Фізичні властивості. Бензен і його найближчі гомологи – безбарвні рідкі речовини (табл. 7.3.1), нерозчинні у воді, але що добре розчиняються в багатьох органічних рідинах. Легше за воду. Вогненебезпечні. Бензол токсичний (викликає захворювання крові – лейкемію).
Таблиця Фізичні властивості аренів
По хімічних властивостях арени відрізняються від граничних і неграничних вуглеводнів. Це пояснюється особливостями будови бензолового кільця. Делокалізація шести p-електронів в циклічній системі знижує енергію молекули, що обумовлює підвищену стійкість (ароматична) бензену і його гомологів.
Тому арени не схильні вступати в реакції приєднання або окислення, які ведуть до порушення ароматичності.
Для них найбільш характерні реакції, що йдуть із збереженням ароматичної системи, а саме, реакції заміщення атомів водню, пов'язаних з циклом.
Наявність областей підвищеної p-електронної щільності з двох боку плоского ароматичного циклу веде до того, що бензенове кільце є нуклеофілом і у зв'язку з цим схильно піддаватися атаці електрофільним реагентом. Таким чином, для ароматичних з'єднань найбільш типові реакції електрофільного заміщення.
Механізм електрофільного заміщення позначається символом SЕ (по перших буквах англійських термінів: S – substitution [заміщення], E – electrophil [электрофіл]).