1. Латиноамериканські концепції залежного розвитку та периферійного капіталізму.
2. Розробка теорії залежності західними неомарксистами.
3. Критика теорій залежності.
Методичні рекомендації
Розгляд першого питання варто почати з передумов створення концепції залежного розвитку вченими Латинської Америки та причин її подальшого поширення у країнах «третього світу». Далі слід визначити і описати основні постулати: 1. концепції центру-периферії та периферійного капіталізму Р. Пребіша та С. Фуртаду; 2. концепції депендентизму Т. Дус-Сантуса та Р. М. Марині; 3. концепції залежно-асоційованого суспільства Ф. Е. Кардозу та Е. Фалето; 4. концепції капіталізму суброзвитку А. Агіляра.
У другому питанні необхідно охарактеризувати внесок західних вчених у розвиток теорії залежності. Особливу увагу треба приділити ідеям нерівномірного розвитку П. Барана та К. Г. Мюрдаля, теорії залежності А. Г. Франка, теорії структурної нерівності Й. Галтунга. Потрібно висвітлити особливості методології дослідження зазначених вчених та їх погляди щодо причин експлуатації економічно слаборозвинених частин світу і формування існуючої у світі системи відносин «центр-периферія», «Північ-Південь», рушійних сил її розвитку.
У третьому питанні слід розглянути критику концепцій залежності як в середині «школи залежності» (наприклад, теоретико-методологічні суперечки між представниками напряму «відсталості» і представниками «залежного розвитку»), так й з боку прихильників неолібералізму (Б. Ворен, П. Бергер, П. Штомпка та ін.).