Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Якість дикції

Інтенсивність і погодженість роботи артикуляційних органів визначає якість вимови звуків мови, розбірливість слів, або дикцію. І навпаки, млявість у роботі артикуляційних органів є причиною поганої дикції.

Рот співаючого повинен бути вільний, естетичний, це залежить від щелеп, мови, губ. Співоче, гарне відкривання рота допомагає правильному положенню мови, ковтки, гортані й винної "установки" усього голосового апарата. Затиснута нижня щелепа заважає відкривати рот, і через під'язичну кістку це затиснення підтягує нагору гортань, що може з'явитися причиною горлового співу. Затиснута щелепа може бути причиною перенапруги мови, а він - головний артикулятор голосних. Положення мови - змінює форму ротового резонатора й суттєво впливає на тембр голосу. Нижня щелепа повинна бути вільна, не затиснута, пасивна. Будучи пасивної, вона все-таки не повинна сильно відкидатися вниз, бити по гортані. Вона повинна втримуватися м'язами щік і кутами губ, самими губами, що активно виголошують згодні.

Губи беруть участь в остаточному утворі голосних і є основними формувачами губних згодних. Положення губ впливає на тембр співочого звуку. Посмішка сприяє посвітлінню тембру. "Губи повинні лежати на зубах", - так говорив М.Гарсиа.

М'яке небо відіграє винятково важливу роль у голосообразовании, його положення істотне впливає на резонаторні властивості ротоглоточного каналу, форму ротоглоточного рупора. Дослідники вказують на його зв'язок з гортанню й носоглоткою, що впливає на фарбування звуку. Із цих причин м'яке небо повинне бути в співі постійно в активному стані. Впливаючи в потрібному напрямку на підлеглі нашій свідомості артикуляційні органі, ми можемо суттєво впливати на весь голосовий апарат.

Воля, природність, гармонійність - при збереженні уважної зосередженості на меті, ідеї - от що відкриває дорогу до справжньої творчості. Хтось дуже добре сказав, що особа співаючого повинне бути вільним, воно не повинне відбивати "технічного вокалу". А тепер кілька висловлень різних педагогів щодо артикуляції й дикції.

" Занадто велике розсування щелеп у результаті стискає глотку й, отже, заглушає вібрацію голосу, віднімаючи в голосового апарата його резонуюче склепіння".

"Якщо зуби надмірно зближені, голос одержує горловий відтінок. Якщо занадто висувають губи у формі лійки, то виходять тільки важкі і як би гавкаючі звуки".

"Якщо відкривають рот овальне ( як риба) - це положення має та незручність, що воно глушить голос, асимілює голосні, заважає артикуляції й, нарешті, надає особі грубе й некрасиве вираження. Відкрийте рот у формі овального " ПРО", але відокремлюючи нижню щелепу від верхньої, від якої вона опускається вниз внаслідок своєї власної ваги. Кути рота при цьому повинні бути небагато підняті, цей рух притискає губи до зубів, надає роту приємну форму". (М. Гарсиа, Ж. Дюпре)

"Увага співака повинна бути спрямоване на потік і зчеплення голосних між собою. Тим самим буде правильно організований і потік згодних, які треба виголошувати швидко й чітко, "спрессировать" їх, але не "вистрілювати", щоб не принести збиток потоку голосних, тобто звуковому потоку, не рвати кантилену, не робити співу скандованим.

"Рвана" дикція шкідлива не тільки у вокальному, але й у художньому відношенні. Існує відомий афоризм: "У гарного співака гарна дикція, у поганого співака й дикція погана". Це вказує на тісний зв'язок дикції із правильним голосообразованием". (Н. Малишева)

К.С.Станіславський сприймав мистецтво мови, як мистецтво не менш складне, чому мистецтво співу. Він часто говорив: "Добре сказане слово - уже спів, а добре проспівана фраза - уже мова".

 

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Артикуляція й дикція | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.