Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Десталінізація та демократизація суспільного життя в Україні. XX з'їзд КПРС.

Період 1953—1964 pp. у публіцистичній та історичній літературі на­зивають «відлига».

Основною складовою «відлиги» є десталінізація — система заходів щодо усунення найбільш неприйнятних проявів сталінського режиму (ма­сові репресії, тотальний контроль тощо) і спроба проведення суспільно-політичних та економічних реформ з метою надання нового імпульсу розвитку радянського суспільства на шляху до «побудови комунізму».

Складові десталінізації:

1. Ліквідація системи ГУЛАГу, припинення масових репресій.

2. Амністія. Реабілітація незаконно засуджених.

3. Реформа силових відомств. Упровадження в їх діяльність принципу за­конності.

4. Послаблення ідеологічного тиску. Тимчасове припинення кампанії протии «українського буржуазного націоналізму».

5. Децентралізація управління. Послаблення командно-адміністративної системи.

6. Розширення прав і повноважень союзних республік. Зростання частки ук­раїнців у партійному і державному апараті.

Десталінізація мала обмежений характер і не торкалася підвалин існу­ючого ладу.

Після смерті Сталіна (5 березня 1953р.) його підручні стали ділити владу. Впе­ред вирвався Г.Маленков, який дістав обидві ключові посади — Голови Ради Міністрів і секретаріату ЦК КПРС. Його заступниками в Раді Мі­ністрів стали Л.Берія, М.Булганін, Л.Каганович і В.Молотов. Міністерства внутрішніх справ і державної безпе­ки були об'єднані, очолив їх Л.Берія. Зважаючи на дружні стосунки між Г.Маленковим, Л.Берією і К.Молотовим, у «колективному керівництві» постав тріумвірат. Однак члени президії ЦК, які не увійшли до трійки, висловили протест, і 14 березня Г.Маленков постав перед вибором: або урядо­вий, або партійний апарат. Він обрав уряд. Пост фактич­ного голови секретаріату залишився за М.Хрущовим, яко­го «колективне керівництво» вважали «недалеким» і тому безпечним.

27 березня Верховна Рада СРСР оголосила амністію. В ніч на 4 квітня з ініціативи Л.Берії вийшли на волю заарештовані у «справі лікарів». Антисемітська хвиля почала спадати. Услід за лікарями Л.Берія розпочав реабілітацію грома­дян в інших великих «справах», організованих Міністер­ством держбезпеки у повоєнні роки. Водночас у пошуках популярності Л.Берія почав висувати на ке­рівні посади місцеві кадри у державному апараті націо­нальних республік.

Ідентичну політику старався здійснювати М.Хрущов, розставляючи вірних собі людей у партійному апараті. У червні він звільнив з посади першого секретаря ЦК Ком­партії України Л.Мельникова, а замість нього призначив О.Кириченка.

Боротьба за владу у «колективному керівництві» заго­стрилася влітку 1953р. Л.Берію, який контролював ре­пресивний апарат і архіви, побоювалися його колеги. 10 липня 1953р. газети повідомили про арешт Л.Берії.

У вересні 1953р. відбувся пленум ЦК КПРС, на яко­му було офіційно визначено першого секретаря ЦК КПРС - М.Хрущова, який виконував ці обов'язки після смерті Й. Сталіна.

XX з'їзд КПРС відбувся в лютому 1956 року. У звітній доповіді М.Хрущова не було ніяких сенсаційних заяв. У ній зо­крема підтверджувався послідовний курс партії на розрядку міжнародної напруженості, розглядалися важливі економічні й соціальні проблеми, вихвалялися переваги «колективного керівництва». В останній день роботи з'їзду М. Хрущов повідомив деле­гатів, що вони ще мають зібратися на додатко­ве закрите засідання. У ніч з 24 на 25 лютого 1956р. М.Хрущов протягом чотирьох годин зачитував «таємну закриту доповідь», у якій роз­крито причини утвердження «культу особи Ста­ліна», його конкретні прояви й наслідки.

Критика культу особи Й. Сталіна на XX з'їзді партії була хоч і різкою, але поверховою. У ній засуджувалися лише зовнішні сторони тоталітаризму («культ особи») і зловживання державної влади (масові репресії). Політика ж партії на всіх етапах вважалася правильною.

Проте й ця дозована критика позитивно вплинула на оздоровлення полі­тичної і морально-психологічної атмосфери в країні, здійснила справж­ній переворот у суспільній свідомості. Цей переломний період у житті радянських людей був названий хрущовською «відлигою».

Колективне керівництво незабаром розколюється на два ворожих табори. Найбіль­шої гостроти протистояння між ними досягло влітку 1957р. Під час візиту Хрущова до Фін­ляндії18 червня 1957р., опозиція на чолі з Г.Маленковим, В.Молотовим та Л.Кагановичем поставила питання про відставку першого секретаря на за­сіданні Президії ЦК. М.Хрущов апе­лював до ЦК КПРС. За допомогою Г.Жукова і керівника КДБ І.Серова було організовано термінову доставку членів ЦК в Москву. Пленум ЦК, який відбувався 22-29 червня, скасував результати го­лосування в президії засудивши ді­яльність опозиціонерів. Згодом вони були зміщені з високих державних посад. У цьо­му протистоянні керівництво України по­слідовно підтримувало М.Хрущова.

Наступним кроком на шляху десталінізації став XXII з'їзд КПРС, що відбувся в 1961р. На ньому про злочинну діяльність Й. Сталіна вже го­ворили відкрито, не забуваючи й про К.Воро­шилова, Л.Кагановича, Г.Маленкова та В.Молотова. Делегати з'їзду ухвалили винести з мавзолею В.Леніна саркофаг із забальзамованим тілом Й.Сталі­на. Тіло поховали поблизу Кремлівської стіни. По всій країні демонтувалися пам'ятники Й.Сталіну, закривали­ся присвячені йому музеї. Міста, вулиці, підприємства які носили його ім'я перейменовувалися. У листопаді 1961р. Сталін­ська область стала Донецькою, а місто Сталіно (колишня Юзівка) — Донецьком. XXII з'їзд КПРС став найвищою точкою процесу десталінізалії, на хвилі якої М.Хрущов остаточно усунув від влади своїх суперників.

Прихід М. Хрущова до влади в Москві спричи­нив закономірні процеси «українізації» керів­них кадрів в Україні. Уже в березні 1954р. окреслились тенденції збільшення кількості українців у партійному керівництві республіки. Наприклад, у новообра­ному складі ЦК усі вісім членів Політбюро були ук­раїнцями, вони одержали посади не лише пер­шого й другого (О. Кириченко й М. Підгорний), але й ще двох секретарів ЦК Компартії України.

Відчутні позитивні зміни відбувалися і в дер­жавному апараті, де на високі посади були вису­нуті драматург О.Корнійчук та син українського письменника Василя Стефаника Семен. Проф­спілки України очолив українець К.Москалець. Українці значно поповнили керівний склад збройних сил СРСР.

Причини обмеженості десталінізації:

1. Реабілітація не поширювалася на засуджених за «контрреволюційну д-ть», не ставилася під сумнів законність депортації періоду ко­лективізації.

2. Збереглася монополія КПРС на владу.

3. Послаблення ідеологічного контролю над суспільними науками, мисте­цтвом супроводжувалося рецидивами.

4. Демократизація саботувалася партапаратом.

5. Боротьба з бюрократією не була добре продуманою політикою.

6. Замість культу особи Сталіна нав'язувався новий культ — М. Хрущова.

Зовнішня політика СРСР післясталінських часів стала поміркованішою. У жовтні 1962р. вибухнула карибська криза, пов'яза­на із завезенням на Кубу радянських ракет. Кілька днів світ перебував на межі ядерної війни. 5 серпня 1963р. у Москві було підписано Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі й під водою (крім підземних). У жовтні Договір підписали представники УРСР.

Найактивніше українська делегація діяла в Постійній комісії ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), членом якої вона стала у 1954р. Українські представни­ки в ЮНЕСКО брали участь у підготовці рішень, пов'яза­них із розширенням міжнародних культурних зв'язків, ліквідацією неписьменності в країнах «третього світу», збереженням і охороною пам'яток культури тощо.

Участь України була помітною і в діяльності інших спеціалізованих органів ООН — Міжнародного бюро ос­віти (МБО), Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Міжнародної організації праці (МОП). У 1957р. у Нью-Йорку відкрилося постійне представництво УРСР при ООН.

Зовнішньоекономічні зв'язки України розвивалися в основному з країнами радянського блоку і координува­лися по лінії Ради Економічної Взаємодопомоги (РЕВ). У країни Східної і Центральної Європи спрямовувалося до 80% українського експорту. У 1962р. було ство­рено Міжнародний банк економічного співробітництва, який фінансував будівництво спільних підприємств. 1964р. запущено нафтопровід «Дружба». Українські підприємства й укра­їнські фахівці брали участь у спорудженні металургійних комбінатів у Польщі та Болгарії, машинобудівних заводів в Угорщині, Польщі, Румунії.

Після XX з'їзду КПРС було дозволено обмежене пере­сування населення по країнах радянського блоку. У 1956р. вперше були здійснені прикордонні обміни делегаціями між Люблінським воєводством (Польща) і Львівською та Волинською областями.

 




Переглядів: 3118

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Заняття 16 | Розвиток економіки України в середині 50-х - у першій половині 60-х років.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.