Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Шамани є зародком жрецтва (духівництва) — особливої соціальної групи професійних служителів культу, свого роду посередників між людським і надприродним світом.

 

ЗАПИТАННЯ:

1. Назвіть основні відомі Вам первісні форми релігії та дайте кожній з них коротке визначення.

2. Як конкретно-чуттєвий характер мислення первісної людини вплинув на сервісні форми релігії?

3. Прослідкуйте, в якому напрямі змінюються уявлення давніх людей про Бога?

4. Чим відрізнялися релігійний культ і релігійна організація в ранніх релігіях від своїх аналогів на рівні світових релігій?

5. Назвіть відомі вам теорії походження магії й розкрийте їхній зміст?

6. У чому принципово відрізняються погляди на магію, висловлені Дж. Фрезером та С.О. Токарєвим?

7. Що таке табу? Згідно з якими принципами відбувалося зняття й накладання табу? Які функції виконували табу в первісному суспільстві?

8. Як співвідносяться між собою магія і табу?

9. Яке значення для подальшого розвитку релігії мав шаманізм?

10. Які ранні форми релігії розповсюджені серед африканських народів у наш час? Яка з цих форм є найхарактернішою для традиційних релігій народів Африки?

ЗАВДАННЯ

1. Відомий дослідник первісних релігійних вірувань Е. Тайлор у книжці «Первісна культура» наводить ритуал деяких індійських племен. Під час церемоній індійці використовували пляшку, яку наповнювали каміннями. Вона уявлялася вмістком для духа, який розмовляв із неї з людьми, коли її приводили в коливання. Тому індійці зверталися до цього знаряддя з промовами, приносили в дар їжу, створювали для його пошани щорічні свята. Які форми первісної релігії можна помітити в даному ритуалі?

2. Визначте, пережитками яких первісних форм релігії є:

а) віра у вампірів;

б)звичай носити знаки Зодіаку;

в) заборона викидати обрізки нігтів й волосся.

3. Класифікуйте наведені нижче обряди водночас за відомими Вам типами та видами магії, вказавши в чисельнику її вид, а в знаменнику — тип (наприклад: лікувальна / контактна):

а) У країнах Балтії спостерігався такий звичай: троє чоловіків залазили на високе дерево в священному гаю. Один з них щосили гамселив по казанку або невеличкій діжці, другий розмахував палаючою головешкою, третій — розбризкував за допомогою зв’язки гілок в усі боки воду з глечика.

б) Ще в ХІХ ст. німецькі мисливці застосовували такий прийом: втикали гвіздок, витягнутий із труни, у свіжі відбитки тварини, на яку полювали.

в) У Меланезії друзі людини, пораненого стрілою, тримали уламки цієї стріли загорнутими у прохолодні листя, або клали у сире місце.

 

4. ЕТНІЧНІ І РЕГІОНАЛЬНІ РЕЛІГІЇ

ОСОБЛИВОСТІ ЕТНІЧНИХ І РЕГІОНАЛЬНИХ РЕЛІГІЙ

Етнічні й регіональні релігії — релігії, обмежені рамками одного народу або держави.

Етнічні й регіональні релігії починають формуватися в давнині, з моменту переходу від первісності до цивілізації. Одні з них (давньоєгипетська, давньогрецька, давньоримська, давньовавилонська та ін.) зараз уже не існують, інші, що з’явилися багато сторіч і навіть тисячоріч назад, зберігаються й у наш час — індуїзм (Індія), зороастризм (Іран), іудаїзм — релігія єврейського народу в багатьох країнах світу.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАВДАННЯ | Національно-державні релігії характеризуються політеїзмом, розвинутим вченням про загробний світ і загробну віддяку, установленням релігійного ритуалу, появою жрецтва.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.