Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Галоген- і тіоангідриди

Галоген- і тіоангідриди — це сполуки, що виявляють властивості ангідридів.

Галогенангідриди одночасно є ангідридами двох кислот: оксигеновмісної та безоксигенної. Н а п р и к л а д, галогенангідрид РОСl3 під час взаємодії з водою утворює дві кислоти:

 

РОСl3 + 3Н2O = 3НСl + Н3РO4,

 

а з лугом — дві солі:

 

РОСl3 + 6NaОН = 3NaСl + Na3РO4 + 3Н2O.

 

Галогенангідриди можна уявити як похідні ангідридів, у яких Оксиген повністю або частково заміщений на галоген: РСl5 — хлорид фосфору(V), РОСl3 — хлорид оксофосфору(V), РСl3 — хлорид фосфору(ІП), NO2Сl — хлорид діоксонітрогену(V), NОСl — хлорид оксонітрогену(ІІІ).

Тіоангідриди — це сполуки Сульфуру з різними елементами, які за властивостями подібні до неметалів, а також з деякими металами в їхніх найвищих ступенях окиснення. У тіоангідридах зв’язок між елементами значною мірою ковалентний. Тіоангідриди погано розчиняються у воді, розчиняються у лугах та реагують з сульфідами лужних і лужноземельних металів з утворенням солей тіокислот:

3SnS2 + 6КОН = 2К2SnO3 + К2SnO3 + 3Н2O;

Тіостанат Станат

калію калію

Аs2S5 + 3Na2S = 2Na3АsS4;

Тіоарсенат

натрію

 

2Аs2S3 + 4NaОН = 3NaАsO2 + NaАsO2 + 2Н2O.

Тіоарсеніт Арсеніт

натрію натрію

 

Назви тіоангідридів утворюють аналогічно назвам галогенангідридів, наприклад: Аs2S3 — сульфід арсену(ІІІ), Аs2S5 — сульфід арсену(V), СS2 — сульфід карбону(І), SnS2 — сульфід стануму(ІV), СOS — сульфід оксокарбону(ІV).

 

5.1.9. Металоїди (інтерметалоїди)

Сполуки, що утворюються під час взаємодії одного металу з іншим, нази­ваються металідами. Найкраще взаємодіють між собою метали, що за своїми хімічними властивостями відрізняються один від одного. До металідів нале­жать також сполуки металів з деякими неметалами (металоподібні бориди, карбіди, нітриди тощо).

Металіди виявляють металічні властивості: металічний блиск, електро- і теплопровідність тощо. Стійкість металідів визначається хімічною природою складових елементів. Чим більше відрізняються відповідні метали за електронегативностями, тим стійкіші металіди. Стійкі металіди мають високу температуру плавлення, велику теплоту утворення, підвищену електронну густину в певних місцях кристалічних ґраток тощо. Металіди здебільшого не підля­гають правилам валентності, наприклад: Сu5Zn8, Аl6Мn, ТаВ12. Міжатомний зв’язок у металідах переважно металічний.

За своїми властивостями металіди подібні до металів, але їх тепло-, електропровідність, блиск значно нижчі, ніж у справжніх металів. За складом вони поділяються на два види: дальтоніди і бертоліди.

Сполуки із сталим складом називаються дальтонідами. До дальтонідів належать МgSn, NiSb, МgСuАl2 тощо. Бертоліди — це сполуки із змінним складом: FeSb, NaPb3 тощо.

Номенклатура металідів своєрідна. Н а п р и к л а д, WС називається монокарбідом вольфраму, Fе3С — субкарбідом феруму, FеSb — моностибідом феруму, NaРb3 — триплюмбідом натрію, LаВ6 — гексаборидом лантану.

Назви деяких металідів складаються з назв окремих металів у називному відмінку: Мg2Сu — магній-купрум (2:1), МgZn5 — магній-цинк (1:5), NiСo4 — нікол-кобальт (1:4), МgСuАl2 — магній-купрум-алюміній (1:1:2), МgСu2 — магній-купрум (1:2).

 

 

Запитання і завдання для контролю і самоконтролю знань

 

1. Як поділяють кислоти за їх окиснювальною здатністю, за складом та за силою?

2. Наведіть приклади рівнянь реакцій, які підтверджують слабкі кислотні властивості таких амфотерних гідроксидів: Ве(ОН)2, Аl(ОН)3, Zn(ОН)2, Сг(ОН)3.

3. Доведіть, що кислі солі виявляють деякі властивості кислот, а основні солі — деякі властивості основ.

4. Перелічіть способи добування подвійних та змішаних солей.

5. Дайте визначення оксидам, кислотам, основам, солям.

6. Що собою являють металоїди?

 

Лекція 5.2. ХІМІЯ МЕТАЛІВ

План




Переглядів: 4280

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Солеподібні бінарні сполуки | Характеристика й екологічна значимість окремих представників металічних елементів і їх сполук

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.