухомі, тверді, - проростають в оточуючі тканини і органи, - дають метастази (клітини злоякісних пухлин током лімфи розносяться у лімфовузли і викликають розвиток нових пухлин), - впливають на загальний стан організму, викликаючи ракову інтоксикацію і ракову кахексію, - мають схильність звиразковуватись, розпадатись і кровоточити, - часто рецидивують після видалення, - в пізніх стадіях викликають сильний біль.
Успіх лікування хворих у великій мірі залежить від раннього виявлення пухлини, своєчасного направлення на обстеження і лікування.
Для діагностики пухлин використовуються об’єктивні методи обстеження, клінічні дані, лабораторні дані, спеціальні методи обстеження (рентгенологічне, УЗД, ендоскопічне, біопсія тканин з цитологічним дослідженням, томографія, сканування).
Організація онкодопомоги: ФАП; хірурги, травматологи, онкологи районних лікарень, міських і обласних лікарень; обласні онкодиспансери; науково-дослідні інститути онкології. Для своєчасного і якісного лікування хворих велике значення мають: - самообстеження, - медогляди, онкопрофогляди населення, - диспансеризація пацієнтів з передраковими станами, - диспансерне спостереження за хворими в процесі і після лікування, - дотримання норм медичної деонтології, високий гуманізм.
Принципи лікування: 1. При доброякісних пухлинах, як правило, проводиться оперативне лікування чи електрокоагуляція пухлини з обов’язковим гістологічним дослідженням. 2. При злоякісних пухлинах визначається ступінь операбельності пухлини. Якщо це можливо, то проводиться радикальна операція в комплексі з променевою терапією, хіміотерапією чи гормонотерапією. Якщо радикальну операцію робити не показано, то проводиться хіміотерапія, променева терапія, а в запущених випадках симптоматичне лікування. Для підтримання життя хворого в пізніх стадіях показане проведення паліативної операції. При злоякісних пухлинах не показані фізпроцедури, біостимулятори, вітамінотерапія.
Читайте також:
|
||||||||
|