Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Насильницьке донорство

1. Насильницьке або шляхом обману вилучення крові у люди­ни зметою використання її як донора — карається позбавленням права обіймати певні посади чи за­йматися певною діяльністю на строк до трьох років або виправни­ми роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років, з штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних міні­мумів доходів громадян чи без такого.

2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені щодо неповнолітнього або особи, яка перебувала в безпорадному стані чи в матеріальній залежності від винного, — караються обмеженням волі на строк до п'яти років або по­збавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обі­ймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

3. Дії, передбачені частинами першою і другою цієї статті, вчи­нені за попередньою змовою групою осіб або з метою продажу, — караються позбавленням волі на строк до п'яти років з позба­вленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяль­ністю на строк до трьох років.

Незаконне розголошення лікарської таємниці

Умисне розголошення лікарської таємниці особою, якій вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки, — карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мініму­мів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двох­сот сорока годин, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або ви­правними роботами на строк до двох років.

Незаконне позбавлення волі або викрадення людини

1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини — караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

2. Ті самі діяння, вчинені щодо малолітнього або з корисли­вих мотивів, щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров'я
потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фі­зичних страждань, або із застосуванням зброї, або здійснюване протягом тривалого часу, — караються обмеженням волі на строк до п'яти років або по­збавленням волі на той самий строк.

3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Захоплення заручників

1. Захоплення або тримання особи як заручника з метою спо­нукання родичів затриманого, державної або іншої установи, під­приємства чи організації, фізичної або службової особи до вчинен­ня чи утримання від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника — караєтьсяпозбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

2. Ті самі дії, якщо вони були вчинені щодо неповнолітнього або організованою групою, або були поєднані з погрозою знищен­ня людей, або такі, що спричинили тяжкі наслідки, — караютьсяпозбавленням волі на строк від семи до п'ятнадця­ти років.

Підміна дитини

Підміна чужої дитини, вчинена з корисливих або інших осо­бистих мотивів, — караєтьсяобмеженням волі на строк до п'яти років або позба­вленням волі на той самий строк.

Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини

1. Продаж, інша оплатна передача людини, а так само здійснення стосовно неї будь-якої іншої незаконної угоди, пов'язаної із законним чи незаконним переміщенням за її згодою або без згоди через державний кордон України для подальшого продажу чи ін­шої передачі іншій особі (особам) з метою сексуальної експлуата­ції, використання в порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, залучення в боргову кабалу, усиновлення (удочеріння) в комерційних цілях, використання у збройних конфліктах, експлуатації її праці, — караютьсяпозбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

2. Ті самі дії, вчинені щодо неповнолітнього, кількох осіб, повторно, за попередньою змовою групою осіб, з використанням службового становища або особою, від якої потерпілий був у матеріальній або іншій залежності, — караютьсяпозбавленням волі на строк від п'яти до дванадця­ти років з конфіскацією майна або без такої.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або пов'язані з незаконним виве­зенням дітей за кордон чи неповерненням їх в Україну, або з метою вилучення у потерпілого органів чи тканин для трансплантації чи наси­льницького донорства, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, — караютьсяпозбавленням волі на строк від восьми до п'ятнад­цяти років з конфіскацією майна.

Експлуатація дітей

1. Експлуатація дітей, які не досягай віку, з якого законодавст­вом дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх пра­ці з метою отримання прибутку — караєтьсяарештом на строк до шести місяців або обмежен­ням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати пев­ні посади або займатися певною діяльністю на строк дотрьох років.

2. Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спри­чинили істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освіт­нього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, — караютьсяпозбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Незаконне поміщення в психіатричний заклад

1. Поміщення в психіатричний заклад завідомо психічно здо­рової особи — караєтьсяарештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

2. Те саме діяння, що спричинило тяжкі наслідки, — караєтьсяпозбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 

Лекція 12

Тема лекції:Права та обов’язки подружжя, батьків, дітей. Адміністративні права та обов’язки
батьків та дітей. Поняття і завдання нотаріату України. Заповіт.

Мета лекції:Розкрити зміст Кодексу про шлюб та сім’ю, дати поняття шлюбу, умов його укладання
та розірвання, шлюбного контракту та особистих, майнових прав та обов’язків
подружжя і дітей, адміністративних прав і обов’язків. Розкрити поняття опіки,
піклування, усиновлення; функцій нотаріату України; особливість укладання і види
заповіту. Формувати вміння працювати з історичними і правовими джерелами, вести
евристичну бесіду, дискутувати, опановувати метод „мозкового штурму” при розгляді
окремих питань теми.

Кількість годин:2 год.

Література: 1. Сімейний кодекс України // ВВР України. – 2002. - №21-22

2. Закон України „Про нотаріат” від 23.09.1993р. // ВВР України. – 1993. - №39

3. Копейчіков В.В. Правознавство: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – с.48-52

4. Пилипенко П.Д. Трудове право України: Навчальний посібник. – К.: Видавництво
„Істина”, 2005

5. Основи правознавства, навчальний посібник у двох частинах / За заг. ред.
В.І. Горевого, Ю.В. Бордюка – Суми, Видавництво СумДУ, 2006. / ч.2. – с.61-68

6. Основи правознавства: Навч. посібник / За ред. В.В.Комарова. - X.: Нац. Юридична
акад. України. 2006. -с.231-240

 

План лекції:

1. Поняття шлюбу і порядок його укладання. Шлюбний контракт.

2. Підстави і порядок розірвання шлюбу. Опіка, піклування, усиновлення.

3. Взаємні права та обов’язки батьків і дітей.

4. Поняття і завдання нотаріату України. Заповіт.

 

 

Поняття шлюбу і порядок його укладання. Шлюбний контракт

 

Шлюб - це сімейний союз жінки та чоловіка, зареє­стрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану {далі ДОРАЦС).

Умови укладення шлюбу, досягнення шлюбного віку та добровільність шлюбу. Відповідно до закону право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку, жінки - сім­надцяти, а чоловіки - вісімнадцяти років. Між тим закон пе­редбачає можливість надання права на шлюб особі, яка ще не досягла шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла чотир­надцяти років, згідно з рішенням суду їй може бути надано таке право, якщо буде встановлено, що це відповідає ін­тересам неповнолітньої особи (фактичне утворення сім'ї, ва­гітність, народження дитини, тяжке захворювання тощо).

Добровільність шлюбу означає, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, примушення їх до укла­дення шлюбу не допускається.

Не допускається укладення шлюбу: якщо хоча б одна із сторін перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; між: родичами прямої лінії споріднення; рідними (повнорідними і неповнорідними) братами і сестрами; двоюрідними братами і сестрами; рідними тіткою, дядьком і племінником, племінни­цею; усиновлювачем і усиновленим; дітьми, що були усинов­лені усиновлювачем. Однак з цього правила існує виключен­ня. За рішенням суду може бути надано право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дити­ною, а також між дітьми, що були усиновлені ним. У випадку скасування усиновлення допускається укладення шлюбу між усиновлювачем і усиновленою ним дитиною.

Юридичне оформлення шлюбу відбувається шляхом його державної реєстрації. З моменту реєстрації шлюбу вини­кають права й обов'язки чоловіка і жінки як подружжя.

Жінка та чоловік можуть особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу в будь-який з ДОРАЦС, який визначає день і час реєстрації шлюбу та ознайомлює з правами й обов'язками їх як майбутніх подружжя і батьків та попереджає про відповідальність за приховання перешкод до реєст­рації шлюбу. Жінка та чоловік повинні повідомити один од­ного про стан свого здоров'я.

При наявності поважних причин (хвороба, перебуван­ня у лікарні, у відрядженні тощо) можливе подання нотарі­ально засвідченої заяви через представників.

Подання заяви про реєстрацію шлюбу породжує для жінки і чоловіка стан заручених - нареченої і нареченого, яка хоча і не створює обов'язку для наречених вступу в шлюб, але закріплює обов'язок особи, яка відмовилася від вступу в шлюб унаслідок протиправної, аморальної поведінки нарече­ної (нареченого), приховання нею (ним) обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо), відшкодувати другій стороні затрати, понесені нею у зв'язку з приготуван­ням до реєстрації шлюбу і весілля. У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок, договір дарування за вимо­гою дарувальника може бути розірваний судом.

Недійсність шлюбу. Недійсним визнається шлюб, зареєстрований з порушенням умов його укладення, а саме при відсутності вільно і незалежно висловленого взаєм­ного волевиявлення осіб, що одружуються; укладений під примусом; між особами, які вже перебувають у зареєстрова­ному шлюбі: з особою, яка не досягла шлюбного віку; між близькими родичами; з недієздатним; між усиновлювачем та всиновленим; при приховуванні одним із подружжя від ін­шого наявності тяжкої хвороби чи хвороби, небезпечної для іншого з подружжя та (чи) їх нащадків. Недійсним визнається і фіктивний шлюб. Загальний правовий наслідок визнання шлюбу недійсним полягає в тому, що такий шлюб вважається таким, що ніколи не існував. У подружжя не виникає права мати спільне прізвище, права на аліменти. До майна, придба­ного спільно особами, шлюб яких визнано недійсним, засто­совуються не норми сімейного законодавства про спільну су­місну власність, а норми ЦК України про спільну часткову власність. Визнання шлюбу недійсним спричиняє недійсність шлюбного договору, якщо він був укладений такими особами.




Переглядів: 652

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Незаконне проведення аборту | Форма шлюбного договору

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.