Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фізіологічна дія браку кисню на різних висотах

Висота км. Атмосфер. Тиск Па Температура С Вміст кисню в повітрі над рівнем моря % Фізіологічне дія
101,3 20,95 Для здорової людини відсутні помітні фізіологічні зрушення
89,8 8,5 18,0
79,5 2,0 16,5 Є помітні фізіологічні зрушення: частішає пульс, частішає і поглиблюється дихання та ін. На організм людини при не дуже важкій роботі ще не може пристосуватися - зона «повної працездатності».  
61,6 -11,0 12,9 «Зона повної працездатності« : при м'язовій роботі різке почастішання пульсу, перепочинок, слабкість, погіршення координації рухів і функцій організмів почуттів; ейфорія, що змінюється втомою і сонливістю
54,0 -17,5 11,1
47,2 -24,0 9,7 «Зона непрацездатності« : кисневе голодування не дозволяє виконувати значну фізичну або розумову роботу; людина знаходиться на межі втрати свідомості(критична зона).
41,3 -30,5 8,5
35,6 -37,0 7,4 «Смертельна« зона для більшості людей
30,7 -43,5 6,6
26,4 -50,0 5,4
12,0 -56,5 2,5

 

Низька концентрація кисню може створюватися в повітрі замкнутих і герметично закритих просторів, наприклад в підводних човнах при аваріях, а також в копальнях, шахтах і покинутих колодязях, де кисень може бути витіснений іншими газами. Попередити дію браку кисню при польотах можна за допомогою індивідуальних кисневих приладів, скафандрів або герметичних кабін літаків.

У систему життєзабезпечення космічних кораблів або підводних човнів входить апаратура, що поглинає з повітря вуглекислий газ, водяні пари і інші домішки і що додає до нього кисень.

Для попередження гірської хвороби велике значення має постійна акліматизація (пристосування) на проміжних станціях в умовах розрядженої атмосфери. При перебуванні в горах в крові збільшується кількість гемоглобіну і еритроцитів, а окислювальні процеси в тканинах за рахунок посилення синтезу деяких ферментів протікає більш повно, що дозволяє людині пристосовуватися до життя на більших висотах.

Є гірські селища, розташовані на висоті 3-5 км. над рівнем моря, особливо тренованим альпіністам вдається здійснювати сходження на гори заввишки 8 км. і більше без використання кисневих приладів.

Кисень в чистому вигляді має токсичні дії. При диханні чистим киснем у тварин через 1-2 години утворюються ателектази в легенях (із-за закупорки слизу дрібних бронхів), а через 3-5 годин порушення проникності капілярів легенів, через 24 години.

Явища набряку легенів. В умовах нормального атмосферного тиску, коли вимагається збільшити працездатність людини при великому фізичному навантаженні або при лікуванні хворих гіпоксією значно збільшують тиск і подання кисню до 40%.

ОЗОН - модифікація кисню, який забезпечує збереження життя на Землі оскільки озоновий шар атмосфери затримує частину ультрафіолетової радіації Сонця і поглинає інфрачервоне випромінювання Землі, перешкоджаючи її охолодженню. Це газ синього кольору з різким запахом. Основна маса озону виходить з кисню при електричних розрядах в атмосфері на висотах 20-30 км. Кисень поглинає ультрафіолетові промені, при цьому утворюється озон молекули, якого складаються з трьох атомів кисню. Він оберігає усе живе на Землі від шкідливої дії короткохвильової ультрафіолетової радіації Сонця. У вище розміщених шарах для утворення озону бракує кисню, а в розташованих нижче - ультрафіолетовій радіації. У невеликих кількостях озон є присутнім і в приземному шарі повітря. Загальний вміст озону в усій атмосфері відповідає шару чистого озону завтовшки 2 - 4 мм, за умови, що тиск і температура повітря такі ж, як у поверхні Землі. Склад повітря при підйомі навіть на декілька десятків кілометрів (до 100 м.) міняється мало. Але з огляду на те, що з висотою повітря розряджається, зміст кожного газу в одиниці об'єму зменшується (падає атмосферний тиск). До домішок належить: Озон, фітонциди, що виділяються рослинністю, газоподібні речовини, що утворюються в результаті біохімічних процесів і радіоактивного розпаду в ґрунті та ін. Озон використовують для знезараження питної води, знешкодження промислових стічних вод, для отримання камфори, ваніліну і інших з'єднань, для вибілювання тканин, мінеральних олій та ін.

ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ(вуглецю оксид) - безбарвний без запаху газ, нижче -78,5 0С існує в твердому виді (сухий лід). Він в 1,5 разу важче за повітря і міститься в повітрі (0,35% за об'ємом), у водах річок, морів і мінеральних джерел. Вуглекислий газ використовують у виробництві цукру, пива, газованих вод і шипучих вин, сечовини, соди, для гасіння пожеж та ін.; сухий лід - холодоагент. Утворюється при гнитті і горінні органічних речовин, при диханні тваринних організмів, він асимілюється рослинами і відіграє важливу роль у фотосинтезі. Важливість процесу фотосинтезу в тому, що рослини виділяють в повітря кисень. Ось чому недолік вуглекислого газу представляє небезпеку. Вуглекислий газ видихають люди (3,4 - 4,7 % повітря, що видихається), тварини, він виділяється так само при спалюванні вугілля, нафти і бензину

Тому, внаслідок інтенсивного спалювання мінерального палива за останні роки кількість вуглекислого газу в атмосфері збільшилася. Підвищення змісту вуглекислого газу в атмосфері призводить до глобальної небезпеки для людей - парникового ефекту. Вуглекислий газ як парникове скло пропускає сонячні промені, але затримує тепло нагрітій поверхні Землі. В результаті цього підвищується середня температура повітря

Погіршується мікроклімат, який впливає на здоров'я людини. Щорічно в результаті фотосинтезу поглинається близько 300 млн. т. вуглекислого газу і виділяється близько 200 млн. т. кисню, виходить близько 3000 млрд. т. вуглекислого газу і його кількість постійно збільшується. Якщо 100 років тому зміст вуглекислого газу в повітрі був 0,0298 % тепер 0,0318 %. В містах цей зміст ще вищий.

Цікаво, що акселерацію - прискорене зростання дітей, особливо в містах - деякі учені зв'язують з підвищенням змісту вуглекислого газу в атмосфері. Навіть невелике, збільшення кількості вуглекислого газу в повітрі значно посилює дихальний процес, починається швидке зростання грудної клітки і відповідно усього організму.

Вуглекислий газ в 1,5 разу важче за повітря і тому може накопичуватися в нижній частині замкнутих просторів. Ці властивості можуть сприяти отруєнням: поза населеними пунктами в атмосфері повітря є 0,03 - 0,04% вуглекислого газу; у промислових центрах зміст його зростає до 0,06 %, а поблизу підприємств чорної металургії - до 1%.

Збільшення концентрації вуглекислого газу у вдихуваному повітрі призводить до розвитку ацидозу, почастішання дихання і тахікардії. При збільшенні концентрації до 1-2% працездатність знижується, у частини людей з'являються токсичні дії, при концентрації більше 2-3% інтоксикація більше виражена. При «вільному виборі» газового середовища люди починають уникати вуглекислого газу лише тоді, коли його концентрація досягне 3%. При концентрації 10-12% настає швидка втрата свідомості і смерть.

Описані випадки важких отруєнь вуглекислим газом в замкнутих або герметично закритих приміщеннях (шахти, копальні, підводні човни), а так само обмежених просторах, де мало місце інтенсивне розкладання органічних речовин (глибокі колодязі, силосні ями, бродильні чани на пивоварних заводах, каналізаційні колодязі та ін.). Враховуючи приведені дані, вважають, що на виробництвах де є джерела вуглекислого газу, в космічних кораблях, на підводних човнах його концентрація не повинна перевищувати 0,5-1%. У притулках, а так само в інших критичних умовах можна допустити, що концентрація вуглекислого газу до 2%.

АЗОТ - газ без кольору і запаху, він основний компонент повітря (78,09 % за об'ємом), входить до складу усіх живих організмів (у організмі людини близько 3% по масі азоту, у білках до 17%), бере участь в кругообігу речовини в природі. Основна сфера застосування - синтез аміаку; з'єднання азоту - азотні добрива. Азот - інертне середовище в хімічних і металургійних процесах, в овочесховищах і так далі

Високий вміст азоту в атмосфері - необхідна умова життя на Землі. Він виділяється з рослинних і тваринних залишків, а так само при виверженні вулканів.

Азот і інші інертні гази при нормальному тиску фізіологічно не діяльні, їх значення полягає в розбавленні кисню.

АРГОН - інертний газ, в повітрі 0,9% за об'ємом, щільність 1,73 г/л. Використовується в промисловості в аргоновому зварюванні, при хімічних процесах, для заповнення електричних ламп і газорозрядних трубок.




Переглядів: 1498

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Природний газовий склад атмосферного повітря і | Чисте повітря

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.