Основні етапи розвитку соціологічного знання про економічну сферу. Теорія економічного лібералізму А. Сміта та її соціальні аспекти. Праці Д. Рікардо і Т. Мальтуса, їх соціальне забарвлення. Значення теорії К. Маркса для емпіричного дослідження економічних процесів і для становлення соціології. “Економічна людина” як абстракція економічної теорії та елемент трудових ресурсів.Аналіз взаємодії економічної та соціальної сфер у працях М. І. Туган-Барановського і М. Ковалевського. Міждисциплінарний характер досліджень економічної сфери. Співвідношення соціології економіки та економічної соціології як галузевої соціологічної теорії та теорії спеціального призначення. Світосистемний підхід дослідження економік.
Розвиток економіки як соціальний процес. Закономірності взаємодії економічної та соціальної сфери суспільного життя, соціальний механізм економічного розвитку. Економічна поведінка: типи та форми прояву. Економічні інтереси, економічні відносини та соціально-економічна стратифікація суспільства. Соціально-економічна активність населення. Соціальні стереотипи як чинники змін економічного мислення та економічної свідомості.
Теоретико-соціологічне обґрунтування та забезпечення впровадження інновацій, розвитку підприємництва, вивчення ринку праці та сучасної економічної культури.
Емпіричні дослідження економічної соціології та їхня роль у реформуванні суспільства. Дослідження ставлення населення України до напрямів і форм економічних перетворень, шляхів виходу з економічної кризи як актуальні вектори сучасної соціології економіки.