Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Тема 18. Світ-системний аналіз Іммануїла Валлерстайна

План

1. Теоретико-методологічні основи світ-системного підходу І. Валлерстайна.

2. Пояснювальні та прогностичні можливості теорії І. Валлерстайна.

3. Критика світ-системної теорії І. Валлерстайна.

Методичні рекомендації

Розгляд першого питання слід почати з опису основних праць І. Валлерстайна, у яких відображена теорія світ-системи. Потрібно висвітлити теоретико-методологічні джерела формування світ-системного підходу І. Валлерстайна, витоки критичного аналізу світової історії, зокрема історії розвитку системи міжнародних відносин (синтез соціологічного, історичного та економічного підходів), вплив на вченого ідей К. Маркса, А. Г. Франка, Ф. Броделя.

У другому питанні треба розкрити зміст світ-системного аналізу. При цьому особливу увагу приділити таким елементам теорії І. Валлерстайна: структурні властивості та динаміка світ-систем, чинники їх розвитку і стабільності; світ-система як ієрархічна система, відносини «центр-периферія»; модель глобальної еволюції історичних систем – від міні-систем до світ-системи; типи світ-систем; ритми в еволюції гегемонії та статусу; глобальний капіталізм і політична складова (роль держави) в системі обміну. Прогноз І. Валлерстайна щодо розвитку сучасної світ-системи.

У третьому питанні потрібно виявити переваги та недоліки світ-системного аналізу, проаналізувати критику запропонованої І. Валлерстайном концепції (з точку зору методології та трактування емпірико-історичних даних). Варто порівняти світ-системний підхід з цивілізаційним підходом.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 17. Грамшіанська концепція гегемонії в теорії міжнародних відносин | Тема 19. Історична соціологія міжнародних відносин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.