Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 3.

1

2

3

4

0 1 2 3 4 5 6 7 8 Вареники (млн. порцій)

 

Кожна точка на кривій виробничих можливостей (рис. 2.1) показує деякий максимальний обсяг виробництва будь – яких двох продуктів при досягненні повної зайнятості та повного обсягу виробництва. Коли економіка функціонує на межі виробничих можливостей, то збільшення кількості роботів означає зменшення кількості вареників і навпаки. Обмеженість ресурсів при незмінній технології робить недосяжною кожну комбінацію роботів і вареників, що перебувають в точці, такій як точка W, яка є поза кривою. Точки ліворуч від кривої досяжні, але вони вказують, що повна зайнятість і виробнича ефективність не досягнуті.

Отже, крива виробничих можливостей – це крива, яка показує різні комбінації двох альтернативних товарів, які може виробляти економіка за повної зайнятості і повного обсягу виробництва з незмінної кількості ресурсів та за незмінною технологією.

Оскільки ресурси обмежені стосовно фактично безмежних потреб, для задоволення яких ці ресурси можна використовувати, людям доводиться обирати між альтернативами їх застосування. Кількість інших продуктів, від якої доводиться відмовлятися, або нею жертвувати, щоб отримати деяку кількість певного продукту, називають альтернативною вартістю цього продукту. Переходячи від можливостей А до В у табл. 2. 1, ми знаходимо, що альтернативною вартістю однієї додаткової одиниці вареників є одна одиниця роботів, від В до С – 2 одиниці роботів, від С до Д – 3 одиниці роботів, від Д до Е – 4 одиниці роботів.

У графічному зображенні закон зростання альтернативної вартості ( затрат) відображається у формі кривої виробничих можливостей. Ця крива має опуклу форму або відхиляється від початку координат. Відсутність досконалої еластичності, або взаємозамінюваності, ресурсів, а отже і необхідність збільшення кількості ресурсів, що переводять з виробництва одного продукту для одержання більшої кількості додаткових одиниць іншого продукту, - і становить економічний зміст закону зростання альтернативної вартості.

Якщо пропозиція ресурсів збільшується або вдосконалюється техніка і технологія, то крива виробничих можливостей переміщується назовні і праворуч. Економічне зростання – здатність економіки виробляти більший обсяг продукції – виражається у переміщенні кривої виробничих можливостей праворуч; вона є результатом збільшення пропозиції ресурсів, поліпшення їх якості і технічного прогресу.

Завдяки економічному зростанню економіка здатна одночасно виробляти більше вареників і роботів. Якщо у статичній економіці, тобто за відсутності зростання, треба пожертвувати частиною вареників, щоб отримати більше роботів, то в динамічній, зростаючій економіці водночас виробляють більші обсяги обох продуктів.

В сучасних умовах економічне зростання характерне для всіх розвинутих країн світу, крива їхніх виробничих можливостей постійно переміщується праворуч. Проте за певних умов крива виробничих можливостей може переміщуватися і ліворуч, що спостерігається в Україні та в деяких інших країнах з перехідною економікою. Скорочення обсягу національного виробництва є результатом зміни соціально-економічного ладу і труднощів, що пов’язані з переходом від командно-адміністративної до ринкової системи.

 




Переглядів: 449

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технологічний вибір у суспільстві. Зростаючі витрати | Поділ праці. Товарне виробництво.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.