Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Нервова система і органи чуттів.

Нервова система має ряд примітивних ознак: головний мозок невеликий, півкулі не розвинені. Основна маса переднього мозку складається із смугастого тіла. Від переднього мозку відходять нюхові долі з нюховими нервами. У проміжному мозку знаходяться залози внутрішньої секреції – епіфіз і гіпофіз. Середній мозок розвинений порівняно добре, на його поверхні виступають два зорові горби, з якими звязані зорові нерви. Розвиток мозочку залежить від ступеню рухливості риб. У передньому відділі мозку розташований цент нюху, у середньому – зору, у довгастому – слуху і дотику, у мозочку- координації рухів. Від головного мозку відходять 10 пар черепо-мозкових нервів, від спинного – велика кількість спиномозкових.

Органи чуттів пристосовані до сприймання подразнень у водному середовищі. В орієнтації і спілкуванні риб важливу роль відіграє хімічне чуття (нюх, смак).

Орган нюху має вигляд парних мішків, вистланих чутливим епітелієм, що закінчується сліпо; назовні відкривається ніздрями. За допомогою нюху – розшукують їжу, розпізнають особин свого та інших видів, що в свою чергу дає змогу триматися зграї, знаходити шлях під час нерестових міграцій.

Орган смаку (смакові бруньки) розташовані у роті, а також на різних частинах тіла (на голові, вусиках, плавцях, хвості). Розрізняють солодке, кисле, гірке, солоне.

Орган зору – очі, розташовуються з боків голови, рухомих повік немає. Кришталик круглий, рогівка плоска, гострота зору невелика (кілька метрів). Кришталик не змінює форми і майже не торкається плоскої рогівки. Тому риби короткозорі. Зір переважно монокулярний.

Органи дотику – розкидані по всьому тілі, численні на губах, вусиках, променях плавців.

Органи слуху і рівноваги – лише внутрішнє вухо, або перетинчастий лабиринт, що міститься у слуховій капсулі. Складається із верхнього овального мішечка з трьома взаємно перпендикулярними напівколовими каналами та нижнього мішечка, заповнені ендолімфою. Власне органом слуху є нижній мішечок. Напівколовий канал – орган рівноваги, у їхній ендолімфі містяться дрібні камінці отоліти, які тиснуть на чутливий епітелій при зміні положення тіла. Риби сприймають звуки від 16 до 12тис. Гц.

Доведено, що риби відтворюють різноманітні звуки: камбала ціноглосус – дзвін, як гра на арфі; морські півники – свистять, гавкають, гудуть, кудкудахтають; сцієни (чув Гомер) – спів, що лягло в основу співу сирен; горболеві риби – скриплять, каркають, стогнуть. Значення звуку: орієнтування, відлякування ворогів, сигнал небезпеки, за самкою. Джерелом звуку є плавальний міхур, тертя зубів, щелеп, хребців.

Бічна лінія – орган для сприймання руху і тиску води. Є канал бічної лінії, інервується блукаючим нервом, проходить у шкірі вздовж серед. лінії тіла, а на голові галузиться. Отворами у лусці канал зєднується із зовнішнім середовищем. Бічна лінія сприймає також інфразвукові коливання. Тому за їх допомогою риби відчувають наближення або віддіалення здобичі, хижака, не наштовхуються на підводні предмети.

Плавальний міхур – гідростатичний аппарат, який є виростом глотки. Заповвнюється газами завдяки заковтуваню рибою атмосферного повітря. Плавального міхура немає у багатьох придоних риб. Вони підтримують свою плавучість за рахунок значних мускульних зусиль.

Риби здатні реагувати на зміни магнітних і електричних полів – рецептори електромагнітного чуття розміщені на голові.

Серед костистих риб є види, що мають спеціальні електричні органи, які представлені ділянками посмугованої мускулатури (елетричний вугор, електричний сом).

 

Залежно від місць оселення у водному басейні риб поділяють на такі групи:

1. пелагічні – у товщі води (тунці, лосось, судак, тріска);

2. літорально – придонні – прибережна зона або дно (морський коник, морська голка, бички, на дні – камбала, пічкур, сом);

3. огбісальні (глибоководні) – на глибинах понад 200м (зовсім сліпі, або мають телескопічні очі, здатні уловлювати слабке світло).




Переглядів: 538

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Статева система і органи розмноження. | Підклас Лопатепері риби.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.229 сек.