Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Діафрагма

Діафрагма являє собою тонку м’язову платівку, куполоподібно зігнуту, покриту зверху і знизу фасціями і серозними оболонками. М’язові її волокна, почавшись по окружності нижнього отвору грудної клітки, переходять в сухожилкове розтягнення , яке займає середину діафрагми, centrum tendineum. За місцем відходження волокон у м’язовій частині діафрагми розрізняють поперекову, реберну і груднинну частини.

Поперекова частина, pars lumbalis, складається із двох частин (ніжок) – правої і лівої, crus dextrum et crus sinistrum.

Обидві ніжки діафрагми залишають між собою та хребтовим стовпом трикутний проміжок, аортальний розтвір, hiatus aorticus, через який проходить аорта із лежачим позаду неї грудним протоком, ductus thoracicus. Край цього отвору оточений сухожилковою стрічкою, завдяки чому скорочення діафрагми не відображається на просвіті аорти. Підіймаючись вверх, ніжки діафрагми сходяться одна з іншою спереду аортального отвору і потім знову розходяться, утворюючи стравохідний розтвір, hiatus esophageus, через який проходить стравохід і два супроводжуючих його блукаючих нерва, nervus vagus (X пара черепних нервів). Стравохідний розтвір оточений м’язовими пучками, які грають роль м’язового жому, який регулює проходження їжі. Між м’язовими пучками кожної із ніжок діафрагми утворюються щілини, через які проходять нутрощеві нерви, nervi splanchnici, непарна (справа), та напівнепарна (зліва) вени, venae azigos et venae hemiazigos і симпатичний стовбур, truncus sympathycus.

Реберна частина, pars costalis, почавшись від хрящів VII – XII ребер, підіймається в бік сухожилкового центру.

Груднинна частина, pars sternalis, відходить від задньої поверхні мечоподібного відростка груднини до сухожилкового центру. Між груднинною і реберною частинами поблизу груднини є парна трикутна щілина, через яку проникає нижній кінець внутрішньої грудної артерії (гілка верхньої надчеревної артерії).

Друга парна щілина більших розмірів, попереково–реберний трикутник, trigonum lumbocostale, знаходиться між реберною і поперековою частинами. Ця щілина відповідає діючому в зародковому періоді сполученню між грудною і черевною порожнинами. Через неї можуть проходити так звані діафрагмальні грижі.

Трохи наперед і вправо від серединної лінії в сухожилковому центрі знаходиться чотирикутний отвір нижньої порожнистої вени, foramen venae cavae, через який проходить нижня порожниста вена.

Діафрагма має куполоподібну форму, але висота куполу несиметрична на обидвох сторонах: права його частина, яка підпирається знизу об’ємною печінкою, стоїть вище, чім ліва.

Функція. Діафрагма скорочується при вдиху, купол її сплощується і вона опускається. Завдяки опусканню діафрагми досягається збільшення грудної порожнини в передньо – задньому напрямку, що має місце при вдиху.




Переглядів: 1307

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ліктьовий суглоб | М’язи живота

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.