В потенціометрії, як вже зазначалося вище, крива титрування – це графічна залежність потенціалу індикаторного електроду від об’єму титранту. Стрибком титрування називається найбільш різка зміна потенціалу поблизу точки еквівалентності (при 0,1% недотитрованого і 0,1% перетитрованого розчину). Точка еквівалентності k (рис. 4.3) знаходиться на середині стрибка титрування і знаходиться графічно декількома методами:
1) Через експериментальні точки відрізків a і b проводять дві паралельні прямі, проводять перпендикуляр с до них та знаходять середину цього перпендикуляру m. Опускають перпендикуляр d до точки m. Точка k перетину перпендикуляру d з кривою титрування і є точною еквівалентності. Об’єм Vт.е. є еквівалентним об’ємом (рис. 4.3).
а
б
Рис. 4.4 Криві потенціометричного титрування:
а – диференційна крива; б – крива Грана
2) Більш точний спосіб – знайти максимум на кривій у координатах ΔЕ/ΔV – V, де ΔЕ – це зміна потенціалу після кожного доливання титранту, тобто різниця потенціалу між двома сусідніми точками, ΔV – різниця об’ємів між двома сусідніми точками (рис. 4.4,а).
3) Простим і зручним є метод Грана, де точка еквівалентності знаходиться на перетині прямих на графіку у координатах ΔV/ΔE–V (рис. 4.4,б).