Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Аграрна політика наприкінці 50-х - у першій половині 60-х pp.

Розуміючи, що с/г залишається в найбільш кризовому стані, М.Хрущов прагнув досягти швидких позитивних результатів. Для збільшення кількості продовольства вирішено розширити посівні площі за рахунок цілинних і перелогових зе­мель Північного Казахстану, Сибіру, Алтаю та Південного Уралу. Тільки з України до Казахстану в 1954-1956 pp. відправлено 80 тис. чол. молоді, що заснували там 54 радгоспи. Проте «цілинний хліб» за своєю собівартістю виявився на 20% дорожчим, ніж у середньому по країні. Монокультурна експлуатація цілинних земель призвела до їх ерозії, внаслідок чого урожаї змен­шилися на 2/3

Піднесення виробництва у сільському господарстві три­вало п'ять років, доки держава вкладала в цю галузь ве­ликі кошти. Однак після 1958р. с/г почало занепадати.

По-перше, честолюбні проекти прискореного розвитку промисловості, особливо хімічної, потребували перерозподілу капіталовкладень за рахунок сільського гос­подарства.

По-друге, у 1958р. вирішино продати кол­госпам техніку МТС. Не­зважаючи на пільгові умови, викуп техніки та її експлу­атація тягарем лягли на слабку економіку колгоспів.

По-третє, було здійснено нове укрупнення колгоспів. У 1960 р. в УРСР залишилося 9634 колгоспи (проти 19 295 у 1950 p.). Тепер один колгосп здебільшого охоплював кілька населених пунктів. Виникла проблема зміцнення центральних садиб колгоспів та ліквідації «неперспек­тивних сіл». Водночас розпочався наступ на індивід. селянські господарства. У 1955р. видане розпорядження про зменшення вдвічі розміру присадибних ділянок, а в 1959р. — про заборону утримання худоби в містах і селищах.

У 1957p. M.Хрущов поставив питання про до­бровільний продаж колгоспниками своїх корів та іншої худоби колгоспним тваринницьким фермам. Внаслідок цього обсяг про­дукції, що надходила в базарну торгівлю, зменшився, а ціни зросли.

В результаті посуха 1963р. почалися труднощі з постачанням хліба на­селенню. Уряд змушений був заку­пити в США і Канаді понад 12 млн т зерна вартістю в 1 млрд дол.

Іншим вагомим важелем піднесення с/г М.Хру­щов уважав збільшення виробництва кукурудзи. Однак спроба привчити українських селян до запозиче­ної з Америки «королеви полів» увінчалася лише помірним успіхом.

Третя надпрограма полягала в різкому збільшенні виробництва м'яса та іншої продукції тваринництва з метою обігнати за цими показниками провідні капіталістичні країни. Розпочалося будівництво гігантських відгодівельних комплексів. Це створило проблему забезпечення кормами і ветеринарного обслуговування худоби. Не було налагоджено виробництво комбікормів. Існуючі покоси багаторічних трав не давали необхідної кількості кормів, а спроба забезпечити тваринництво кормами за рахунок засіву луків кукурудзою та іншими рослинами, які дають значну кількість зеленої маси, ви­кликало низку нових проблем. Місцеві породи тварин не були звичні до нових кормів. Розпочалась масова ерозія ґрунтів і як результат їх вихід із с/г обороту.

Соціальна політика.У березні 1956р. радянський уряд на дві години ско­ротив тривалість робочого дня у передвихідні та перед­святкові дні. Було збільшено тривалість відпусток, пов'я­заних із вагітністю і пологами. У квітні скасовано закон 1940p., що прив'язував робітників до підприємств, на яких вони працювали. Селяни, однак, не маючи паспортів, не могли залишити свій колгосп або радгосп.

У липні 1956р. було прийнято закон про державні пенсії, за яким значно збільшено розміри нижчих роз­рядів і обмежено розміри високих пенсій. Пенсійний вік зменшувався до 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. Середній розмір пенсій збільшився майже удвічі. Державна система соціального забезпечення для колгосп­ників почала діяти тільки з липня 1964р. Чоловіки отримали право на пенсію з 65 років, а жінки з 60 років. Се­редня заробітна платня за 1953-1965pp. у робітників і службовців зросла на третину. У 1957р. були ліквідовані державні позики, що існували у вигляді облігацій і забирали 10% зарплати.

З 1956р. розпочався поступовий перехід з восьми- на семигодинний робочий день.

З вересня 1959р. в УРСР розпочався перехід на п'яти­денний робочий тиждень із двома вихідними днями при восьмигодинному робочому дні.

Певні позитивні кроки були здійснені й на селі. Підвищено заготівельні ціни на с/г продукцію, скасовано заборгованість кол­госпів і радгоспів за поставками продукції тваринництва. Було запроваджено щомісячне авансування колгосп­ників. Фонди для гарантованої, тобто незалежної від підсумків господарського року, оплати праці створювалися, якщо це було потрібно, за допомогою держави. В 1958р. колгоспникам було видано паспорти.

У липні 1957р. ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прий­няли постанову «Про розвиток житлового будівництва в СРСР». У ній ставилося завдання надати кожній сім'ї окрему квартиру. Для будівництва нових житлових ма­сивів передбачалося створення домобудівних комбінатів і розвиненої промисловості будівельних матеріалів. Понад З млн квартир, споруджених у містах і робітничих сели­щах України за десять років, поліпшили житлову проблему.

 




Переглядів: 733

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток економіки України в середині 50-х - у першій половині 60-х років. | Зародження дисидентського руху в Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.