Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Умовивід за аналогією

Аналогія - це подібність, схожість предметів в яких-небудь властивостях, ознаках або відносинах, причому таких предметів, які в цілому є різними. В умовиводі за аналогією відбувається перенесення інформації з одного предмета на інший, з моделі на оригінал. Умовивід за аналогією - це умовивід від моделі до оригіналу, тут відбувається перехід знання від одиничного до одиничного. Схема цього умовиводу наступна:

1. А має ознаки а, б, в, х;

2. Б має ознаки а, б, в.

3. Ймовірно, Б має ознаку х.

Ознакою предмета може виступати властивість предмета, його відношення, його структура або функція.

Висновки за аналогією носять характер вірогідності, а підвищення ступеня ймовірності висновків за аналогією залежить від наступних умов:

• кількості розглянутих схожих ознак;

• ступеня суттєвості цих ознак.

Аналогія широко застосовується в науці і техніці. Так, наприклад, дослідження атома за допомогою аналогії з планетною системою. В техніці при проектуванні використовується моделювання (наприклад, випробування моделі літака в аеродинамічній трубі; дослідження поведінки проектованого літака шляхом побудови математичної моделі - системи рівнянь, що описує рух літака, сили і моменти сил, що діють на літак).

В науково-технічній експертизі умовивід за аналогією широко застосовується при пошуку аналогів, виборі прототипу і складанні рішень експертизи. Для підвищення обґрунтованості рішень треба ураховувати умови підвищення достовірності висновку за аналогією, наведені вище.

 

2.3. Закони формальної логіки та їх застосування
в експертизі винаходів

Розглянувши різні логічні форми мислення (поняття, судження, умовивід), слід зазначити, що сполучення думок в кожній з цих форм визначаються властивими кожній з них правилами. Тільки виконуючи ці правила, можна отримати висновок, що відповідає дійсності.

Але окрім цих правил, властивих лише певній формі сполучення думок, існують ще логічні закони, що мають силу в усіх без винятку формах міркувань.

Закон - це внутрішній і необхідний, загальний і суттєвий зв'язок предметів і явищ об'єктивної дійсності.

Пізнати закон - означає розкрити ту або іншу сторону суті досліджуваного об’єкта, явища. Необхідною умовою отримання правильних висновків в процесі експертизи є виконання основних логічних законів мислення:

- тотожності;

- несуперечності;

- виключеного третього;

- достатньої підстави.

Ці закони виражають такі важливі властивості правильного мислення, як його визначеність, несуперечність, послідовність і обґрунтованість.

В природі і суспільстві все знаходиться у постійному розвитку, завжди щось відходить і виникає нове. На зміну одним винаходам приходять інші, техніка не зупиняється в своєму розвитку. Але із цього не витікає, що предмети, явища не мають певного змісту, певної форми існування, що вони є нестійкими. Кожний об'єкт техніки може розглядатися на певному етапі з властивими йому ознаками і властивостями, що дозволяють відрізняти його від інших об'єктів.




Переглядів: 687

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Індуктивний умовивід | Закон тотожності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.