Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Будова атмосфери

Атмосфера складається з окремих шарів, концентричних сфер, які відрізняються один від одного по висоті від поверхні Землі, за характером зміни температури, по газовому складу. Розрізняють: - тропосферу; - стратосферу; - мезосферу; - термосферу; - екзосферу.

Нижній шар атмосфери називається тропосферою (від грецького «тропе» - поворот). Маса її складає 80% від маси атмосфери. Верхня межа тропосфери залежить від географічної широти:

- у тропічних широтах (екватора) висота від поверхні Землі 18 - 20 км.;

- у помірних широтах висота від поверхні Землі близько 10 км.;

- у полярних широтах (на полюсах) висота від поверхні Землі 8 - 10 км.

Від пори року :

- верхня межа тропосфери (тропопауза - від грецького «паузіс» - припинення) в Північній півкулі взимку завдяки охолодженню піднімається на 2 - 4 км.

- верхня межа тропосфери (тропопауза) в Північній півкулі влітку завдяки потеплінню знижується на 2 - 4 км.

Тропосфера отримує тіло знизу від Землі, яка, у свою чергу нагрівається сонячними променями. Безпосередньо за рахунок поглинання сонячних променів повітря нагрівається в десятки разів менше, ніж від Землі. У міру збільшення висоти температура повітря знижується в середньому на 0,6 0С на кожні 100 м. підйому.

На верхній межі тропосфери температура досягає -60 0С цьому сприяє те, що повітря, піднімаючись, розширюється і охолоджується. Він був би ще холодніший, коли б не тепло, яке виділяється при конденсації водної пари.

На висоті 10 км., температура тропосфери влітку дорівнює -450С, а взимку - 600С.

Вище за тропосферу розташовується шар повітря з постійно низькою температурою - тропопауза. У тропіках, де сонячні промені падають прямовисно, або майже прямовисно, а сушачи і море нагріваються сильніше, цей шар знаходиться на висоті 18 - 20 км. В полярних областях, де косі промені слабо нагрівають Землю, тропопауза розташована нижче - на висоті 8 - 10 км.

Саме у тропосфері в основному формується погода, яка визначає умови існування людини.

Велика частина атмосферної водяної пари зосереджена в тропосфері, і тому тут головним чином і формуються хмари, хоча деякі з них, що складаються з крижаних кристалів, зустрічаються і більш високих шарах.

Нагрівання атмосфери в різних частинах Землі неоднакове, що сприяє розвитку загальної циркуляції атмосфери Землі, тісно пов'язаної з розподілом атмосферного тиску. Цей тиск атмосферного повітря на предмети, що знаходяться в ній, і на земну поверхню.

У кожній точці атмосфери атмосферний тиск дорівнює вазі вище розташованого стовпа повітря, яке з висотою убуває. Середній тиск на рівні моря еквівалентно тиску 760 мм ртутного стовпчика (1013,25 гПа).

Розподіл атмосферного тиску на поверхні Землі (на рівні моря) характеризується відносно низьким значенням поблизу екватора, збільшенням в субтропіках і пониженням в середніх і високих широтах. При цьому над материковими нетропічними широтами атмосферний тиск зимою зазвичай підвищений, влітку знижений. Під дією перепаду тиску повітря випробовує прискорення, спрямоване від високого тиску до низького тиску. При русі повітря на нього діють викликані обертанням Землі сили Коріоліса і відцентрова сила, а так само сила тертя.

Усе це обумовлює складну картину дії в атмосфері Землі, деякі з них порівняно стійкі (наприклад, пасати і мусони). У середніх широтах переважає повітряна течія із заходу на схід, в яких виникають великі вихори - циклони і антициклони, що зазвичай тягнуться на сотні і тисячі кілометрів.

Для тропосфери характерні турбулентність і потужні повітряні течії (вітри) і шторми. У верхній тропосфері існують сильні повітряні течії строго певного напряму. Турбулентні вихори, утворюються під впливом тертя і динамічної взаємодії між повільно і повітряними масами, що швидко рухаються. Оскільки в цих високих шарах хмарності зазвичай немає, таку турбулентність називають «турбулентністю ясного неба».




Переглядів: 675

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Чисте повітря | Стратосфера

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.