Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Приєднання Західної України і Західної Білорусії до СРСР. Радянізація.

Відмова Німеччини від геополітичних інтересів в Україні була платою за нейтралізацію СРСР напередодні війни. Маючи гарантії нейтралітету СРСР, Німеччина 1 вересня 1939 р. напала на Польщу. Пов'язані з Польщею дого­вірними зобов'язаннями Англія та Франція оголосили війну агресору - розпочалася Дру­га світова війна. Внаслідок відвертої переваги вермахту опір польського війська було швидко подолано. На окупо­ваній території Польщі було утворене Польське гене­рал-губернаторство, що стало частиною Німеччини. До цієї адміністративної одиниці увійшли й ук­раїнські землі - Лемківщина, Підляшшя, Холмщина.

Гітлер нетерпляче очікував, коли Радянський Со­юз почне реалізовувати таємний протокол пакту. 9 вересня Москва повідомила його, що готується до вступу в Польщу. Але спливали дні, а Сталін все зволікав, чекаючи, доки президент Польщі і члени польського уряду залишать держа­ву, аби не виглядати в очах світової громадськості агресором. Ли­ше отримавши інформацію (як з'ясувалося, дещо пе­редчасну) про відвізд польського керівництва до Ру­мунії, радянський уряд вранці 17 вересня вручив польському послу ноту, в якій повідомлялося, що Червоній армії наказано перетнути державний кор­дон і взяти під захист життя та майно «братів по крові» - населення західноукраїнських та західно-білоруських земель.

17 вересня 1939 р. частини Червоної армії під ко­мандуванням маршала С. Тимошенка перетнули ра­дянсько-польський кордон і увійшли на територію південно-східної Польщі (Західної України). Офіційно проголошувалося, що радянські війська прийшли, щоб запобігти фашистській окупації. Радянські війська майже не зустрічали опору.

28 вересня 1939 р.Ріббентроп вдруге відвідав Москву- між СРСР та Німеччиною було укладено «Договір про дружбу і державний кордон» і два таємні протоколи до нього, що закріпили теріторіальний розподіл Польщі. За цим договором, радянський кордон було відсунуто на схід, уздовж річок Сян і Західний Буг. Відмовившись від загарбання корінних польських територій, Москва прагнула відвести від себе звинувачення в аг­ресії. Радянське керівництво претендувало тепер лище на західноукраїнські та західнобілоруські землі. В обмін на це Сталін домігся переведення до радянсь­кої сфери впливу Литви.

На території Східної Галичини, Західної Волині ра­дянська адміністрація провела вибори до Народних Зборів Західної України, які відбулися 26-28 жовтня 1939 р. у Львові. Народні Збори схвалили Декларацію про встановлення радянської влади у регіоні, Декларацію про прийняття Західної України до СРСР і включення її до складу УРСР та Декларацію про конфіскацію земель поміщицьких, монастирських і великих державних урядовців, про націоналізацію банків і великої промисловості, що оголошувались за­гальнонародною власністю. 14 листопада 1939 р. Верховна Рада УРСР ухвалила Закон про прийняття Західної України до складу УРСР. На приєднаних територіях було створе­но 6 областей - Львівську, Станіславську (нині Івано-Франківська), Волинську, Тернопільську, Рівненську, Дрогобицьку (1959 р. приєднана до Львівської). Наступним кроком процесу "збирання" українських земель, згідно з німецько-радянськими домовленостями, було вирішення проблеми Бессарабії. У червні 1940 p., за домовленістю про розмежу­вання сфер впливу СРСР і Німеччини, СРСР в уль­тимативній формі зажадав від Румунії передачі йо­му території Бессарабії та Північної Буковини. 28-30 червня 1940 р. військові частини Київського і Одеського військових округів, під командуванням генерала Г. Жукова перейшли р.Дністер. До УРСР було приєднано Північну Буковину і Хотинщину. На цій території утворено Чернівецьку область. У серпні 1940 р. ство­рена Молдавська РСР на території центральної ча­стини Бессарабії. На території Південної Бессарабії (придунайські землі) утворена Акерманська об­ласть (з 7 грудня 1940 р. Ізмаїльська обл., з 1954 р. - у складі Одеської області).

Почалася «радянізація» - насильницьке насад­жування у Західній Україні норм економічного, суспільно-політичного, культурного життя, що були характерними для тоталітарного Радянського Союзу.

В краю була заборонена діяльність українських і польських політичних партій, громадських ор­ганізацій, наукових, торговельних, промислових то­вариств і установ. Як і в усьому СРСР мали право діяти тільки ВКП(б), комсомол, піонерська та жовтенятська організації, підконтрольні більшовикам громадські об'єднання. Єдина організація, що чини­ла опір новій владі, - Організація Українських Націоналістів (ОУН) - діяла у підпіллі.

У 1940 р. у новоприєднаних західних областях України відбулися дві кампанії виборів - до Верхов­них Рад СРСР і УРСР (березень) та місцевих рад (грудень) - з характерними для радянської системи безальтернативністю кандидатур.

Господарське й культурне будівництво в Західній Україні здійснювалося за складних умов. Було націоналізовано понад 2,2 тис. промислових підприємств, які відразу включалися до промисло­вих структур Радянського Союзу, підпорядковували­ся всесоюзним і республіканським наркоматам або відомствам. На підприємствах, які ста­ли державними, створювалися профспілкові ор­ганізації, їхні замовлення на нове устаткування за­довольнялися майже негайно - за рахунок промисло­вих центрів Росії і східних областей УРСР. Десятки тисяч безробітних дістали робочі місця, в тому числі й на шахтах Донбасу. Платня робітників істот­но зросла. Одночасно здійснювалися заходи з рекон­струкції існуючих виробництв і будівництво нових, дрібні фабрики й заводи укрупнювалися.

Проте скасування приватної власності, концент­рація виробництва, широкомасштабні структурні зру­шення в економіці, очікуваних результатів не принес­ли. Націоналізація виявила вади соціалістичної еко­номіки: низьку ефективність, а то й збитковість більшості державних підприємств, незбалансованість попиту і пропозиції та незадовільну якість продукції.

Погіршувало ситуацію й політика звільнення місцевих спеціалістів, насамперед колишніх влас­ників підприємств та управлінців. Керівні кадри, що ма­сово надсилали зі східних областей України, не знали специфіки Західної України, що призводило до гострих конфліктів і серйозних порушень не лише місцевих звичаїв і тра­дицій, але й радянських законів.

Було реформовано аграрний сектор економіки регіону. 1939 р. в західних областях УРСР конфісковано понад 2,5 млн. гектарів землі, що належала поміщикам, монас­тирям. Безземельним і малоземельним господарст­вам передали понад 1,1 млн. гектарів конфіскованих земель, 84 тис. коней, 76 тис. корів. На початку 1940 р. було створено понад 180 радгоспів. Аби «заохотити» селянство до вступу у колгоспи, за­стосовувалися податкові важелі: одноосібники обкла­далися величезними податками, тоді як колгоспники мали значні пільги. Штучно створений податково-пільговий режим змусив частину місцевого селянства піти у колгоспи, яких наприкінці 1940 р. у західних областях УРСР нараховувалося 276 (об'єднували 21,3 тис. селянських господарств).

Зважа­ючи на багатонаціональний склад нових територій, навчання в школах проводилося як українською мовою, так і мовами національних меншин. Система освіти відчутно демократизувалася, тепер значна частина населення отри­мала можливість здобувати загальну та професійну освіту. Відчутно поліпшилося й медичне обслуговування населення. Якщо до 1940 року на Буковині існувало 72 лікувальні заклади, у яких працювало 112 лікарів, то після включення цих земель до складу СРСР медичне обслуговування населення здійснювали відповідно 200 закладів і понад 500 лікарів.

Включивши західноукраїнські землі до радянської системи, комуністичний режим розпочав репресивні акції. Співробітники НКВС у Західній Україні у вересні - грудні 1939 р. заарештували й передали до судово-каральних ор­ганів 10,2 тис. осіб, в тому числі колишніх офіцерів, урядовців, великих землевласників, торговців, пред­ставників інтелігенції та ін.

Були ув'язнені практично всі представники політичної еліти, що залишилися в краї. До в'язниць було запроторено й багато ко­лишніх членів Компартії Західної України (КПЗУ) та Компартії Польщі. Наймасовішим видом репресій стали депортації.В 1940-1941 pp. було здійснено чотири масові опе­рації по адміністративному виселенню краян (лютий, квітень, червень 1940 р. та травень-червень 1941 p.), які влада мотивувала необхідністю очисти­ти регіон від «неблагонадійних елементів». Тисячі чоловік загинули під час депортацій від голоду, знущань, внаслідок непристосованості до природно-кліматичних умов Сибіру, північних районів європейської частини Росії, Казахстану. Із Західної України і Західної Білорусії було депор­товано 318 тис. сімей, тобто 1 173 170 осіб. Це стано­вило близько 10 % населення.

Об'єднання українських земель у складі УРСР оцінюється неоднозначно. Вперше за кілька століть українці опинилися в межах однієї держави, але ре­пресивний режим переконав більшість західних ук­раїнців, що майбутнє не в такому об'єднанні, а в створенні незалежної соборної української держави.

 




Переглядів: 1357

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Радянсько-німецький пакт про ненапад 23 серпня 1939 року. | Початок Великої Вітчизняної війни. Німецька окупаційна політика.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.