Гомологи бензену – з'єднання, утворені заміною одного або декількох атомів водню в молекулі бензену на вуглеводневих радикалів (R):
Загальна формула гомологічного ряду бензену
Номенклатура. Широко використовуються тривіальні назви (толуен, ксилол, кумол і т.п.). Систематичні назви будують з назви вуглеводневого радикала (приставка) і слова бензен (корінь):
Якщо радикалів два або більш, їх положення указується номерами атомів вуглецю у кільці, з якими вони пов'язані. Нумерацію кільця проводять так, щоб номери радикалів були найменшими. Наприклад:
Для дизаміщених бензенів R-C6H4-Rвикористовується також і інший спосіб побудови назв, при якій положення заступників указують перед тривіальною назвою з'єднання приставками: орто- (о-) заступники у сусідніх атомів вуглецю кільця, тобто 1,2-; мета- (м-) заступники через один атом вуглецю (1,3-); пара- (п-) заступники на протилежних сторонах кільця (1,4-).
Ароматичні одновалентні радикали мають загальну назву "арил". З них найбільш поширені в номенклатурі органічної сполук два: C6H5- (феніл) і C6H5CH2- (бензил).
Ізомерія (структурна): 1) положення заступників для ди-, три- і тетра-заміщених бензенів (наприклад, о-, м- і п-ксилоли); 2) вуглецевого скелета в бічному ланцюзі, що містить не менш 3-х атомів вуглецю:
3) ізомерія заступників R, починаючи з R = С2Н5. Наприклад, молекулярній формулі С8Н10 відповідає 4 ізомери: три ксилола CH3-C6H4-CH3 (о-, м-, п-) і етилбензол C6H5-C2H5.
Просторова ізомерія щодо бензеново кільця в алкілбензенах відсутній.