Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розвиток економіки України в середині 50-х - у першій половині 60-х років.

Розв'язуючи проблему науково-технічного прогресу, М.Хрущов прийняв кілька рі­шень, які визначили характер розвитку на весь подаль­ший період існування радянської влади.

По-перше, скорочено фонд нагромадження в на­ціональному доході, щоб забезпечити фінансовими ресур­сами активну соціальну політику.

По-друге, змістилися акценти в розвитку оборонного потенціалу. Скорочення чисельного складу армії (на по­чатку 60-х років офіцерський корпус зменшився на 200 тис. чоловік) дало змогу спрямувати більше ресурсів на ракет­но-ядерну зброю і пов'язану з нею космічну програму. Запуском першого супутника у 1957р. Радянський Союз показав, що він раніше від США завершив роботу зі створення міжконтинентальних ракет.

Окремі підприєм­ства воєнної промисловості розміщувалися в Україні. Зокрема, у Дніпропетровську швидко розбудовувався найбільший у світі ракетобудівний комплекс.

По-третє,щоб не починати створення нових галузей, вирішено закуповувати новітню техніку за кордоном.

Серед економічних реформ М. Хрущова найбільш відомою і суперечли­вою була радикальна децентралізація управління промисловістю. 31 травня 1957р. прийнято закон «Про подальше вдосконалення організації управління промисловістю УРСР». Стара система галузевого, вертикального управління ліквідовувалася. Замість неї створювалась система територіальних рад на­родного господарства (в Україні 11 раднаргоспів), які здійснювали територіальне планування і управління промисловістю та будівництвом у рамках відповідних економічних адміністративних районів. Раднаргоспи об'єднували 2,8 тис. підприємств України, що виробляли переважну біль­шість промислової продукції республіки.

Було здійснено спроби спрощення і раціоналізації у правління підприємствами. З метою скорочення витрат на адміністративний персонал, на заводах і фабриках проводилось укрупнення дільниць і ліквідація цехового апарату.

Проте, планова економіка не могла діяти ефективно, отримуючи директивні вказівки з різних центрів. Тому через кілька років розпочався процес повернення до централізованого управ­ління.

Було здійснено будівництво великих теплових елек­тростанцій — Ворошиловградської, Миронівської, При­дніпровської, Сімферопольської, Слов'янської, Старобешівської та ін. Дали струм електростанції Дніпропетров­ського каскаду — Дніпродзержинська, Каховська і Кре­менчуцька ГЕС.

Інтенсивно споруджувалися нові шахти в Донбасі. Було освоєно нові вугільні басейни — Львівсько-Волинський і Дніпровський буровугільний. Увійшли в експлуатацію потужні газові родовища — Радченківське в Полтавській і Шебелинське у Харківській областях.

Прискорено розбудовувався Криворізький залізоруд­ний басейн. У 1955р. запрацював Південний гірничо-збагачувальний комбінат. У республіці було збудовано унікальні за розмірами до­менні печі та мартени. Коли виявилося, що конверторна сталь переважає мартенівську за якісними по­казниками, спорудження мартенів припинилося (з 1962 p.).

На капітальне будівництво в хімічній промисловості України за 1959-1963pp. було спрямовано в 1,5 раза більше коштів, ніж за попередні 40 років. Це дало змогу побудувати 35 нових заводів і понад 250 великих хімічних виробництв. Серед них чотири гіганти «великої хімії»: Роздольський гірничо-хімічний комбінат, Черкаський та Чернігівський заводи хімічних волокон, Дніпропетровський шинний завод.

Було відновлено автомобілебудування, радіо­електроніку, виробництво обчислювальної техніки, виго­товлення приладів із застосуванням синтетичних алмазів. З 1956р. у Харкові та Ворошиловграді було налагоджено серійний випуск тепловозів.

На Харківському авіазаводі розпочався серійний ви­пуск першого у світі швидкісного турбореактивного па­сажирського лайнера Ту-104. З 1960р. завод розпочав випуск більш досконалого літака Ту-124. Київський авіа­завод випускав турбогвинтовий літак Ан-24.

Прискорилося капітальне будівництво у харчовій і особ­ливо в легкій промисловості.

Важка індустрія, яка завжди обслуговувала переважно потреби воєнно-промислового комплексу і власні, почала використовувати свої потужності для ви­робництва техніки, потрібної легкій і харчовій промис­ловості. Вперше у широких масштабах на цих підприєм­ствах почали виробляти товари широкого вжитку.




Переглядів: 1009

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Десталінізація та демократизація суспільного життя в Україні. XX з'їзд КПРС. | Аграрна політика наприкінці 50-х - у першій половині 60-х pp.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.