Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Спеціальна обробка

 

Спеціальна обробка – спеціальна частина ліквідації наслідків радіаційного, хімічного, бактеріологічного забруднення і проводиться з метою відновлення техніки, транспорту і особового складу формувань до виконання своїх завдань по проведенню рятувальних робіт.

Спеціальна обробка включає:

- санітарну обробку – видалення з особового складу РР, знешкодження ОР і БЗ;

- дезактивацію – зменшення РР із забруднених поверхонь до припустимих розмірів зараження, безпечних для людини;

- дегазацію – знешкодження забруднених об'єктів шляхом руйнування (нейтралізації) ОР;

- дезінфекцію – знищення заразних мікробів і руйнування токсинів на заражених об'єктах;

- дезінсекцію – знищення комарів і кліщів;

- дератизацію – знищення гризунів.

Залежно від обстановки, часу, засобів спеціальна обробка підрозділяється на часткову і повну.

Часткова санітарна обробка проводиться особовим складом формувань, робітниками та службовцями об'єктів, населення у всіх випадках, коли встановлений факт радіологічного, хімічного або біологічного забруднення.

При зараженні РР обробка містить у собі механічне видалення РР із відкритих частин тіла, зі слизуватих оболонок очей, носа, ротової порожнини, одягу і одягнених засобів індивідуального захисту. Вона проводиться після зараження безпосередньо в зоні радіоактивного зараження і повторюється після виходу із зони зараження.

При проведенні часткової санітарної обробки в зоні радіоактивного зараження ЗІЗ не знімають. Спочатку варто протерти, обмести або обтрусити забруднені засоби захисту, одяг, спорядження, взуття, а потім усунути РР із відкритих частин рук і шиї. При проведенні часткової санітарної обробки на незараженій місцевості дотримуються наступної послідовності:

- знімають засоби захисту шкірних покривів і обтрушують їх або протирають ганчіркою, змоченою водою або дезактивуючим розчином;

- не знімаючи протигаза, обтрушують або обмітають радіоактивний пил з одягу;

- обмивають чистою водою відкриті частини тіла, потім маску протигаза;

- знімають протигаз і старанно миють водою особа;

- полощуть рот і горло;

При зараженні рідко крапельними ОР необхідно не знімаючи протигаза, негайно провести обробку відкритих шкірних покривів, забруднених ділянок одягу, взуття, спорядження і маски протигаза. Така обробка проводиться з використанням індивідуального протихімічного пакета (ИПП-8), причому краплі необхідно видалити протягом 5 хв після влучення.

Замість ИПП можна також використати 3% розчин перекису водню, і 3% - їдкого натру (при відсутності їдкого натру, його можна замінити силікатним клеєм тієї ж кількості).

У кожному разі не можна використати для часткової санітарної обробки шкіри розчинники (діхлоретан, бензин, спирт), тому що це може збільшити вагу поразки.

Повна санітарна обробка містить у собі омивання всього тіла людини теплою водою з милом.

Ціль обробки - повне знешкодження РР, ОР, БЗ одягу, взуття, поверхні тіла. Повній санітарній обробці підлягає особовий склад формувань, робітники, службовці і евакуйоване населення після виходу з осередку поразки. Обробку потрібно проводити не пізніше 5 годин після забруднення.

Дезактивація. Техніка, майно, одяг, місцевість, продукти харчування, вода, забруднені радіоактивними речовинами підлягають дезактивації. При частковій дезактивації техніки і одягу видаляють радіоактивні речовини з усією поверхні.

Повна дезактивація здійснюється такими способами:

- змивання РР дезактивуючим розчином, водою і розчинниками з одночасною обробкою забрудненої поверхні щітками дегазаційних машин і приладів;

- змивання РР струменем води під тиском;

- видалення РВ газокрапельним потоком;

- змітання радіоактивного пилу віниками, щітками і т.д.

Метод дезактивації вибирається відповідно до виду забруднення. Суть дезактивації, таким чином, у відриванні радіоактивних часток від поверхні і видалення їх з оброблених об'єктів.

Дезактивацію будинків здійснюють, починаючи з даху, і ведуть ії зверху вниз. Особливо старанно обмиваються вікна, двері, карнизи і нижні поверхи будинків.

Дезактивацію внутрішніх приміщень і робочих місць проводять починаючи зі стелі. Стелю, стіни, майно протирають вологими ганчірками, підлоги миються теплою водою з милом або 2-3 % содовим розчином.

Дезактивація ділянок територій, що мають тверде покриття, може проводитися змиванням радіоактивного пилу струменем води під більшим тиском за допомогою поливальних машин або змітанням РР подмітально-вбиральними машинами.

Дезактивація води проводиться декількома способами: фільтрацією, перегонкою за допомогою іонообмінних смол або відстоюванням колодязів, з багаторазовим відкачуванням з них води і видаленням ґрунту із дна. Ділянка місцевості, що прилягає до колодязя в радіусі 15-20 метрів, дезактивується зняттям ґрунту товщиною 5-10 см і наступним засипанням його незабрудненим піском.

Дезактивація продуктів і харчової сировини проводиться шляхом обробки або зміни тари.

Дегазація може проводитися хімічним, фізико-хімічним, фізичним і механічним способами.

Хімічний спосіб базується на взаємодії хімічних речовин з ОР, внаслідок чого виникають нетоксичні речовини. Цей спосіб дегазації здійснюється протиранням зараженої поверхні дегазуючими розчинами, або їхньою обробкою водними кашками хлорного вапна. При відсутності штатних речовин, що дегазують, можна використати промислові відходи, що містять речовини лужної і окисно-хлорної дії.

Фізико-хімічний спосіб заснований на змиванні ОР із забрудненої поверхні миючими речовинами або розчинниками. При дегазації розчинниками ОР не знешкоджуються, а розчиняються і віддаляються із зараженої поверхні разом з розчинником. Як розчинники використають бензин, гас, дизпаливо, діхлоретан, спирт.

Фізичний спосіб заснований на випарюванні ОР із зараженої поверхні і частковим їхнім розкладанням під дією високотемпературного газового потоку. Проводиться за допомогою теплових машин.

Механічний спосіб має на увазі зрізання і видалення верхнього шару ґрунту за допомогою бульдозерів, грейдерів на глибину 7-8 см, а снігу до 20 см, або нейтралізації забрудненої поверхні з використанням покриття із соломи, очерету і т.д.

Дезінфекція може проводитися хімічним, фізичним, механічним і комбінованим способами.

Хімічний спосіб знищення хвороботворних мікробів і руйнування токсинів дезінфікуючими речовинами – основний спосіб дезінфекції.

Фізичний спосіб дезінфекції – кип'ятіння білизни, посуду і інших речей. Використається в основному при кишкових інфекціях.

Механічний спосіб здійснюється такими ж методами що і дегазація і передбачає видалення зараженого ґрунту або використання масел.





Переглядів: 693

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Завчасні заходи щодо захисту запасів продовольства | ТЕМА 12. ДЕРЖАВНЕ КЕРУВАННЯ І НАГЛЯД ЗА БЖД

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.