Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Визначення рН

Як індикаторні в цьому методі використовують електроди, потенціал яких залежить від рН розчину.

Водневий електрод – платинова пластина, вкрита шаром пористої платини (“черні”), через яку пропускають газоподібний Н2 з р=1 атм., занурена в розчин з невідомою концентрацією іонів водню:

,

,

.

Він дозволяє працювати в інтервалі 1÷13 рН. Водневий електрод через складність конструкції використовують рідко. Крім того він має значні недоліки: після кожного визначення необхідно насичувати його чистим газоподібним Н2 протягом години; неможливо вимірювати рН розчинів, що містять сильні окисники і відновники; потенціал встановлюється повільно.

Хінгідронний електрод представляє собою платинову пластинку в розчині хінгідрону – малорозчинної молекулярної сполуки, яка являє собою суміш хінона і гідрохінона:

,

, .

Його недоліками є: неможливість працювати в сильно лужних середовищах через те, що при рН>9 гідрохінон окислюється киснем повітря; не можна проводити вимірювання рН в розчинах, що містять окисники або відновники, які реагують з хіноном або гідрохіноном порушуючи тим самим рівновагу їх концентрацій.

Металооксидні електроди являють собою метал, вкритий плівкою оксиду цього металу (стибій-оксидний, свинцевий). Металічний електрод в присутності свого малорозчинного оксиду володіє водневою функцією. Такі електроди застосовують при роботі в інтервалі 3÷10 рН, а також при визначенні рН грунту. Недоліком таких електродів є неможливість застосування в розчинах, що містять окисники і відновники.

Скляний електрод (рис. 4.1). Це скляна мембрана (до δ=0,01 мм), припаяна до трубки зі звичайного скла. Мембранне скло має певний склад: SiO2 – 72%; Na2O – 6%; Li2O – 22%. Всередині електрода знаходиться НСl визначеної концентрації і допоміжний хлорсрібний електрод. Іони Н+, що знаходяться всередині електрода обмінюються з іонами Na+ (Li+, тощо) мембрани. Коли такий електрод занурити в досліджуваний розчин, в якому потрібно визначити концентрацію Н+, за рахунок різниці концентрацій Н+ в досліджуваному розчині і мембрані встановлюється динамічна рівновага. Величина різниці потенціалів (граничний потенціал) пропорційна концентрації Н+ в досліджуваному розчині. Тобто електродна реакція зводиться до обміну Н+ досліджуваного розчину і скляної мембрани.

Н+х || скляна мембрана || H+ст.

зовнішній шар внутрішній шар

(досліджуваний розчин) 0,1 М HCl

скляна мембрана
0,1 М HCl
Ag0 | AgCl | Cl

Рис. 4.1 Схема скляного електрода

 

Перевагами скляного електроду є: широкий діапазон вимірювання; можливість вимірювати рН розчину в присутності окисників і відновників; потенціал встановлюється швидко і є відтворюваним.

Недоліком є те, що лінійна залежність потенціалу від концентрації Н+ порушується в сильно кислих і сильно лужних середовищах.




Переглядів: 1739

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дифузійний потенціал | Способи визначення концентрації в прямій потенціометрії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.