Специфіка соціологічного вивчення сім’ї. Сім’я як соціальний інститут і мала соціальна група. Основні підходи до вивчення сім’ї (інтеракціоністський, еволюційний, структурно-функціональний, конфлікто-логічний, інституціональний).
Генеза сім’ї. Історичні форми і типи сім’ї. Специфічні та неспецифічні функції сім’ї. Життєвий цикл сім’ї та його стадії. Взаємодія сім’ї та суспільства як соціальна проблема. Поняття гендеру. Сім’я в нових соціокультурних умовах: “візитні союзи“, груповий шлюб, “серійна моногамія“, полігамія, “консенсуальний шлюб“ та ін. Шлюбні контракти як форма соціально-правової гарантії шлюбних стосунків.
Інституціональні ознаки домашнього господарства. Трансформації та історична сталість домашнього господарства. Сім’я як суб’єкт домашнього господарювання.
Проблема деінституціалізації сім’ї.
Сучасна сім’я в Україні: стан, тенденції розвитку, перспективи.
Тема 8. Соціологія молоді
Соціологія молоді як спеціальна соціологічна теорія. Молодь як суб’єкт суспільного розвитку та об’єкт суспільних впливів. Основні поняття і категорії соціології молоді.
Молодь – суспільно диференційована соціально-демографічна спільнота. Молодь як історичне явище. Сутність молоді та її основні соціальні якості. Соціальні характеристики молоді, її особливості та специфічні риси. Молодіжна свідомість і основні рівні її функціонування: когнітивний, емотивний та конативний.
Молодіжні проблеми та їхній зміст. Державна молодіжна політика в Україні, тенденції та перспективи розвитку.