Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ідентифікація екологічних аспектів підприємства

Відповідно до вимог стандарту організація має забезпечити ідентифікацію екологічних аспектів. До екологічних аспектів можуть належати: викиди в атмосферу та водойми; відходи ви­робництва та їх утилізація; використання вихідної сировини, води, енергії; шумові забруднення, пил тощо. Щоб визначити суттєві екологічні аспекти діяльності підприємства, треба: встановити всі елементи діяльності підприємства, які спричиню­ють вплив на навколишнє середовище; виявити ті аспекти, які можуть мати істотні наслідки для навколишнього середовища.

Екологічні аспекти та вплив слід визначати в процесі прове­дення попереднього екологічного аналізування. Організація має встановити ті екологічні аспекти своєї діяльності, які вона може контролювати і на які може впливати. Єдиного підходу до ідентифікації екологічних аспектів немає. Визначення екологіч­них аспектів допускає значну можливість інтерпретації віднос­но ступеня детальності виявлення «елементів» діяльності, про­дукції та послуг, однак вона має бути достатньою для встанов­лення однозначного зв'язку елементів процесу і впливу на на­вколишнє середовище. Екологічні аспекти слід виявляти відносно всієї діяльності організації, її продукції та послуг.

Є два види екологічних аспектів: прямі й непрямі. До пря­мих екологічних аспектів належать ті аспекти, які стосуються сфери управління організації. До непрямих екологічних ас­пектів належать ті аспекти діяльності підприємства, її продукції або послуг, які не стосуються сфери управління організації.

Приклади прямих і непрямих екологічних аспектів

Прямі аспекти:

—викиди в атмосферу та скиди у водойми;

—відходи виробництва, їх вторинне перероблення та утилізація;

—використання надр і забруднення ґрунту;

— використання природних ресурсів, сировини й енергії вплив на біорізноманіття;

— використаннятранспорту;

— ризик виникнення надзвичайних ситуацій екологічного ха­рактеру.

Непрямі аспекти:

— аспекти, пов'язані з продукцією (дизайн, пакування, транспортування, первинне та вторинне використання, утилізація);

— капітальні інвестиції, кредити, послуги страхування; вибір і використання послуг сторонніх організацій;

— адміністративні та планові рішення;

— асортимент продукції, що випускається;

— екологічна діяльність постачальників і підрядників.

Найчастіше організацій більшою мірою звертають увагу на роботу з прямими екологічними аспектами, оскільки законо­давство вимагає дотримання норм, пов'язаних з прямими ас­пектами, наприклад норм за викидів в атмосферу, забруднення надр або утилізації відходів тощо. Однак часто найважливішими екологічними аспектами є саме непрямі аспекти. Це особливо характерно для організацій, які працюють у сфері послуг, хоч подібні приклади можна навести і в промисловості. Наприклад, більшість компаній з виробництва комп'ютерної техніки не є реальними виробниками — вони лише збирають техніку з елек­тронних компонентів, вироблених в усьому світі. Саме для та­ких компаній суттєві екологічні аспекти більшою мірою пов'я­зані з мережею постачальників.

Для того щоб виявити екологічні аспекти, використовують такі джерела інформації: екологічну документацію, включаючи дозвільну документацію та природоохоронні розділи проектної документації; статистичну звітність про природокористування та охорону навколишнього середовища; результати контролю змісту шкідливих речовин у викидах, скиданнях; результати екологічних аудитів; дані про екологічні платежі та штрафи; плани природоохоронних заходів; дані про параметри та обсяги споживаних ресурсів; результати обстеження організації приро­доохоронними органами; скарги населення і працівників підприємства на екологію; думки зацікавлених сторін; докумен­ти, що описують виробничі операції; договори з постачальни­ками й підрядниками; перспективні плани включаючи вироб­ничі, бізнес-плани та ін.

У процесі ідентифікації екологічних аспектів слід враховува­ти: процеси виробництва, сировину, матеріали та енергію (вхідні параметри виробництва); продукцію, послуги (вихідні параметри виробництва), характерні як для нинішніх, так і для попередніх видів діяльності; прямі й непрямі екологічні аспекти діяльності організації, продуктів і послуг; минулий, нинішній і планований (як негативний, так і позитивний) вплив діяльності організації на навколишнє середовище; нормальне, штатне функціонування підприємства та умови пуску й демонтажу (закриття) виробництва, розумно передбачувані позаштатні та аварійні ситуації; екологічні аспекти, що мають позитивний вплив на навколишнє середовище; вплив на стан здоров'я на­селення, що живе поруч із підприємством, а також споживачів продукції або послуг.

Для того щоб ідентифікувати екологічні аспекти застосову­ють декілька підходів окремо або разом. Доцільним є такий підхід:

—аналізування діяльності, продукції, послуг і виявлення екологічних аспектів (як елементів діяльності, які взаємодіють з навколишнім середовищем);

—оцінювання стану навколишнього середовища в зоні дії
організації, а також факторів впливу (виділення речовин та
енергії в навколишнє середовище) і виявлення екологічних ас­пектів, що визначають ці фактори;

—аналізування матеріального балансу (енергетичного пото­ку), виявлення можливих втрат і пов'язаних з ними екологіч­них аспектів;

—вивчення позицій зацікавлених сторін і виявлення еколо­гічних аспектів, що зумовлює їхній інтерес;

—аналізування законодавчих і нормативних вимог до діяльності організації, продукції, послуг, до яких висувають спец­іальні вимоги, потім — виявлення екологічних аспектів, пов'я­заних з цими вимогами;

Для того щоб ідентифікувати непрямі екологічні аспекти, також можна бути використовувати підходи оцінювання життє­вого циклу.




Переглядів: 3774

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екологічні аспекти підприємства. | Оцінювання суттєвих екологічних аспектів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.