Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Новітні види маркетингу

До новітніх видів маркетингу слід віднести: глобальний, інтерактивний (віртуальний), індивідуальний, соціально-етичний, емоційний, емпіричний, латеральний та екологічний маркетинг.

Глобальний маркетинг включає в себе дві стратегії розвитку: стратегію стандартизації та стратегію кастомізації.

Прихильники стратегії стандартизації пропонують виходи не з розходжень між ринками, а з загальних рис, і використовувати ті переваги, що ця подібність забезпечує. Ідея стандартизації відстоюється Р. Баззелом, Т. Левиттом, К. Омае.

Стратегія стандартизації в даному аспекті - «вштовхування товарів» - розробка і виведення на ринок високотехнологічних товарів, або заміна абсолютно нових, або докорінно удосконалених на базі винаходів.

Приклади широко відомих товарів: «МакДональдс» (McDonalds), «Кока-Кола» (Coca-Cola), «Пепсі» (Pepsi, «Ревлон» (Revlon), «Кодак» (Kodak), «Соні» (Sony), «Левіс» (Levis) і т.д.

Переваги стандартизації базуються на трьох гіпотезах:

- світові потреби стануть більш однорідними завдяки технології, транспорту і зв'язку;

- споживачі готові відмовитися від специфічних переваг в ім'я виграшу від більш низької ціни і хорошої якості товарів;

- стандартизація, обумовлена гомогенізацією світових ринків, привносить економію на масштабах, що дозволяє знизити собівартість.

Стратегія кастомізації заснована на використанні існуючих розходжень між ринками. Вона передбачає індивідуальний підхід до формування товарної пропозиції і комплексу маркетингових комунікацій.

Стратегія кастомізації базується на існуючих розходженнях між ринками і розрізняє їх у дусі концепції маркетингу. Три групи факторів допомагають диференціювати ринки:

1) відмінності в поведінці покупців, не тільки в плані соціальної демографії, рівня доходів чи життєвих умов, але насамперед у плані споживання, звичок, звичаїв, культури і т.д.;

2) відмінності в організації ринку, включаючи структуру збутових мереж, доступність інформації, наявність регулюючих правил, кліматичні умови, засоби транспорту і т.д.;

3) відмінності в конкурентному середовищі, у ступені концентрації конкуренції, у присутності місцевих суперників, у конкурентному кліматі і т.д.

Прикладом глобальних товарів, адаптованих до місцевих умов, є популярні програмні продукти фірми «Майкрософт» (Microsoft), такі як «Windows», «Word» та «Excel». Вони існують у безлічі національних версій, причому, крім версій російською, польською або чеською мовами, існує навіть спеціальна англійська версія для Центральної та Східної Європи

Процес глобального маркетингу полягає в наступному:

- аналіз локальних потреб в окремій країні;

- глобалізація локальної товарної концепції;

- кастомізація товару до кожного локального середовища;

- реалізація обраної стратегії за допомогою операційного маркетингу.

Латеральний маркетинг базується на пошуку нових можливостей шляхом звернення до одного або кількох бажань споживача, які відкривають нові ринки.

Від lateral (бічний, в сторону) - нестандартний підхід в маркетингу, протилежний вертикальному маркетингу, заснованому на теорії сегментування і позиціонування. Латеральний маркетинг - це технологія розробки нових товарів, нових ідей, не "всередині певного ринку", а за його межами. Саме такий підхід дає можливість компаніям домогтися більшого успіху, оскільки результатом латерального маркетингу є створення нового ринку, а значить і отримання більшого прибутку. Приклад застосування латерального маркетингу може служити "Кіндер-сюрприз" - і не шоколад, і не іграшка, тому прямо не конкурує ні з марками шоколаду, ні з марками іграшок.

Підходи латерального маркетингу, засновані на ідеях Едварда де Боно, який розробив інструменти так званого латерального, або бокового, мислення, якраз і призначені для пошуку нових ідей не методом очікування натхнення, а завдяки застосуванню спеціальних технологій. Основна перевага ідей латерального маркетингу в тому, що вони не відвойовують частку вже існуючого ринку, а створюють новий ринок і стають першими. «Удосконалюючи диліжанс, - пише де Боно, - можна створити досконалий диліжанс, але першокласний автомобіль - навряд чи».

Латеральне мислення можна використовувати на трьох різних рівнях маркетингу:

- на рівні ринку;

- на рівні товару чи послуги;

- на рівні маркетинг-міксу.

Ринки володіють різними вимірами, в яких конкурують товари і послуги. Основні вимірювання - потреби, цільові групи і обставини споживання. Останні, в свою чергу, є комбінацією місця, часу, ситуації та емоційного досвіду.

Найпростіший і ефективний латеральний хід - заміна одного виміру ринку іншим, яке раніше не бралося до уваги.

Ось приклади заміни потреби:

1) Red Bull відкрила категорію, яка сьогодні називається енергетичними напоями. Вони служать новій потребі, яка виходить за межі звичайної спраги, і створюють новий ринок. Це ринок людей, що займаються спортом і зацікавлених у відновленні енергії.

2) Аспірин фірми Bayer як засіб зняття болю відчував жорстку конкуренцію з боку безлічі інших виробників. Але на основі наукових досліджень, що показали, що аспірин може знижувати ризик серцевих нападів, починає просувати його для абсолютно нової групи споживачів.

3) Таким же чином можна замінити цільову групу ринку: Gilette продає леза для гоління для жінок, представивши рожеві жіночі леза для гоління Venus.

Далі, аналогічним чином можна замінювати час і місце споживання товару і переміщати його в нові обставини споживання.

Взагалі, слід знайти характеристику товару, яка прив'язує його до звичайного вимірюванню (якір) і змінити її, щоб вивести його в інший вимір. Приклад французької компанії, яка виробляє сир. Вона захотіла змусити дітей їсти більше сиру. Якір полягав у тому, що діти не вважали сир солодким або забавним. Виробник сиру підсолодив сир і помістив його на палички, які подобаються дітям.

Щоб застосувати латеральний маркетинг на рівні продукту, необхідно використовувати одну з шести технік проведення латерального заміщення. Ось як застосовується кожна з них:

1) Заміна. Вона полягає у зміні однієї або декількох елементів товару. Наприклад, можна замінити "професори вчать студентів" на "студенти вчать студентів". Студенти, один за іншим, готують урок. Кожен день один з них пояснює урок іншим, а професор діє як спостерігач. Або подумайте, що станеться, коли хтось додасть батарейки до годинника чи помістить смоктальну цукерку на паличку.

2) Комбінація. Вона полягає в додаванні одного або декількох елементів до товару чи послуги, зберігаючи все інше незмінним. Наприклад, Pedelec став результатом ідеї велосипеда на електричній тязі, в якому акумулятори заряджаються, коли на ньому їдуть за допомогою педалей. Результат - мільйон одиниць, вже проданих в Китаї.

3) Переворот. Він полягає в зверненні або додаванні частки "не" до елементу товару або послуги. Наприклад, свіжоприготовлена піца перетворилася на не-свіжоприготовлену, і вона тепер заполонила холодильники і рефрижератори по всьому світу.

4) Видалення. Воно полягає у видаленні елементу товару або послуги. Наприклад, ідея телефону без проводу призвела до бездротових телефонів, а парфюм без пляшки привів до розробки ароматичних свічок для дому. Ідея плівки, обробку якої не потрібно чекати, привела до розробки фотоапаратів Polaroid, а тепер і цифрових камер.

5) Гіперболізація. Вона полягає в перебільшенні чи зменшенні одного або декількох елементів товару або послуги або в зображенні досконалого товару або послуги. Так, знімні контактні лінзи народилися в результаті ідеї, що контактні лінзи можна знімати кожен день.

6) Зміна порядку. Воно полягає в зміні порядку чи послідовності одного або декількох елементів товару або послуги. Наприклад, ідея упаковки ще не приготовленого попкорна призвела до створення попкорна для мікрохвильових печей. Інший приклад - автомати, що видають мильну піну у вбиральнях (зазвичай щоб отримати піну, потрібно спочатку отримати мило).

 

Покрутивши латеральними методами товар або послугу (product), можна звернутися і до інших трьох "P" класичного маркетинг-міксу 4P - ціні (price), місця (place) і просуванню (promotion). При цьому ви не вносите суть товару або послуги, а змінюєте їх подання, піднесені споживачам.

В більшості випадків метод латерального маркетингу на рівні маркетинг-міксу призводить не до зовсім нового бізнесу або ринку, а до створення нової підкатегорії або інноваційної комерційної формули. Латеральний маркетинг також можна застосовувати для диверсифікації маркетинг-міксу, докладаючи до товару вже існуючі десь цінові, дистриб'юторські або комунікаційні формули, але які не зв'язувалися раніше з товаром.

Приклади: кавоварки асимілювали ідею кредитних карт для продажу кави. Ви "заряджаєте" кавову карту прямо в кавовій машині, вкладаючи гроші, а потім можете використовувати її для оплати кави. Платні шосе дозволяють вам використовувати електронні картки для проїзду через в'їзд без необхідності намацувати в кишені монети - ваш рахунок просто зменшується на відповідну суму. Зверніть увагу, що в кожному випадку не нова ні система оплати ні сам товар. У чому новизна, так це використання вже існуючого методу оплати до вже існуючого товару, який раніше оплачувалася інакше. Тут був латерально змінений Price маркетинг-міксу, але таким же чином, говорить

Креативний маркетинг – це маркетингова діяльність, в основі якої лежать інноваційні, нестандартні рішення, що дозволяють досягти значних результатів, без кардинальних змін існуючих можливостей.

Переваги креативного маркетингу:

- допомагає отримати результати за наявності серйозних обмежень у ресурсах;

- є чи не єдиним шансом для молодих компаній, які працюють на висококонкурентних ринках;

- нестандартні рішення можуть вирішити поставлені задачі максимально швидко.

Емоційний маркетинг зумовлений тим, що сучасний споживач купує не лише товар, який задовольняє його певні потреби. Він купує «статус, надію, задоволення» і віддає гроші за певні емоції.

Емоційний маркетинг – це різновид маркетингу, який використовує інструменти, спрямовані на задоволення потреб споживачів в гострих враженнях, цікавих подіях, радощах, спілкуванні, в певному статусі, належності до певної соціальної групи та інші потреби, які можна віднести до емоційної складової життя людини.

Основні завдання емоційного маркетингу:

- розважати;

- зацікавити;

- руйнувати стереотипи;

- створювати додаткові цінності.

Причини підвищення ролі емоційного маркетингу: падіння ефективності прямої реклами, зміна споживчої поведінки. У новій економіці більше не діє принцип раціональності.

Для залучення до себе розуму і серця споживача компанії все частіше вдаються до образного й емоційного маркетингу. Хоча подібна практика використовується досить давно, особливу популярність вона придбала саме тепер. Стара маркетингова мантра рекомендує компаніям обігнати конкурентів у тому чи іншому відношенні і використовувати в подальшому це свою перевагу: «Volvo »- найбезпечніший автомобіль», «Порошок« Tide »стирає краще всіх інших миючих засобів», «Нижче, ніж в Wal - Mart цін не буває ». Подібна тактика, що іменується маркетингом переваг, грунтується на тому, що розумні міркування, а не емоції сильніше впливають на споживачів. Однак в сучасній економіці компанії стрімко копіюють переваги своїх конкурентів, внаслідок чого останні позбавляються їх. Так, наприклад, сьогодні дуже багато марки автомобілів представляються споживачеві досить безпечними.

В даний час компанії все частіше звертаються не до розуму, а до серця споживача. Компанії намагаються торгувати ставленням, подібно Nike: «Просто зроби це». У Celebrities «молочні вуса». Prudential хочеться, щоб у людей був «свій інтерес». Подібні компанії розраховують, перш за все, на ефект.

«Чим більше подібність між продуктами, тим меншу роль при їхньому виборі грає розум» - Девід Огілві.

Сім творчих способів використання емоційних чинників у маркетингу.

1. Створити історію про те, як ваш продукт або послуга може врятувати день для клієнта.

2. Використовувати поточні події, щоб прискорити страх. "Якщо це може трапитися з великими хлопцями, це може трапитися з вами ...»

3. Зробіть свій сервіс кращим, таким чином, ваші потенційні клієнти завжди вам будуть говорити "так"

4. Показати свої емоції, щоб вони йшли з серця. Дозволити вашій пристрасті та ентузіазму проявитися у вашій маркетинговій копії.

5. Запишіть драматичне відео, яке поділяє історію, яке зачіпає, стимулює страх.

6. Будьте натхненними!

7. Створіть персонаж, який відображає ваші перспективи, і використовуйте його як ваш бізнес-талісман, що забезпечує знайомі точки дотику, відповідаючи на питання, і зміцнюючи свій бренд.

Таблиця 1

Еволюція типів економіки за Д. Пайном та Д. Гилмором

Тип економіки Аграрна Індустріальна Економіка послуг Економіка вражень
Головна мета Добувати, вирощувати Виробляти Поставляти Інсценувати
Природа товару Матеріальна Матеріальна Нематеріальна Емоційна
Роль продавця Торговець Виробник Постачальник Актор
Роль покупця Споживач Користувач Клієнт Гість, глядач
Фактори попиту Характеристики товару Функції товару Вигоди використання Відчуття, враження
Призначення товару Задоволення базових фізіологічних потреб Задоволення потреб більш високого рівня Задоволення матеріальних потреб Задоволення потреб в емоціях і гострих відчуттях

 


 

 

 


 




Переглядів: 6671

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нові тенденції в суспільстві і світовій економіці | Історичні передумови та основні етапи становлення права Європейського Союзу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.