З практичного досвіду з’ясувалося, що рівняння Менделеева - Клапейрона дає значні помилки коли його застосовувати до стиснених газів чи парів. Ці помилки виникають через неврахованість сил міжмолекулярного зв’язку, що виникають при співударянні молекул.
З фізичної точки зору при зближенні двох молекул (одночасне співударяння більшої кількості молекул надзвичайно мале) на відстань до 10-7 см між ним виникають сили взаємного притягування. Ці сили ще називають Ван – дер -Ваальсовими. Вони поділяються на три види: орієнтаційні (враховують наявність дипольних електричних моментів у поляризованих молекулах), індукційні (в нейтральній молекулі відбувається зміщення центру ваги позитивних і негативних зарядів коли вона знаходиться в електричному полі іншої полярної молекули) та дисперсійні (резонансні коливання електронів в неполярних молекулах).
На відстані менше 10-8 см між молекулами виникають або значні сили відштовхування, або значні сили притягування (хімічна реакція). Ці сили приблизно в 100 разів більші за сили Ван – дер - Ваальса. Потенціальна енергія хімічної взаємодії має величину порядку 0,4÷4∙104 Дж/моль.