Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Соматичні і генеративні мутації

Соматичні мутації виникають в соматичних клітинах, не успадковуються при статевому розмноженні. Організм у якого виникли соматичні мутації називають мозаїком. Мутації, які виникають на ранніх етапах ембріонального розвитку, можуть призвести до мозаїчних форм хромосомних і моногенних хвороб (наприклад, мозаїчна форма синдрома Дауна, спорадичні випадки м’язової дистрофії Дюшенна, нейрофіброматозу).

У постембріональному періоді вони мають значення у формуванні пухлин. Кожна злоякісна пухлина є наслідком 4–7 послідовних соматичних мутацій. Соматичні мутації можуть спричинити зміни антигенних структур клітини, й імунна система організму розпочинає з ними боротьбу (аутоімунна агресія). Накопичення соматичних мутацій є однією з причин старіння.

Генеративні мутації виникають в статевих клітинах. Фенотипічно не виявляються у самого індивіда, але успадковуються і виявляються у нащадків.

ГЕННІ МУТАЦІЇ

Генні мутації (трансгенації) — це зміна будови гена. Ген у вузькому розумінні слова — це ділянка ДНК, в якій закодована інформація про будову одного білка. Мутації, що стосуються однієї пари нуклеотидів, називаються точковими або крапковими.

Виділяють стабільні і динамічні (нестабільні) мутації. Стабільні мутації, одного разу виникнувши, передаються без зміни подальшим поколінням (якщо вони не дають летального ефекту), а динамічні можуть змінюватися в наступних поколіннях. Стабільні мутації класифікуються у відповідності з характером зміни ДНК: заміни нуклеотидів, делеції, вставки, дуплікації, інверсії. До динамічних мутацій належать експансії тринуклеотидних повторів.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація мутацій | Види стабільних мутацій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.