Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розчини. Розчинність

Розчин — це однорідна (гомогенна) система, що складається з розчинника, розчиненої речовини і продуктів їхньої взаємодії.

За агрегатним станом розчини поділяють на рідкі, тверді і газоподібні. Розчин складається з розчинника і розчиненої речовини. Але не завжди очевидно, яка речовина є розчиненою і яка — розчинником. Якщо обидві речовини до розчинення перебували в однаковому агрегатному стані (наприклад, ацетон і вода), розчинником вважають речовину, якої у розчині більше. Якщо до розчинення речовини перебували в різних агрегатних станах, розчинником вважають речовину в рідкому стані. Найпоширенішим рідким розчинником є вода.

Розчини мають подібність з хімічними сполуками. Однак між ними є і відмінності. Так, розчини не мають постійного складу, у розчині можна виявити властивості його окремих компонентів. Розчинність — це властивість речовини розчинятися у воді або іншому розчиннику. Розчинність виражають максимальною кількістю грамів речовини, яку можна розчинити в 100 г розчинника при даній температурі. Розчинність іноді називають коефіцієнтом розчинності. Розчинність залежить від природи речовин. За розчинністю у воді всі речовини поділяють на три групи:

1) добре розчинні (СuSO4, NаОН, СН3ОН та ін.);

2) малорозчинні речовини (ВаSO4, та ін.);

3) практично нерозчинні речовини (Аg, Аu, Аг та ін.).

Розчин, у якому речовина за даних умов більше не розчиняється, називається насиченим. У ненасиченому розчині міститься менше речовини, а в пересиченому розчині — більше, ніж у насиченому (пересичений розчин приготовляють з насиченого спеціальними способами). Розчинність речовин у воді залежить від температури.

Звичайно розчинність твердих речовин і рідин з підвищенням температури зростає. Розчинність газів з підвищенням температури зменшується, а з підвищенням тиску — збільшується. Виділення речовини з розчину при зниженні температури називається кристалізацією. Речовина кристалізується очищеною від домішок. Якщо в розчині містяться домішки, вони не випадають з розчину навіть при зниженні температури, оскільки розчин для домішок є ненасиченим. На цьому грунтується метод очищення речовин, який називається перекристалізацією.

Розчинення речовин супроводжується тепловим ефектом: виділенням або поглинанням теплоти, що залежить від природи речовини. Так, при розчиненні калій гідроксиду КОН відбувається виділення теплоти, а при розчиненні амоній нітрату NH4NO3, поглинається теплота. Розчинення калій гідроксиду – це екзотермічний процес (ΔH < 0). Розчинення амо­ній нітрату — це ендотермічний процес (ΔH > 0). Отже, при розчиненні проходять хімічні процеси, утворюються нові хімічні зв’язки. У результаті хімічної взаємодії розчинника з розчиненою речовиною утворюються сполуки, що називаються сольватами (а для водних розчинів — гідратами). При утворенні сольватів (гідратів) властивості розчиненої речовини часто змінюються. Сольвати і гідрати можуть бути стійкими і нестійкими сполуками. Нестійкі легко руйнуються, а стійкі виділяються з розчину у вигляді кристалів. Кристалічні речовини, що містять молекули розчинника, називаються кристалосольватами (кристалогідратами). Їхній хімічнии склад описують формулами, у яких зазначають кількість молекул розчинника: СuSO4 ∙ 5Н2O, Nа2SO4 ∙ Н2O. Вода, що входить до складу кристалогідрату, називається кристалізаційною. Цю воду можна виділити при нагріванні кристалогідратів:

 

СuSO4 ∙ 5Н2O → СuSO4 + 5Н2O.

 

Відповідно до сучасної теорії розчини є фізико-хімічними системами, а розчинення — фізико-хімічний процес.

 


Читайте також:

  1. Колоїдні розчини. Будова колоїдних міцел
  2. Розчини.




Переглядів: 2116

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дисперсні системи | Концентрацією розчину називається спосіб вираження розмірними одиницями вмісту розчиненої речовини в розчині.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.