1. Вивчення характеру дії економічних законів, установлення закономірностей і тенденцій соціально-економічних явищ та процесів у конкретних умовах.Випереджаючі темпи росту продуктивності праці в порівнянні з темпами росту заробітної платні по окремих підрозділах, галузях і в масштабі України, рівень соціальної напруги.
2. Наукове обгрунтування поточних та перспективних планів.Аналіз результатів діяльності підприємства, фірми за минулі роки, обґрунтування перспективи, вивчення закономірностей розвитку соціальної сфери економіки підприємства, галузі; виявлення помилок, вибір оптимальних варіантів управлінських рішень.
3. Контроль за виконанням планів і управлінських рішень, за економним використанням ресурсів.Проводиться з метою не тільки констатації фактів, а з метою виявлення недоліків, помилок, оперативного впливу на про цес виробництва.
Пошук резервів підвищення ефективності виробництва на основі вивчення прогресивного досвіду, досягнень науки і практики.
Вивчається передовий досвід, досягнення науково-технічного, економічного і соціального прогресу.
5. Оцінка результатів діяльності підприємства, організації виконання планових показників, досягнутого рівня економіки, використання реальних можливостей.Об’єктивна оцінка діяльності організації, фірми сприяє збільшенню обсягів виробництва (робіт, послуг), підвищує рівень соціально-економічного становища колективу.
6. Розробка заходів щодо використання виявлених резервів.Оперативна реалізація заходів у процесі соціально-економічної діяльності — важлива функція дослідження.