Способи визначення концентрації в прямій потенціометрії
1) Розрахунковий
Вимірюють електрорушійну силу (ЕРС) гальванічного елемента та знаходять величину потенціалу індикаторного електроду Еінд (значення потенціалу електроду порівняння Eст відоме): Е=Ест–Еінд.
Наприклад, концентрацію іонів срібла розраховують за рівнянням Нернста:
,
.
Метод трудомісткий через те, що в реальних умовах Е0 відрізняється від табличної величини, тому необхідно попередньо визначити реальне Е0 для стандартного розчину з відомою концентрацією визначуваної речовини.
2) Метод градуювального графіка. Готують серію стандартних розчинів визначуваного іона, вимірюють ЕРС і будують градуювальник графік в координатах Е–lgC, який є лінійним. Вимірюють потенціал індикаторного електрода у досліджуваному розчині та за градуювальник графіком знаходять концентрацію визначуваного іону (рис. 4.2).
Рис. 4.2. Градуювальні графіки
3) Метод добавок. Спочатку вимірюють потенціал індикаторного електроду Ex, зануреного у певний об’єм V0 розчину невідомої концентрації визначуваної речовини Сх. Потім додають певний об’єм Vст стандартного розчину Сст тієї ж речовини таким чином, щоб в отриманому розчині концентрація добавки була відома: . Вимірюють потенціал електроду в отриманому розчині Ex+cт. Записавши рівняння Нернста для Ex+cт та Ех та віднявши від першого рівняння друге для випадку, наприклад, електроду першого роду матимемо рівняння з однією невідомою: